Fransız Andros Gıda Grubu, Eker Süt Ürünleri’ne ortak oldu

Gıda alanında faaliyet gösteren Fransız Andros Grubu, Eker Süt Ürünleri'ne yüzde 50 ortak oldu.

12.06.2006 - 00:00 | MediaCat

Gıda alanında faaliyet gösteren Fransız Andros Grubu, Eker Süt Ürünleri’ne yüzde 50 ortak oldu. Yaklaşık dokuz aydır yapılan ortaklık görüşmeleri sonucunda Rekabet Kurumunun da onayıyla Eker-Andros ortaklığı resmen yürürlüğe girdi.

Andros Grubu yalnızca Fransa’da değil dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteriyor. Taze meyve alanında 1943 yılından bu yana faaliyet gösteren Andros grubu, farklı kategorilerde Avrupa’nın büyük gıda üreticilerinden biri konumunda. İngiltere, İtalya, Almanya, Polonya ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde üretim yapan Andros’un Çin ve Brezilya da dahil olmak üzere toplam 15 ülkede iştiraki, 4 ülkede ticari firması mevcut. Andros grubu ve iştirakleri reçel, meyve püresi, meyve kompostosu, meyve suyu, şekerleme, yoğurt ve taze sütlü ürünler kategorilerinde faaliyet gösteriyor. Fransa’da taze sütlü ürünler alanında 5 farklı tesiste üretim yapan Andros grup firması Novandie, yıllık 400,000 ton taze sütlü ürün üretimi yapmaktadır. Andros grubu, dünyada 100’den fazla ülkede satışı yapılan uluslararası bir reçel markası olan Bonne Maman, Fransa’da süt ürünlerinde Mamie Nova, şekerlemede Pierrot Gourmand gibi markalara ve faaliyet gösterdiği ülkelerde lokal markalara sahip.

Büyüyen rekabette yarışmak için Eker de Fransız ortağı ile büyüme kararı aldı. Ortaklık konusunda açıklama yapan Eker Süt Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eker, “Türkiye’de değişen ve gelişen piyasa koşullarına ayak uydurabilmesi için şirketimizin farklı ve yeni ürünler sunması, üretim teknolojisini geliştirmesi ve yeni bir fabrika kurarak kapasitesini arttırması gerekmektedir. Fransız ortağımızın ürettiği ürünler ve kullandığı güncel teknolojiler Türkiye piyasasında Eker’e bir çok avantaj sağlayacak, büyümesini ve yeni yatırımlarla modernleşmesini hızlandıracaktır. Eker–Andros ortaklığıyla Novandie, teknoloji birikimini Eker Süt ile paylaşacaktır. Eker Süt ise Türkiye’deki altyapı, insan kaynağı ve pazar deneyimini ortaya koyarak bu yeni oluşuma değer katacaktır. Bu ortaklık sonucunda Eker’in yönetim kadrosunda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Eker’in, yayık ayran, kaymak, kefir gibi kendine özgü geleneksel lezzetleri ve mevcut ürünleri muhafaza edilecek ancak yeni ürünler de eklenecektir” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.