Global reklam harcamaları artacak

Publicis Groupe’a bağlı Zenith Optimedia’ya göre, global reklam harcamaları 2010 yılında %3,5 oranında artarak...

20.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Publicis Groupe’a bağlı Zenith Optimedia (ZO), 2010 yılı için revize edilmiş global reklam tahminlerini açıkladı. Zenith Optimedia’ya göre, global reklam harcamaları 2010 yılında %3,5 oranında artarak 448 milyar dolara ulaşacak.

ZO, Nisan ayında konu ile ilgili olarak %2,2 tahmininde bulunmuş, Aralık ayında ise 2010 yılı için sadece %0,9 oranında harcama artışının yaşanacağını öngörmüştü.

Ekonomik iyileşmeler devam ederken, geçtiğimiz günlerde başka reklam ajansları da, 2010 yılı için artış gösteren tahminlerini yayınladılar. Geçen hafta İnterpublic Group’tan Magna Global, 2010 yılı revize edilmiş reklam harcamaları raporunda %2,1 oranında artışla, sektörde yaklaşık olarak 170 milyar dolarlık gelir beklendiğini belirtti. Manga daha önce yıl boyunca, siyasi reklam ve olimpiyatlara ayrılan reklam giderleri hariç, %1,6 oranında iyileşme beklediğini belirtmişti.
Haziran ayında da WPP’den GroupM, 2010 yılı revize edilmiş global reklam harcamaları tahminini yayınlanmış; 2010 yılının reklam harcamalarının, 2009 yılına göre %3,5 oranında artış göstererek yaklaşık olarak 451 milyar dolara erişeceğini belirtilmişti. Şirket, konuyla ilgili bundan önceki son tahminini, sene başında yapmış ve dünya çapında %1’lik büyüme öngörmüştü.

ZO, revize edilmiş raporunda, başta ABD ve Batı Avrupa olmak üzere tüm pazarlarda, en azından bu yılın ilk yarısında beklenenden daha güçlü bir büyümenin yaşanacağını belirtti. ZO, dünya çapındaki reklâm harcamalarının, gelecek birkaç yıl boyunca giderek artış göstereceğini belirtti. Şirket, 2011 ve 2012 yılları için büyüme oranlarının, sırasıyla %4,5 ve %5,3 oranında olacağı yönünde tahminde bulundu.

Ajans, Kuzey Amerika ve Batı Avrupa pazarındaki reklam harcamalarının artışının, global büyümeye etki eden en önemli faktör olacağını vurguladı.

ZO, Kuzey Amerika pazarı için tahminlerini nerdeyse yüzde üç puan artırmış bulunuyor. Ajans, şimdi %1,3’lük büyüme sonrasında bu yıl için 159 milyar dolarlık bir büyüme bekliyor. Ajans, Kuzey Amerika pazarı için tahminindeki olumlu değişmenin nedeni olarak ABD’deki devam eden işsizliğe rağmen tüketici güveninin ve harcamalarının güçlü bir şekilde iyileşmesini gösterdi.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.