MediaCat

Global reklam harcamaları 2024’te 1 trilyon doları aşabilir

WARC’a göre önümüzdeki yıl global reklam harcamaları 1 trilyon doları geçebilir.

Pazarlama ve iletişim dünyasının başucu kaynaklarından WARC’un yeni paylaştığı veriler, dünya genelinde reklam harcamalarının önümüzdeki yıl 1 trilyon doları aşabileceğini öngörüyor. 2023 sonunda global reklam harcamalarının yüzde 4,4 artışla 963,5 milyar dolara ulaşacağını tahmin eden WARC’un öngörüsünün gerçekleşmesi durumunda önümüzdeki yıl reklam harcamaları yüzde 8,2 artmış olacak.

Global reklam şirketlerinin anket verilerinin büyük medya sahiplerinden alınan reklam geliri verileriyle birleştirilmesi sonucu şekillenen analize göre, mevcut ve öngörülen büyümede reklam devlerinin artan gücünün payı büyük. Zira Alibaba, Alphabet, Amazon, ByteDance ve Meta olmak üzere beş şirket dünya genelindeki reklam gelirlerinin yarısından fazlasını (yüzde 50,7) oluşturuyor. Beş şirketin payının 2024’te yüzde 51,9’a ulaşması bekleniyor.

Her biri teknoloji şirketi olan beş oyuncudan Alibaba ve Amazon e-ticarette, Meta ve ByteDance sosyal medyada, Google’ın arama motoru gücü sayesinde Alphabet ise hepsinin üzerinde yer alıyor. Beş şirketin toplam reklam gelirlerinin bu yıl yüzde 9,1, önümüzdeki yıl yüzde 10,7 artması öngörülüyor. Sosyal medya kategorisinin mevcut reklam harcamalarının beşte birini oluşturduğunu ortaya koyan WARC, önümüzdeki yıl global reklam harcamalarının 1 trilyon doları aşması durumunda bunda sosyal medyanın rolünün büyük olacağına dikkat çekiyor.

Perakende medya ve CTV gibi yeni kategorilerin global reklam harcamalarına önemli katkı yapması bekleniyor. Amazon ve Alibaba’nın öne çıktığı perakende medyada bu yıl yüzde 10,2, önümüzdeki yıl yüzde 10,5 büyüyerek tüm reklam harcamalarının yüzde 13,6’sını oluşturması bekleniyor. 2023’te yüzde 11,4, 2024’te yüzde 12,1 büyümesi beklenen CTV’nin ise yüzde 3,2’lik pay alacağı tahmin ediliyor. WARC’a göre global reklam harcamalarında beklenen büyümenin büyük kısmı finansal hizmetler, teknoloji/elektronik ve sağlık/ilaç hizmetlerinden gelecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.