Gençler, onları konuşuyor

Araştırma şirketi Keller Fay Group’un yaptığı son araştırmaya göre, ergenlik çağındaki gençler arasında...

28.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Araştırma şirketi Keller Fay Group’un yaptığı son araştırmaya göre, ergenlik çağındaki gençler arasında “ağızdan ağza iletişimin” önemi ve kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. İşte, araştırma sonucuna göre gençlerin en çok konuştuğu markalar!

Araştırma şirketi Keller Fay Group’un yaptığı son araştırmaya göre, ergenlik çağındaki gençler arasında “ağızdan ağza iletişimin” önemi ve kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Gençler, konuşmayı ve fikir beyan etmeyi seviyor.

2009 Temmuz’u ile 2010 Haziran’ı arasında bir yıllık süreyi kapsayan araştırmaya göre, ergenlik çağındaki gençler, toplumun geneline göre daha fazla ağızdan ağza iletişime maruz kalıyor. Örneğin gençlerin yüzde 78’i medya ve eğlence ile ilgili olarak ağızdan ağza iletişime maruz kalırken, bu oran ergenlerde yüzde 57 olarak saptandı. 13–17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 67’si “teknoloji” ürünleri hakkında yorum yapıp, konuşurken, aynı konuda ergenlerin sadece yüzde 39’u kamuoyu nezdinde fikir paylaşımında bulundu.

En büyük uçurum telekomünikasyon segmentinde
Araştırmaya göre, gençler ve yetişkinler arasında en büyük uçurumun “telekomünikasyon ürün ve hizmetleri” segmentinde olduğu saptandı. Gençlerin yüzde 63’ü, telekomünikasyon ürünleri hakkında deneyim ve fikirlerini paylaşırken bu konuda paylaşımcı olan yetişkinlerin oranı sadece yüzde 39 olarak saptandı. Perakende ve giyim kategorisinde, gençlerin yüzde 59’su fikir beyan ederken, yetişkinlerin yüzde 38’i fikirlerini ve düşüncelerini paylaştı. “Spor, eğlence ve hobi” kategorisinde fikir beyan eden gençlerin yetişkinlere oranı yüzde 63’e, yüzde 42 olarak saptandı. “Kişisel bakım ve güzellik” segmentinde ise bu oran yüzde 45’e, yüzde 26 olarak belirlendi.

İşte gençlerin en çok konuştuğu markalar!
Araştırma, 13-17 yaş arasındaki gençlerin en çok hangi markalar hakkında konuştuklarını da ortaya koydu. Buna, göre gençlerin en çok konuştuğu markalar sıralamasında ilk 10 sıra şu şekilde belirlendi:

Coca- Cola
Apple Computer
Verizon
iPod
Ford
Pepsi
McDonald’s
AT&T
Sony
Nike

Gençlerin zamanlarının büyük çoğunluğunu internette geçirdikleri yaygın olarak bilinse de, araştırmaya göre gençler ağızdan ağza iletişime en fazla (yüzde 75 oranında), yüz yüze iletişim kurduklarında maruz kalıyorlar. Bu oran telefonla yapılan iletişimde yüzde 10, online mecrada ise yüzde 13 olarak saptandı.

Gençlerin, evde maruz kaldıkları ağızdan ağza iletişim yüzde 38 olarak belirlenirken, bu oran okulda yüzde 28’de kaldı.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.