MediaCat

Fransa’dan influencer’ların filtre kullanımına düzenleme

Ücretli ortaklıklarda rötuş ya da filtre kullanan influencer’ların bunu belirtmeleri zorunlu olabilir.

Fransa’dan influencer’ların filtre kullanımına düzenleme

Sosyal medyada rötuşlanan ya da filtre kullanılan görsellerin insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamak için harekete geçen Fransa, influencer paylaşımlarına müdahale etmeye hazırlanıyor. Buna göre, ülkedeki influencer’lar ücretli ortaklıklar kapsamında paylaştıkları fotoğraf ve videolarda rötüş ya da filtre kullanmaları durumunda bunu belirtmek zorunda kalacak.

Öneri bu hafta mecliste ele alınacak yasa tasarısında yer alıyor.

Cuma günü yaptığı açıklamada ülkedeki influencer sektörünü düzenlemek için kapsamlı adımlar atan ilk Avrupa ülkesi olduklarını söyleyen Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Twitter paylaşımında ise influencer’ların kozmetik cerrahiyle ilgili tanıtım yapmalarının da yasaklanacağını ifade etti. Le Maire, söz konusu düzenlemenin hem influencer’ları hem de tüketiciyi korumayı hedeflediğini belirterek, yasalara saygı göstermeyen influencer’lara karşı hoşgörülü olunmayacağını da ekledi.

Fransa rötuşlanan görseller konusunda 2017’de de harekete geçmiş ve modellere ait görsellerin müdahaleyle inceltilmesi ya da kalınlaştırılması durumunda ticari fotoğrafların “rötuşlanmış fotoğraf” olarak etiketlenmesini yasayla zorunlu hale getirmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.