GAP ‘yanlış harita’ nedeniyle Çin’den özür diledi

Markaya ait bir tişört, Çin'de tartışmalara yol açtı.

16.05.2018 - 12:13 | Sencer Uçar

GAP 'yanlış harita' nedeniyle Çin'den özür diledi

Hatırlayacağınız üzere, bu yılın Şubat ayında Instagram hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımda, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ayrılıkçı olarak nitelendirilen Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama’nın bir sözüne yer veren Mercedes-Benz, Çinli müşterilerinden özür dilemek zorunda kalmıştı.

Politik duyarlılıklarından ötürü Çin Halk Cumhuriyeti’nden ve Çinlilerden özür dilemek durumunda kalan uluslararası markalar arasına katılan son isim ise giyim ve aksesuar markası GAP oldu. GAP’in Çin’den özür dilemesine yol açan neden ise, markanın piyasaya sunduğu bir tişörtte, Çin’in hak iddia ettiği ve aralarında Tayvan’ın da bulunduğu bazı bölgelerin Çin haritası dışında tutulması.

Söz konusu tişörte ait görselin Çinli sosyal medya ağı Weibo’da paylaşılması ile birlikte markanın Çinli müşterileri, aralarında Güney Tibet, Güney Çin Denizi ve Tayvan’ın da bulunduğu birçok bölgenin, tişörtte yer verilen ülke sınırlarına dahil edilmediği gerekçesiyle şikâyetlerini dile getirdiler.

GAP de Weibo’da yer alan hesabı üzerinden hafta başında bir özür açıklaması yayınladı. Söz konusu açıklamada marka, Çin’in bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını ve tartışmalara yol açan ürünün Çin pazarından çekilerek, yok edildiğini belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.