Google’dan Explorer ve Firefox’a rakip

Google, Internet Explorer ve Firefox'a rakip bedava bir internet tarayıcısını bugün piyasaya sürüyor...

02.09.2008 - 11:46 | MediaCat

Google, Internet Explorer ve Firefox’a rakip bedava bir internet tarayıcısını piyasaya sürüyor.

Tarayıcının, grafik ve mültimedya ağırlıklı yeni kuşak siteleri en hızlı şekilde ekrana getirmek üzere tasarlandığı belirtiliyor. Chrome adı verilen tarayıcı, deneme aşamasında 100 ülkede Windows yüklü bilgisayarlarda kullanılabilecek.

Bunu Mac ve Linux versiyonları izleyecek. Google yöneticilerinden Sundar Pichai, web güncesinde bu konuda “Tarayıcıyı sıfırdan tasarlamamız gerektiğini anladık” diyor.

Yeni tarayıcı, Google’a kendi hazırlamakta olduğu Picasa ya da Haritalar gibi gelişkin internet programlarını kullandırma fırsatı da verecek. Geleneksel internet tarayıcıları bu yeni programları göstermekte zorluk çekiyordu.

Sundar Pichai “Yalnızca bir tarayıcıya değil, internet sayfaları ve programları için modern bir platforma ihtiyacımız var. İşte bu platformu yaratmaya çalıştık” diye yazdı. Microsoft’a ait İnternet Explorer programı, halen web tarayıcı piyasasının yüzde 80’ine hakim. Bu hakimiyete ilk darbeyi, bir başka bedava yazılım olan Firefox vurmuştu.

Kaynak:BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.