Moda alışverişinin online güncesi

11 ülkede faaliyet gösteren moda arama motoru GLAMI Türkiye, aralarında Türkiye'nin de olduğu yedi ülkenin moda alışveriş alışkanlıklarını raporluyor.

11.02.2019 - 16:27 | MediaCat

Moda alışverişinin online güncesi

İnternetin alışveriş alışkanlıkları üzerinde yarattığı köklü değişikliklerden modanın da nasibini fazlasıyla aldığını biliyoruz. Dünyanın pek çok noktasından tüketicilerin, zaman tasarrufundan ürün çeşitliliğine uzanan bir yelpazede, birçok farklı gerekçeyle online moda alışverişi konusunda daha açık fikirli oldukları bir dönemdeyiz.

Türk tüketicilerin online moda alışverişi konusundaki tutum ve tercihlerini tespit etmek üzere, Ağustos 2018’dan bu yana ülkemizde de faaliyette olan “moda arama motoru” GLAMI Türkiye’nin ortaya koyduğu veriler incelenmeyi hak ediyor.

Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Rusya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye’den katılımcılarla gerçekleştirilen Fashion (Re)search araştırması, katılımcılara online olarak yöneltilen 36 soruluk anketin sonuçlarına dayanıyor. Türkiye’den yüzde 78’i kadın, yüzde 22’si erkek 1.126 kişinin katıldığı araştırmanın dikkat çeken detayları şöyle:

  • Araştırmanın gerçekleştiği yedi ülkede de fiziksel mağazalar hâlâ online alternatiflerine karşı kuvvetli. İki alternatifin birbirlerine en yakın düzeyde tercih edildiği ülke, kıyafet alışverişini online yapanların yüzde 45; fiziksel mağazalardan yapanların yüzde 55 oranda olduğu Slovakya. Rusya iki alışveriş deneyiminin arasının en açık olduğu ülke (yüzde 27 online, yüzde 73 fiziksel mağaza). Türkiye ise Slovakya’nın ardından moda alışverişi konusunda online’ın en ağır bastığı ülke (yüzde 43 online, yüzde 57 fiziksel mağaza)

Moda alışverişinin online güncesi

  • Katılımcıların yüzde 29’u online alışveriş için 10 ila 30 dakika süre harcıyor. Diğer yandan 30 ila 60 ve 60 dakika üstü diyenlerin oranı yüzde 28 iken “10 dakikadan daha az zaman harcarım” diyenlerin oranı da yüzde 15. Buna karşılık fiziksel bir mağazada alışveriş yapmanız ne kadar sürer sorusu sorulduğunda katılımcıların geçirdikleri süreler 30 ila 60 dakika (yüzde 42), 60 ila 90 dakika (yüzde 14) ve iki saatten fazla (yüzde 9) olarak raporlanıyor.

Moda alışverişinin online güncesi

  • Zaman tasarrufu, online moda alışverişinin avantajları söz konusu olduğunda da önemli bir değişken ancak bu sorunun ürettiği en dikkat çekici çıktı ürün çeşitliği. Katılımcıların yüzde 70’i online alışverişte ürün çeşitliliğinin çok büyük bir avantaj olduğunu belirtiyor. En kıymetli diğer avantajlar da sırasıyla zamandan kazanmak (yüzde 61), fiyat dengesi (yüzde 50) ve kolayca beden bulmak (yüzde 32).

Moda alışverişinin online güncesi

Araştırma kapsamında yer alan “Sürdürülebilirlik”, “Yerli Markalar” ve “Spor Giyim” kategorilerinde ortaya çıkan sonuçlardan bazıları ise şu şekilde:

  • Türkiye’de son 12 ayda yapılan sürdürülebilir moda alışverişi yüzde 63 oranında. Bununla birlikte yine aynı zaman içerisinde yerli markalardan alışveriş yapanların oranı ise yüzde 60.
  • Türkiye’de spor aktiviteleri dışında spor giyimi tercih edenlerin oranı yüzde 90. Türkiye’yi sırasıyla Romanya (yüzde 80) ve Yunanistan (yüzde 78) takip ediyor. Katılımcılar, çoğunlukla rahat hissetmek ve modaya ayak uydurmak için spor giyimi tercih ediyor.
  • Ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 60) sürdürülebilir ve etik koşullarda üretilen ayakkabı ve montlar için yüzde 50 daha fazla ödeme yapmaya hazır olduklarını belirtiyor.

Merak edenler, araştırmanın tamamına buradan ulaşabilir.

Kaynak: Glami.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.