Google Wave alışkanlıkları değiştirecek

Google, internet üzerinden iletişim ve işbirliğinde yeni bir dönemi başlatacak Wave uygulamasını açıyor...

31.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Google, internet üzerinden iletişim ve işbirliğinde yeni bir dönemi başlatacak Wave uygulamasını açıyor. Google Wave uygulaması elektronik posta ile anında mesajlaşmayı (instant messaging) birleştiriyor. Kullanıcıların tarayıcı üzerinden ortak belgeler üzerinde yaptıkları çalışmalar, çeşitli araçlarla daha da kolaylaşacak.

İletişim ve işbirliğini kolaylaştıracak

Diğer kullanıcıların belge üzerinde yaptıkları değişikliklerin protokolü eş zamanlı olarak görülebilecek. Wave uygulaması, yalnızca Google sunucuları üzerinde değil kullanıcıların kendi server’larına da kurulabilecek. Google Wave, e-günlük ve viki yayıncılığına, foto-albümlerin sunumuna imkân tanıyacak.

Açık kaynak kodlu Wave platformu, diğer yazılımcılar tarafından hazırlanan araçların (widget) entegrasyonuna izin verecek. Google, Wave uygulamasının facebook ve twitter gibi popüler uygulamalara da eklenebilmesini hedefliyor.

Google Wave’in başında Lars Rasmussen var

Google Wave’i, 2005’de uygulamaya giren Google Maps’i geliştiren Lars Rasmussen, kardeşi Jens ve üç programcı ile birlikte geliştiriyor. Ancak Google, Wave’in kaynak kodlarını herkese açarak dünyanın bütün yazılımcılarını projeye ortak olmaya davet etti.

Google Wave’i geçen haziranda yapılan Google Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtan Lars Rasmussen, “Projeye kendimize şu soruyu sorarak başladık: Elektronik postayı bugün yeniden keşfetseydik ortaya nasıl bir şey çıkardı” demişti.

 

Kaynak: Deutsche Welle

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.