Geçtiğimiz aya damgasını vuran olaylar

MTM’nin düzenli olarak her ay hazırladığı ve gündemin nabzını tutan “ayın medya raporu”na göre, Mayıs ayının...

05.06.2008 - 10:48 | MediaCat

MTM’nin düzenli olarak her ay hazırladığı ve gündemin nabzını tutan “ayın medya raporu”na göre, Mayıs ayının en çok konuşulan gündem maddesi, AKP ve Erdoğan oldu. Gündemde en çok yer bulan bir diğer başlık ise Avrupa Birliği’ydi. AB’ye giriş konusunda büyük bir engel olarak görülen 301. maddenin değişikliği ve AKP’nin kapatılma davası konusuyla ilgili açıklamalarıyla sıkça gündemde kalan Avrupa Birliği, geçtiğimiz ayın toplamında 23 bin 242 habere konu oldu. Türkiye’nin değişmeyen gündemleri arasında olan AB’nin, ekranlarda kalma süresi ise 155 saati aştı.

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren, “tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü” hakkındaki kanunun meclisten geçmesi, Mayıs ayında ülke gündemini en çok meşgul eden başlıklar arasında yerini aldı. Halkın ve medyanın gelişmeleri merakla takip ettiği sigara yasağı konusu, basında 6 bin 441 kez yorumlandı. Sigarayla ilgili haberlerin ekranlarda kalma süresi ise 58 saati buldu.

Restleşmelere kadar varan 1 Mayıs kutlamaları, medyada geniş yankı buldu…

Geçtiğimiz aya damgasını vuran olaylardan bir diğeri ise Taksim’de kutlanmak istenen 1 Mayıs oldu. Hükümet ve sendikalar arasında büyük restleşmelere ve gerilimli günlere neden olan 1 Mayıs kutlamaları, medyanın yakın markajındaydı. Konuyla ilgili olarak gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 5 bin 999 haber yayımlanırken, bu haberlerin ekranlarda kalma süresi ise 260 saati aşkın oldu.

Çin depremi tüm dünyayı üzüntüye boğdu…

Çin’de Mayıs ayında meydana gelen ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan 7.8 şiddetindeki deprem, hem dünya hem Türk medyası tarafından an be an takip edildi. Tüm dünyanın üzüntüyle izlediği deprem; yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 4 bin 362 habere konu oldu.

Nuri Bilge Ceylan, aldığı ödülle Türk halkını onurlandırdı…

Küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatan Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü alan Nuri Bilge Ceylan, ödülü aldıktan sonra yaptığı, “Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme…” söylemiyle de Türk halkının sempatisini kazandı. Mayıs ayında medyanın en çok ilgi gösterdiği isimler arasında yer alan Nuri Bilge Ceylan, tüm mecralar toplamında 1.585 habere konu oldu. Medyatik yönetmenin ödül alan filmi “Üç Maymun” ise 1.348 habere konu edildi.

Kene salgını korkutuyor…

Yaz aylarının hızla yaklaşması ile pikniklerin ve açık hava etkinliklerinin artması, kene salgınını tekrar gündeme getirdi. Hafta sonunu ormanlık alanlarda geçirmek isteyenlerin kabusu olan kene vakaları medyanın da yakın markaja aldığı konular arasında yer aldı.

Siyaset Gündemi

AKP kapatılma davasıyla gündemde…

Mayıs ayını kapsayan medya raporuna göre, ayın en çok konuşulan siyasi partisi, kapatma davası ile ilgili sıkça gündemde kalan AKP oldu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın, ”laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” iddiasıyla AKP’nin kapatılması için Anayasa Mahkemesine dava açması üzerine Nisan ayında gündemden düşmeyen AKP; 2 Mayıs’ta verdiği savunması ve kapatma davasıyla ilgili açıklamalarıyla Mayıs ayında da ilgi odağı oldu. 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle gergin tartışmalarla da gündeme gelen ve çeşitli eleştirilere maruz kalan AKP, ay toplamında 34 bin 713 habere konu edildi. İktidar partisine, TV ekranlarında 543 saati aşkın süre yer verildi.

CHP’den dinleniyoruz iddiası…

MTM’nin araştırma verilerine göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan ikinci partisi ise CHP oldu. Ana muhalefet partisi CHP’nin, ay sonundaki “CHP’nin Genel Merkezi’nde, Genel Sekreter’in odasının devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendiğini ve bir gazeteye servis yapıldığını” ileri süren iddiaları ve bunun ardından gelen tartışmalarla gündemde sık sık yer aldı.

Haber miktarında bir önceki aya oranla % 2 oranında bir düşüş yaşayan CHP, medyada toplam 18 bin 977 habere konu edilirken, ekranlarda kalma süresi ise 240 saate yakın oldu.

Araştırma raporuna göre; Mayıs ayının en çok bahsi geçen diğer partileri, 5 bin 237 haberle MHP, 4 bin 349 haberle DTP ve 2 bin 15 haberle DP’ydi. Haber sayısında artış yaşanan tek parti, DP oldu.

Başbakan basının yakın markajında…

Basınının Mayıs ayı boyunca en çok yer verdiği siyasetçi, gerek partisinin kapatma davasıyla, gerekse ekonomiden muhalefete çeşitli konularla ilgili açıklamalarıyla gündeme gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan oldu. 19 Mayıs’ta Eskişehir’de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim törenindeki konuşmasında iktidar için “kaymak takımı” söyleminin, medyada sıkça yer almasıyla da gündemden düşmeyen Erdoğan, Mayıs ayı toplamında 23 bin 646 habere konu olurken, 306 saati aşkın süreyle de ekranlarda kaldı.

Siyaset dünyasının en medyatik ikinci ismi ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Haberlerinde % 13 oranında artış gerçekleşen Gül, 12 bin 504 habere konu edildi ve 148 saati aşkın süreyle ekranlarda yer aldı. Gül’ü, 7 bin 299 haberle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 4 bin 259 haberle Ali Babacan, 3 bin 477 haberle Meclis Başkanı Köksal Toptan izledi.

Ekonomi Gündemi

MTM Medya Takip Merkezi’nin yaptığı aynı araştırma verilerine göre; kapatma davası, siyasi çalkantılar, dünya ekonomisinin ve Türkiye ekonomisinin yaşadığı kriz derken, ekonomi basını Mayıs ayında yoğun bir dönem geçirdi. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde ekonomiyle ilgili toplam 7 bin 263 haber yapılırken; ekonomiyle ilgili haberlerin, TV’de yer alma süresi ise 255 saati aşkın oldu.

Ekonominin yaşadığı çalkantılardan nasibini alan bankalar, medyanın sık yer verdiği konular arasındaydı. 5 bin 944 habere konu edilen T.C. Merkez Bankası’nı, 1.979 haberle İş Bankası izledi.

Vergi rekortmenleri: Türk Telekom, Ziraat Bankası, Akbank…

Mayıs ayında açıklanan kurumlar vergisi rekortmenleri sonuçlarına göre; Türkiye’de verginin şampiyonu Ankara merkezli Türk Telekom oldu. İkinci yine Ankara’dan Ziraat Bankası olurken, İstanbul’un birincisi Akbank ise listenin üçüncü sırasında yerini aldı. Ekonomi basının yakın ilgi gösterdiği kurumlar vergisi rekortmenlerinden Türk Telekom, 4 bin 124 haberle medyada yer aldı.

Kanaltürk Koza Holding’e satıldı, haberleri %75 artış gösterdi…

Tuncay Özkan’ın, Kanaltürk’ü, Bugün Gazetesi’nin sahibi Koza İpek Holding’e satması, Mayıs ayında en çok ses getiren bir diğer konu başlığıydı. Önceki döneme göre haber sayısı % 75 artan Kanaltürk, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 1.880 habere konu oldu.

Magazin Gündemi

Mor ve Ötesi, Eurovision ile gündeme damgasını vurdu…

MTM’nin, medyada yayımlanan her haberi tek tek ve titizlikle inceleyerek oluşturduğu, geleneksel “ayın medya gündemi” raporuna göre, Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil ederek finale kalan ve yarışmayı 7. sırada bitiren Mor ve Ötesi, geçtiğimiz aya damgasını vuran grup oldu. Mayıs ayı boyunca ‘Deli’ şarkısı ile gündemde olan ve heyecanlı çekişmelerin yaşandığı Eurovision’da ülkemizi temsil eden Mor ve Ötesi grubunun haber sayısı, önceki aya göre yaklaşık üç kat arttı. 1800’e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini kapsayan medya araştırmasının sonuçlarına göre Mor ve Ötesi, ay boyunca 1.236 habere konu edildi. TV kanalları, grupla ilgili haberlere 19 saati aşkın süreyle yer verdiler.

Sezen Aksu ve Demet Akalın başa baş…

Magazin dünyasının “en medyatikler” listesinin ikinci sırasını, Sezen Aksu ve Demet Akalın paylaştı. Çıkardığı yeni albümü ve ‘bebek’ şarkısıyla Mayıs ayına damgasını vuran Demet Akalın’ın haber sayısı, önceki aya oranla % 24 arttı.

Magazinsel haberlerden çok sanatıyla gündemde yer almayı tercih eden Sezen Aksu’ya medyanın ilgisinde, önceki aya göre % 22 oranında artış gerçekleşti; ünlü sanatçı ay toplamında 1.088 habere konu edildi.

Haber sayısında küçük bir düşüş tespit edilen Tarkan ise Mayıs ayı boyunca 947 habere konu olarak “en medyatikler” listesinde dördüncü sıraya yerleşti. Sevgilisinden ayrıldığı yolundaki dedikodularla geçtiğimiz ayın en çok konuşulan isimleri arasına giren Tarkan’ın TV’de yer alma süresi ise 10 saati aştı.

“En medyatik”lere nazar değdi; Hülya Avşar, Bülent Ersoy ve Gülben Ergen’e ilgi azaldı…
Uzun zamandır magazincilerin en gözde isimleri arasında üst sıralardaki yerlerini koruyan Hülya Avşar, Bülent Ersoy, Gülben Ergen gibi isimler, haber sayılarında düşüş yaşayarak listenin alt sıralarına gerilediler.

Geçen aya göre haber sayısı % 9 oranında düşüş gösteren Gülben Ergen, yeni başlayan programına rağmen ilginin azalmasını engelleyemedi. Türkmax’ta yayınlanan show programındaki şaşırtıcı söylemleri ile gündemde görmeye alışkın olduğumuz Hülya Avşar’ın haberlerindeki % 31 oranındaki düşüş de dikkat çeken bir diğer noktaydı.

Acun Ilıcalı “Var Mısın Yok Musun” ile popülerliğini beş kat artırdı…

Show TV ekranlarında yayımlanan Var Mısın Yok Musun ile milyonları ekranları başına kilitleyerek, yarışma programlarına olan ilgiyi de artıran Acun Ilıcalı, popülerliğini de günden güne artırıyor. Haber sayısını önceki aya göre yaklaşık beş kat artıran ve pek çok ünlü ismi geride bırakarak listeye onuncu sıradan dahil olan Ilıcalı, medyada toplam 578 habere konu oldu.

Spor Gündemi

Şampiyonluk ve haber yarışının lideri Galatasaray…

MTM Medya Takip Merkezi’nin Mayıs ayı medya raporuna göre, şampiyonluğunu ilan ederek tüm taraftarlarını sevince boğan Galatasaray, medyanın da gözdesi oldu. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesi toplamında 18 bin 312 habere konu edilen Galatasaray’ın, ekranlarda kalma süresi ise 325 saati aştı.

Aynı araştırma verilerine göre; önceki aya oranla haber sayısı % 30 oranında düşüş gösteren Fenerbahçe, hem şampiyonluğu hem de “en medyatik spor kulüpleri” listesindeki birinciliğini Galatasaray’a kaptırdı. Son maça kadar şampiyonluğu kovalayan Fenerbahçe hakkında, Mayıs ayı boyunca 18 bin 24 haber yapıldı. Şampiyonluğu kaçırmasıyla taraftarlarını üzüntüye boğan Fenerbahçe’nin, ekranlarda kalma süresi ise 215 saate yakın oldu.

Medyanın en çok yer verdiği üçüncü spor kulübü, 10 bin 984 haberler Beşiktaş olurken, onu 6 bin 985 haber ile Trabzonspor ve 5 bin 692 haber ile Sivasspor izlediler.

Spor basınında en çok konuşulan isimler: Hakan Şükür, Alex De Souza ve Semih Şentürk…

Galatasaray’ın tecrübeli futbolcusu Hakan Şükür, Mayıs ayında medyanın en çok yer verdiği isim oldu. Önceki aya göre haber sayısı % 56 oranında artış gösteren Hakan Şükür, transfer durumu ve futbolu bırakacağı söylentileriyle spor basınının yakın markajındaydı. Mayıs ayında 3 bin 409 habere konu olan Şükür’ün ekranlarda kalma süresi ise 21 saate yakın oldu.

Ayın en çok konuşulan ikinci futbolcusu Fenerbahçe’nin kaptanı Alex De Souza’ydı. Haber sayısında, % 53 oranında düşüş yaşayarak ikinci sıraya gerileyen Souza, aldığı transfer teklifleriyle dikkatleri üzerine çeken bir diğer isim oldu. Mayıs ayında 1.454 habere konu olan Souza’ya TV kanalları ise iki saati aşkın süreyle yer verdi.

Medyanın en çok yer verdiği diğer sporcular, sırasıyla Semih Şentürk, Mateja Kezman ve Mehmet Aurelio’ydı. Geçtiğimiz ay spor dünyasını hareketlendiren Türk futbolcular arasından dikkatleri en çok çekenler ise, özellikle yurtdışından gelen transfer tekliflerini değerlendiren Arda Turan ve Gökhan Zan oldular.

Fenerbahçe şampiyonluğu kaçırdı ama Zico “en medyatik” ünvanını korudu…

Zico, bir önceki ayda olduğu gibi Mayıs ayında da “en medyatikler” listesindeki birinciliğini korudu. Ay toplamında 2 bin 995 habere konu olan Zico’yu, bin 274 haberle Ertuğrul Sağlam izledi.

Mayıs ayında şampiyonun belirlendiği son maçla tatile giren Turkcell Süper Ligi’nde yaşanan maç heyecanları, yerini transfer haberlerine bıraktı.

İstanbul Park’ta gerçekleştirilen Formula F1’in lideri Felipe Massa medyanın da gözdesi oldu…
Mayıs ayında Türkiye’de gerçekleştirilen ve Ferrari pilotu Felipe Massa’nın, üçüncü kez birincilikle tamamladığı Formula 1, medyanın en sık yer verdiği spor dallarından biri oldu. 2 bin 661 habere konu olan Formula 1’in, TV’de yer alma süresi ise 56 saati aştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.