Geçen haftanın en çok reklam alan dizileri hangileri?

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en çok izlenen TV kanallarını kapsayan haftalık dönem raporu, yerli dizilerde yaşanan değişiklikleri ortaya koydu. İşte araştırmanın detayları…

31.10.2007 - 09:52 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), en çok izlenen TV kanallarını kapsayan haftalık dönem raporu, yerli dizilerde yaşanan değişiklikleri ortaya koydu. İşte araştırmanın detayları…

22-28 Ekim haftasında yayımlanan yerli diziler arasında en fazla reklamı, Kanal D ekranlarında izleyenleri ile buluşan “Bıçak Sırtı” aldı. Haftalardır en çok reklamı alan yerli dizi unvanını elinde tutan “Kurtlar Vadisi Pusu” ise ikinci sıraya geriledi.


“Kurtlar Vadisi Pusu”nun tahtına “Bıçak Sırtı” oturdu…

MTM’nin, genel içerikli yayın yapan sekiz TV kanalının, prime time zaman diliminde gerçekleştirdiği reklam ölçüm sonuçlarına göre; geçtiğimiz haftanın en çok reklam alan dizisi, Kanal D’de ilgiyle izlenen Bıçak Sırtı oldu. Pazartesi gecesinin, açık ara farkla en çok izlenen yapımı olan diziye, reklamverenin de ilgisi büyük oldu. Diziye en çok reklam veren markalar ise sırasıyla Baby Star, Cepmaster, Citibank ve Omo oldular. Toplam 74 markanın 111 adet reklam spotunu hedef kitlesiyle buluşturan Bıçak Sırtı dizisindeki reklamlar, 41 dakikaya yakın süreyle ekranlarda kaldı.

Show TV’nin iddialı dizisi “Kurtlar Vadisi Pusu”, önceki haftalarda reklam birinciliğini kimseye kaptırmazken, 22-28 Ekim haftasında ise reklam liderliğini Bıçak Sırtı’na bırakarak ikinci sıraya yerleşti. 52 markanın 108 adet reklam spotunu izleyicileri ile buluşturan ünlü diziyi en çok tercih eden markalar ise Vestel, Mavi Medya Yayıncılık, İstikbal ve Ülker oldular.

Star TV’nin sevilen dizisi Köprü, üçüncü sırada yerini alırken; haftanın en çok reklam alan dördüncü yapımıysa, ilk 15 listesine yeni dahil olan ve yıldızı parlamaya başlayan Star TV’nin “Sır Gibi” adlı dizisi oldu. Sır Gibi dizisi tek bölümde 100 adet reklam spotu alarak, bu reklamları 40 dakika boyunca izleyicileri ile buluşturdu.

Bir önceki haftanın en çok reklam alan ikinci yapımı olan Binbir Gece, geçtiğimiz hafta aynı saatlerde maç olması nedeniyle, tekrar bölümüyle izleyenlerin karşısına çıktı. Önceki haftanın üçüncüsü Kuzey Rüzgarı’nın reklamlarında ise yaklaşık % 20 oranından düşüş gerçekleşti.


Futbol karşılaşmaları, yerli dizilerin dengesini bozdu…

Geçtiğimiz hafta UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi maçlarından dolayı, izlenme oranlarında düşüşler gerçekleşen dizilere, reklamverenin ilgisi değişmedi. Aksine, bir önceki haftaya göre, 22-28 Ekim haftasında yerli dizilere daha fazla reklam verildi. Rapora göre, geçtiğimiz hafta yerli dizilerin aldığı reklam sayısında yaklaşık % 4 oranında artış gerçekleşti.

MTM’nin aynı araştırma sonuçlarına göre, reklamverenin en çok tercih ettiği 10 yerli dizinin beşi, Kanal D ekranlarında yer alırken, üç tanesi ise Star TV’deki yapımlardan oluştu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.