MediaCat

Girişimleri tanıtan girişim

Girişimcilerin seslerini duyurmalarına imkân veren YouTube kanalı Çay Kahve İnsan’ın Ben Girişim adlı programı farklı alanlardan birçok girişimcilik hikâyesine ev sahipliği yapıyor.

Girişimleri tanıtan girişim

YouTube kanalı Çay Kahve İnsan’daki Ben Girişim adlı programla girişimcileri ağırlayan ve onlara kendilerini ve girişimlerini anlatabilme fırsatı sunan yazılımcı Tarık Çayır’la hem kendi hikâyesini hem de kanalının hikâyesini konuştuk.

Kimdir Tarık Çayır?

Girişimleri tanıtan girişim

1991’de Türkiye’nin kara elmasıyla ünlü ili Zonguldak’ta hayata gözlerimi açtım, tarih kokan İstanbul’da büyüdüm ve yaşıyorum.

Tohumlarını 2012 yılında attığım Momoth Dijital Medya Çözümleri şirketinin kurucusuyum. Benimle beraber üç ortaklı bir şirketiz. Momoth’da ağırlıklı olarak yazılım çözümleri ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bunun yanı sıra son dönemde Çay Kahve İnsan’ın gelişmesiyle beraber prodüksiyon hizmeti vermeye de başladık. Momoth’ta aktif olarak yazılım geliştiricisi olarak çalışıyorum.

Çay Kahve İnsan’ı hangi motivasyonla kurdunuz?

Ortaklarımızla beraber şirketimizi kurduğumuzdan itibaren birbirinden farklı alanlarda sürekli yeni bir şeyler deneyen, çabalayan ve üreten bir ekibiz. Yani aslında özümüzde tam bir girişimcilik ruhu var diyebilirim. Girişimlerimizi hayata geçirirken her ne kadar yazılımcılığın vermiş olduğu belirli paradigmalara takılı kalsak da pazarlamanın ne dereceli önemli olduğunu ilk başarısızlığımızı yaşadıktan sonra tattık. Aslında her şeyin pazarlama olduğunu geç de olsa fark ettik.

Haliyle birçok girişimimiz olduğu için bunları tanıtabileceğimiz uygun ve ücretsiz bir mecra bulamadık. Ve bunun eksikliğini çok ama çok hissettik. Buradan yola çıkarak bu fikri geliştirip çalışmalara başladık.

Kısaca Çay Kahve İnsan’ın ne yaptığından bahseder misiniz?

Çay Kahve İnsan temelinde insanlara değer üreten ve faydalı içerikler oluşturmayı hedefleyen bir YouTube kanalı. İçerisinde birbirinden farklı alanlarda konu programlarını adapte ettik ve ilk olarak Ben Girişim programını yayına almaya karar verdik.
Ben Girişim; girişimcilerin girişimlerini ücretsiz olarak tanıttığı bir program serisi. Belirli kriterlere göre seçimimizi yaptığımız temel olarak fayda ve değer odaklı girişimleri konuk ettiğimiz bir program diyebiliriz.

Çay Kahve İnsan’ı 20 Nisan’da açtık. Açılışımızın ilk video içeriğini MutluBiEv girişimini çekerek kanalımızda yayımladık. Şu an Ben Girişim programı çerçevesinde 24 tane yayımlanmış girişim tanıtım içeriğimizle beraber toplamda 40’ın üzerinde videomuz var.

Her hafta çarşamba günü sabah saat 09:00’da yeni bir girişimi tanıtıyoruz. Girişim başvurularını da Caykahveinsan.com üzerindeki başvuru formundan alıp değerleniyoruz.

Türkiye’de özellikle 15-24 yaş arası YouTube kullanıcıları “Let’s play” kanalları hayran düzeyinde takip ediyor. Sizin hedef kitlenizde -daha yetişkin insanlar sanıyorum- kimler var?

Bizim izleyici kitlemizin yüzde 50’sini 25–34 yaş grubu oluşturuyor. Öncelikli hedef kitlemiz girişimcilikle doğrudan ilgili veya ilişkili herkes. Hedef kitlemiz de 18–34 yaş arasında. Keza bu yaş aralıkları girişimcilerin en verimli ve aktif olduğu dönemleri kapsadığı için bizim de temel hedef kitlemiz bu yaş aralığında.

Ancak yine de YouTube üzerinde her kitleye ulaşmayı amaçlıyoruz. Zaten videolarımızı çekerken ve kurgularken buna çok dikkat ediyoruz. Hedef kitlemizin dışında kalan kullanıcıların da videolarımızı izlemeye başladıkları zaman anlayabilecekleri tatta olmasına çok özen gösteriyoruz.

Çay Kahve İnsan girişimleri tanıtıyorsa da bizatihi kendisi de bir girişim. Girişimler Hakkında İlginç Bilgiler formatınıza uygun olarak Çay Kahve İnsan’a dair bilgiler verir misiniz?

Bizim Türkiye distiribitörü olduğumuz bir temizlik bezi girişimimiz var. Almanya’dan bezleri ithal edip burada satıyoruz. İlk zamanlar pazarlama faaliyetlerini temizlik dikeyindeki girişimler üzerinden konumlandırdık ve girişimlerle iletişime geçmeye karar verdik. Bu süreçte herkese eş zamanlı e-postalar attık. İlk dönen MutluBiEv olmuştu. Hemen onlarla tanışıp akabinde ilk siparişimizi onlara fatura etmiştik.

Çay Kahve İnsan’ın çekimleri başlayınca Tayga’ya bahsetmiştim. Oda çok sıcak karşıladı ve hemen çekimleri yaptık. Yani aslında MutluBiEv bizim temizlik girişimimizin ilk müşterisi Çay Kahve İnsan’ın da ilk konuğu olmuştu. İzleyiciler kanaldaki diğer girişimler gibi MutluBiEv’i sıradan bir girişim sanıyor ama MutluBiEv ile aramızda gönül bağı var.

Kanalda bugüne dek kaç girişim ağırladınız. İzlenme rakamlarınıza, abone durumunuza dair güncel bilgileri ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Kanalda bu zamana kadar toplam 24 girişim ağırladık. Bunların haricinde arka tarafta toplamda 150 tane yayımlanmayı bekleyen videomuz var. Bu videolar ağırlıklı olarak Sorularla Girişimciler ve Girişimciler Hakkında İlginç Bilgiler konseptinde. Listemizde ise 80 tane çekilmeyi bekleyen girişim var.

Şuan 33 binin üzerinde görüntülenmeye ulaştık ve her geçen gün görüntülenme ve izlenme sayımızı artırıyoruz. Sene sonuna kadar 10 bin aboneye ulaşmayı ve yeni program formatlarını çıkartmayı hedefliyoruz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.