MediaCat

Gazetelerin mayo gündemi

Mayo reklamlarına yasak getirildiği haberinin medyada yayılmasından sonra bir yandan bu haberin yalan olduğu söylenirken bir yandan

Gazetelerin mayo gündemi

Mayo reklamlarına yasak getirildiği haberinin medyada yayılmasından sonra bir yandan bu haberin yalan olduğu söylenirken bir yandan da getirildiği söylenilen yasakla ilgili tartışmalar yapıldı. Belediye en son haberin yalan olduğunu söyledi. Ayrıca Belediye’nin mayo firmalarına telefonla ulaşıp reklamlarını yayınlayabileceklerini söylediği bildirildi.

Biz de sizler için yasakla ilgili haberleri ve görüşleri toparladık…

Bundan iyi reklam mı olur
Bugün gazetesi

Günlerdir mayo tartışması yaşanıyor. Firmalar, “İstanbul’da belediye açık mekanlara mayo reklamı almıyor” iddiasında. Belediye ise ‘Yok böyle bir yasak’ diyor. Bu arada Sunset’in mayo reklamının alındığı, Zeki’nin ise hiç başvuru yapmadığı ortaya çıktı…
Yıl 2007, Türkiye’nin yaşadığı tartışmaya bak. İstanbul Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün, bilboardlarda mayo reklamlarına izin vermediği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Kom, Nelson, Ay-Yıldız, Zeki Triko ve Sunset gibi Türkiye’nin önde gelen mayo firmaları, mankenlerle yaptırdıkları 2007 modellerini, İstanbul’da açık havada tanımadıklarını söyledi. Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün, ‘Bu afişler ahlak kurallarına aykırı” diyerek reklamları geri çevirdiğini belirten firmalar, bilboardları ihaleyle alıp kiralayan ajansların da, ‘Bunları alamayız. Belediye izin vermez’ dediklerini idda ettiler.

BELEDİYE: MAYOYA YASAK YOK
Belediye yaptığı açıklamada, reklamlarla ilgili yasaklayıcı bir kararının olmadığını, ayrıca panolar için herhangi bir başvurunun da bulunmadığını bildirdi. Aıklamada, Sunset firması örnek gösterilerek, ‘Firmanın 2 Mayıs 2007 tarihli başvurusu olumlu karşılanmıştır’ denildi. Zeki Triko’nun ise, son 7 yıldır afiş konusunda “Nasılsa vermezler” diyerek herhangi bir başvuru yapmadığı iddia edildi. Bir başka iddia ise, mayo tartışmasının bazı çevreler tarafından özellikle çıkarıldığı yönünde. İddiayı ortaya atanlar,’Neden bu tartışma geçen yıl yoktu. Tam seçim üzeri böyle bir tartışmayı gündeme getiriyorlar’ dedi.

DÜNYAYA REZİL OLDUK
İddialara son noktayı ise, İklim Zirvesi için gittiği New York’tan dönen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş koydu. Topbaş, ‘Mayoya karşı herhangi bir tavrımız yok. Böyle olsa, 30 yıldan beri açılmayan plajları niye açalım. Bir takım kaygıları yargısız infaz gibi görüyorum ve üzülüyorum. Kurnaz tüccar mantığı ile çalışma yapan firmalar var. Reklamın güzeli kötüsü olmaz mantığı ile hareket ediyorlar’ dedi. Bu arada tartışma Türkiye’ye büyük zarar verdi. Turizmde yeni açılımlar getiren, bu yıl turist rekoru kırmayı hedefleyen Türkiye, mayo yasağı nedeniyle dünya basınına malzeme oldu.

BELEDİYEDEN ARADILAR
‘Geçen yıl başvurumuz geri çevrildi. Gerekçe ise afişlerdeki görüntülerin uygunsuz olmasıydı. Bunu bize sözlü söylediler. Böylece başvuru ve ret kayıtlarda yazılı olarak yer almadı. Basında çıkan haberler nedeniyle dün belediyeden aradılar ve afişleri asabileceğimizi söylediler.’

BU YIL BASVURU YAPMADIK
‘Bu yıl müracaat etmedik. Geçen yıl da etmedik. Prosedürü biliyoruz. ‘Bugün, yarın, öbür gün’ diyorlar, sezonu bitiriyorlar. Yıllardır hep böyle Belediyenin kuralları var. Çıplak kadın resmi astırmak istemiyorlar. Reklam şirketleri de afişlerimizi almıyor. Anadolu’da da indirdiler.’

MAĞAZADAKİLER İNDİRİLDİ
Mağazalarımızdaki bikinili afişleri kaldırdılar. Hangisine izin verip vermeyeceklerini öğrenmek için belediyeye gidip konuşmak istedik. ‘Mayolu resimler için hiç uğraşmayın’ dediler. Biz uzlaşmadan yanayız. Kapalı birine hürmet ediyorsak, aynı hürmeti görmek isteriz.’

MİNİMUM DEKOLTEYE İZİN
‘Kentsel Tasarım Müdürlüğü, bizim için ‘izin verdik’ diyor ama geçen yılki başvurumuzu Türk toplumunun ahlak yapısına uygun görmeyerek geri 7evirdiler. Biz de komisyonun belirlediği kriterleri dikkate alarak minimüm dekolte ve açıklık sergilenen afişleri bilboardlara koyduk.’

YARGITAY NOT ETTİ
Ankara kulislerinde, seçim döneminde AK Parti hakkında kapatma davası açılacağı söylentileri yoğunlaşırken, AK Parti’nin 50 klasöre yaklaştığı belirtilen “sicil dosyası”na mayo yasağı iddiaları da eklendi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Belediyesi’nin bikinili manken resimlerinin yer aldığı reklamları, caddelerdeki billboardlara astırmaması ile ilgili iddiaları içeren gazete haberlerini, AK Parti hakkında hazırladığı inceleme dosyasına aldı.

İŞTE O KOMİSYON
Mayo reklamlarının açık havada yayınlanıp yayınlanmayacağına İstanbul Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü komisyonunca karar veriliyor. Kurumun başında Aydın Çakmak var. Komisyonda; gelirler, emlak, trafik ve zabıta müdürlüklerinden birer yetkili ile müdürlüğün 3 yetkilisi bulunuyor. Reklam başvurusu komisyonda uygun görülürse, onay için Genel Sekreter Yardımcılığı’na gönderiliyor.

‘Yasak yok, mayocular bedava reklam peşinde’
Zaman Gazetesi

Gündemi bir haftadır meşgul eden mayo reklamlarına izin verilmediği iddiaları ile ilgili kullanılan belgelerin geçen seneye ait olduğu ortaya çıktı.

Zeki Triko’nun sahibi Zeki Başeskioğlu, dün Milliyet gazetesine verdiği röportajında iki yıldır başvuru yapmadıklarını itiraf etti: “Bu yıl müracaat etmedik. Geçen yıl da etmedik açıkçası.” Sunset Swimwear yetkilileri ise 2007 yılındaki mayo afişi başvurularına ret cevabı gelmediğini belirtti. Sunset Swimwear’in basın sorumlusu Gülden Ağgül, ‘yalancı firma konumuna düşmemek için’ geçen seneki belgeleri açıkladıklarını söyledi.

Reklam ve Pazarlama Şirketi Stroer-Kentvizyon Yönetim Kurulu Başkanı Murat İlbak ise mayo firmalarının seçim atmosferinde insanların hassasiyetlerinden yararlanarak bedava tanıtımlarını yapma peşinde olduğunu ifade etti. Afişler konusunda herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmadıklarısnı ifade eden İlbak, 1996’dan beri Zeki Triko’nun bu şekilde iddialar ortaya atarak manşetlere çıktığını öne sürdü. Sunset Swimwear ve Nelson gibi mayo firmalarının da yaklaşımını değerlendiren İlbak, “Diğerleri de bunu denemek istedi. Tam seçim süreci, hassasiyetler de var. Toplumda bazı insanların yaşam alanlarının kısıtlandığını düşündüğü bir dönem.” dedi. İstanbul’da pano basımı piyasasını elinde bulunduran Mimeray, Basımevi ve Büyük Baskı Merkezi tesisleri de 2007 Ocak ayından bugüne hiçbir mayo ve bikini görseli için baskı siparişi almadıklarını açıkladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin alacağı reklam kararını komisyon veriyor. Bina cephelerine konulacak reklâmlar için çeşitli belgeler isteniyor. Firma, bu belgelerle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’ne başvurabilir. Belediyeye yapılan müracaatlar yedi kişilik Kentsel Tasarım Koordine ve Değerlendirme Komisyonu’nca değerlendiriliyor. Komisyon, gelirler, emlak, trafik, zabıta müdürlüklerinin birer yetkilisi, Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nün ise üç yetkilisinden oluşuyor. Ürün yönetmeliğe uygunsa komisyon, onay için dosyayı ilgili genel sekreter yardımcısına gönderiyor. Onaydan sonra uygulamaya geçiliyor. Kentsel Tasarım Müdürlüğü, reklamı yapılacak ürünle ilgili firmadan değişik örnekler isteyebiliyor.
‘Mayo yasağı olsaydı, plaj açmazdık’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da mayo yasağı uygulanmasının söz konusu olmadığını söyledi. “Böyle bir zihniyete sahip olsa idik, 30 yıldan beri kullanılamayan plajları hizmete açmazdık.” diyen Kadir Topbaş, mayo firmalarının ortaya atılan spekülasyonlarla iyi bir reklam yaptıklarını aktardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta katıldığı ‘C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi’nin dönüşünde basın mensuplarının mayo krizi ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Topbaş, resmî olarak başvuru bile yapmayan firmaların ‘müracaat etseydik de reklam yeri vermeyeceklerdi’ demelerini mantıklı bulmadığını söyledi. Topbaş, “Firmayı tebrik ediyorum, ülke gündemine oturmayı başardı.” dedi. Söz konusu iddialara ilişkin haberlerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti dosyasına delil olarak konduğunun hatırlatılması üzerine Topbaş, şunları söyledi: “Bir konuda değerlendirme yaparken, tüm icraatınıza, yol haritanıza bakılması lazım. O zaman Kadir Topbaş niçin plajları açıyor? Art niyet olsaydı plajları açmak yerine kapatır, mevcutları da yok ederdi. Biz hürriyetlerin yaşamasına, bu kentin yüzyıllardan beri barış ve özgürlük kenti olduğuna inanan insanız.”

Medyadaki en son haberlere göre Belediye geri adım attı… İşte o haberler:

Billboardları yine mayo süsleyecek
Sabah gazetesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çağrısı üzerine mayo firmaları yeniden başvuruda bulunacak. Sebzeli afişlerden de vazgeçildi.

Mayo firmalarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni karşı karşıya getiren billboard’lara asılacak afiş krizinde düğüm çözüldü. Sunset Swimwear firmasının Bakırköy İncirli ve Kadıköy Bağdat Caddesi’nde bulunan Boyner mağazalarının duvarlarına mayo afişi asmak için yaptığı başvuru dün imzadan çıktı. Ancak Sunset’in mayobikinili ilk izin başvurusunun Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm ve Tasarım Müdürlüğü komisyonunca reddedildiği, mayolu fotoğraf afişine izin verildiği öğrenildi. Gelişmeler üzerine Sunset belediyeye yeni izin başvurusu yapmaya karar verdi.

SEBZELER ŞİMDİLİK RAFA KALKTI
Belediye yetkilileri, önceki gün Nelson’un sahibi Moris Eskinazi ve Kom’un sahibi Ayşenur Anıç’ı telefonla arayarak, yanlış anlaşılma olduğunu belirtti ve resmi başvuru yapmalarını istedi. Kom ve Nelson’un davete icabet edecekleri öğrenildi. Yaşanan olaylar üzerine tepkilerini ortaya koymak için çeşitli sebze fotoğraflarından oluşan afişlerinin altına “İşte mayolarımızın rengi” yazarak kampanya hazırlığında olan Zeki Triko, şimdilik kampanyasını askıya alma kararı aldı. Zeki Triko yetkilileri de izin başvurusunda bulunacaklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri son 5 yıl içinde kendilerine billboard ve bina dış cephe reklamı için, mayo ve iç giyim firmaları tarafından yapılan 5 ayrı başvurunun da kabul edildiğini belirtti.

TOPBAŞ: MAYOCULAR KURNAZ ESNAF
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, billboardlarda mayo yasağı olduğuna yönelik iddialara cevap verdi.
Topbaş, şöyle dedi:
Bu firmalar mayo yasağı var diye reklam yapıyorlar. Bunlar kurnaz esnaf. Nitekim böyle bir yasak olmamasına rağmen bunu yaparak reklamlarını gerçekleştiriyorlar. Bakın ben şu anda ABD’de Dünya Belediye Başkanları ile birlikteyim. Bu haberler İstanbul’un dünya başkenti olmasına yönelik çabaları olumsuz etkiliyor. Yoksa ortada bir yasak yok. Biz billboardlara ilan yasağı koymadık.

Topbaş şöyle devam etti:
‘Kurnaz esnaf mevsimi başladı. Müracaat etmeden böyle bir netice almaları imkansız. Geçen sene bir firma ücretini yatırmayınca reklamı kaldırıldı. Paralarını yatırınca afişleri yer aldı. Böyle bir başvuruda bulunmadan böyle bir ifadede bulunmaları beni şaşırttı. Farklı bir mantıkla farklı bir reklam anlayışına giriyor. Onları bu yaklaşımlarından dolayı kutlarım…
2005 ve 2006’da İstanbul’da mayo reklamları vardı. Geçen yıl reklamın kaldırılması ücretinin yatırılmaması ile ilgilidir. Mayoyu kısıtlamamız mümkün değildir. Sezonu iyi kullanmaktır.’

Mayoya izin çıktı
Milliyet gazetesi

Billboard’lar ile bina cephelerine mayo reklamına izin vermeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, haberler üzerine beklettiği başvuruyu kabul etti, daha önce reddettiği firmaları da başvuru yapmaları için aradı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü, Sunset firmasının Mart 2006’da mayo reklamı için yaptığı başvuruya verdiği ret belgesinin yayımlanması üzerine harekete geçti. Müdürlük, Sunset’in 2 Mayıs tarihli başvurusunu, resmi belgeyi yayımlayarak kabul ettiğini duyurdu. Sunset Mayo sahibi Kemal Güneş, 2 Mayıs’ta yaptıkları başvurunun kabul edildiğine ilişkin yazının dün İBB’nin internet sitesinde yayımlandığını belirterek, “Resmi belgeyi bize göndermediler, ancak internet sitelerine koymuşlar. Çok garip” dedi.

Görevden alınmış
Nelson Mayo’nun sahibi Moris Eskinazi de 12 gün önce açık alan reklamı için 200 mayo resminin bulunduğu katalogla belediyenin ilgili birimine başvurduklarını, ancak kataloğa bile bakmadan “Mayo hiç söz konusu olamaz. Başvurmayın” cevabıyla karşılaştıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Çıkan haberler sonrası bir yetkili bizi aradı ve ilgili yetkilinin görevden alındığını söyledi. Yetkili, ‘Yanlış anlaşılma olmuş. Her zaman gelin, biz belediye olarak karşı değiliz’ dedi.” Belediye yetkilileri, “başvuru yapın” diye kimsenin aranmadığını, konuya ilişkin kimsenin görevden alınmadığını bildirdi.

Kom: Biz arandık
Önceki yıllarda başvurularının reddedildiğini belirten Kom, 2005-2006 mayo görsellerinin de ‘uygunsuz’ görülerek Kentsel Tasarım Müdürlüğü tarafından geri çevrildiğini, ancak yazılı bir ret kararı olmadığını savundu. Önceki ret cevapları nedeniyle bu yıl başvuru yapılmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
‘Çıkan haberler üzerine geri adım atan belediye önceki gün bizi aradı ve ‘Başvurunuz bulunmuyor, gelin başvurun ve ilanlarınızı asın’ diyerek davet etti. Başvurup izni takiben afişimizi Yenibosna’daki binamızın dışına asacağız.’

Hıyardan vazgeçti
Zeki Triko’nun sahibi Zeki Başeskioğlu, hıyar ve patlıcanlı kampanyanın protesto amaçlı olduğunu, son gelişmelerden dolayı bu projeden vazgeçtiklerini, kendi görsel materyalleriyle tekrar açıkhava billboard’larında yer alacaklarını söyledi. Başeskioğlu, kullanılmaya hazır boş billboard’ları belirlediklerini ve belediyeye başvuracaklarını kaydetti.

‘Uygun’ bulunan asıldı
Sunset Mayo’nun sahibi Kemalettin Güneş, bina yüzeyleri için hazırladıkları mayo reklamıyla ilgili ilk teklifin Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nce geri çevrildiğini, şu anda asılı olan fotoğrafın müdürlükçe uygun görüldüğünü söyledi. Sunset yetkilileri, Bağdat Caddesi ve İncirli’deki mağazaları için aynı görsel malzemeyi sunduklarını ancak bunun değiştirilmesinin kendilerinden istendiğini savundu.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.