Google’dan Apple’a 15 milyar dolarlık ödeme

Google, varsayılan arama motoru olarak kalmak için Apple'a 15 milyar dolar ödeyecek.

27.08.2021 - 15:53 | Simge Şenses

Google'dan Apple'a 15 milyar dolarlık ödeme

Google‘ın iOS ve macOS cihazlarda varsayılan arama motoru olarak kalmak için her yıl bütçesinin cömert bir kısmını Apple‘a ayırdığı biliniyor. 1983’ten beri Time ve Fortune gibi medya kuruluşlarında Apple’la ilgili haberleri takip eden Philip Elmer-DeWitt’in paylaşımına göre 2017 yılında Apple’a bunun için 3 milyar dolar ödeyen şirket, pozisyonunu 2021’in kalanında koruyabilmek için bu kez bu miktarın beş katını ödeyecek. Araştırma şirketi Bernstein’ın analizi, ödenecek rakamın 2022’de 20 milyar dolara ulaşabileceğini gösteriyor.

Tahminler, her iki şirketin en son mali belgelerindeki kalıplara dayanıyor. Bu ödemeler, Google’ın sıklıkla mücadele ettiği antitröst davalarından birine konu olursa, bunun Apple’ın brüt gelirinde yüzde 4-5 oranında bir düşüşe mal olacağı tahmin ediliyor. Altenatifi Bing iken Google’ın bu yüksek meblağları ödemesi pek mantıklı görünmese de, analistler Google’ın Microsoft’un daha fazla teklif vermesini engellemek için ödemelerine devam edeceğini öngörüyor.

Kaynak: Design Taxi, Gizmodo

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.