MediaCat

Getir bölünüyor mu?

Getir’in, Türkiye’deki market ve yemek teslimat operasyonlarının çoğunluğunu Mubadala’ya devredecek şekilde ikiye bölüneceği iddia ediliyor.

Sky News, Getir’in pazar günü olağanüstü bir genel kurul toplantısı düzenlediğini ve şirketin iki bağımsız şirkete bölünmesinin gündemde olduğunu yazdı.

İddiaya göre bölünme gerçekleştiği takdirde çoğunluk hissesi Abu Dabi’nin devlet yatırım fonu Mubadala’ya ait olacak ilk şirket, Getir’in Türkiye’deki market ve yemek teslimat operasyonlarını yönetecek. Bu şirketin başında Getir’in mevcut yöneticilerinden Batuhan Gültakan yer alırken, şirketin kurucusu Nazım Salur’un aktif bir rolü bulunmayacak. Salur, Getir Araç ve BiTaksi dahil olmak üzere Getir’in diğer varlıklarını içeren bir diğer şirketin yönetimini üstlenecek.

Hissedarlar tarafından desteklendiği belirtilen yeniden yapılanmanın bir parçası olarak Mubadala, Getir’e 250 milyon dolar kaynak aktaracak. Bu kaynak, şirketin İngiltere ve Avrupa kolunun kapatılmasını kolaylaştırmak ve Türkiye’deki teslimat işlerine yatırım yapmak için kullanılacak.

Güncelleme: Konuya ilişkin resmi açıklama yayınlayan Getir, yatırım ve yeniden yapılanma haberlerini doğruladı.

Getir Kurucusu Nazım Salur gelişmeyi, “Dokuz yıl önce 10 dakikada market ürünleri teslimatı ile dünyada bir ilki başlatmış olmaktan gurur duyuyoruz. Yarattığımız ve öncüsü olduğumuz bu sektördeki başarımız Getir’in tüm çalışanlarının ve yatırımcılarımızın özverisi ve sıkı çalışması olmadan mümkün olamazdı. Bugüne kadarki katkıları için hepsine teşekkür ediyorum. Oluşturduğumuz bu yeni yapı, Getir’in Türkiye’de online market ve yemek teslimatı hizmetlerinin daha iyi konumlandırılmalarını sağlarken, benim ve kurucu ortaklarımın gelecek vaat eden diğer Getir hizmetlerine yeterli zaman ayırmamıza imkân verecek” sözleriyle yorumladı.

Getir Yönetim Kurulu Üyesi ve Mubadala Diversified Investments Platform CEO’su Hani Barhoush ise şu eklemelerde bulundu: “Mubadala, her zaman Getir’in uzun vadeli ve kararlı bir yatırımcısı oldu. Son yatırımımız ise şirketin Türkiye’deki ana faaliyet alanının vaat ettiği geleceğe duyduğumuz güçlü güveni yansıtmaktadır. Yönetim Kurulu adına, Getir’e yıllar boyunca kazandırdığı vizyon ve liderlik için Nazım Salur’a takdir ve şükranlarımızı sunuyor ve kendisiyle işbirliği yapmaya devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.