MediaCat

Gıda israfına dikkat çeken müzayede

Hellmann’s ve Ogilvy Brezilya’nın sosyal deneyinin amacı gıdanın gerçek değerini göstermek.

Birleşmiş Milletler verilerine göre en çok gıda israf eden ülkeler arasında Brezilya 10’uncu sırada yer alıyor. Çoğunluğu hanelerde olmak üzere ülkede gıda israfı nedeniyle 11,6 milyar dolar boşa gidiyor. Opinion Box’ın Unilever markalarından Hellmann’s için gerçekleştirdiği araştırma, her 10 Brezilyalıdan 8’inin son bir ay içerisinde çöpe yiyecek attığını, katılımcıların yarısından fazlasının ezik, çürük ya da lekeli gıdaları yemekten ya da satın almaktan kaçındığını ortaya koyuyor.

Brezilya’da Infineat ortaklığıyla yürüttüğü Unidos Pela Comida projesiyle son iki yıldır bin tondan fazla gıdanın çöpe gitmesini engelleyerek ihtiyaç sahipleri için 1,6 milyonu aşkın öğüne dönüştüren Hellmann’s, gıdanın gerçek değeri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Ogilvy Brezilya ile birlikte ülkenin en büyük müzayede evlerinden birinde bir sosyal deneye imza attı.

Atık Müzayedesi (The Waste Auction) adlı projede açık artırmaya çıkarılan şey bir patatesti. Her bir yiyeceğin gerçek değerini göstermeyi amaçlayan sosyal deneyde patates, bir Brezilyalı ailenin bir yılda israf ettiği gıdanın değeri olan bin 630 realden (330 dolar) açık artırmaya sunuldu. Gizli görevliler tekliflerini sunarken katılımcıların gerçek tepkileri de gizli kameralarla kaydedildi.

Hellmann’s’ın PR çalışması 90’ı aşkın basın yansıması elde ederek 26 milyonu aşkın kişiye erişim sağladı. Açık artırmada elde edilen gelir, Hellmann’s tarafından gıda israfıyla mücadeleye bağışlandı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.