Global reklam patlaması

Global reklam harcamalarının bu yıl sonunda yüzde 5 oranında artacağı tahmin ediliyor.

28.10.2005 - 00:00 | MediaCat

Global reklam harcamalarının bu yıl sonunda yüzde 5 oranında artacağı tahmin ediliyor. Bu parlak büyüme rakamının ardındaki en önemli nedenlerden biri, Rusya ve Çin gibi büyük pazarlarda reklam yatırımlarının hatırı sayılır bir düzeyde artması.

ZenithOptimedia’nın tahminine göre dünya reklam pazarı yüzde 5,2 oranında büyüyecek. 2005 yılının ilk yarıyılı sonunda yıllık büyüme oranı yüzde 4,7 olarak gerçekleşmişti. Bu yılki tahmini büyümenin yüzde 27’sinin Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya gibi büyük pazarlarda gerçekleşen büyümeden kaynaklanacağı söyleniyor.

Dünya çapında yükselen petrol fiyatlarının neden olduğu enflasyon düşüldüğünde gerçek büyümenin yüzde 1,3 olduğu görülüyor. ZenithOptimedia daha önce 1,9’luk bir gerçek büyüme tahmininde bulunmuştu.

Bu tahmini büyüme rakamları içinde en çok dikkat çeken mecra internet. 2004 yılı sonunda yüzde 4’lük bir büyüme yaşayan internet reklamcılığının bu yıl kelimenin tam anlamıyla ‘coşarak’ yüzde 16’lık bir büyüme rakamı yakalayacağı düşünülüyor. ZenithOptimedia tarafından hazırlanan konuyla ilgili rapor, yaşanan birtakım ekonomik belirsizliklere rağmen olumlu gidişatın süreceği öngörüsünde bulunuyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.