MediaCat

Felix Baumgartner basının sorularını yanıtladı

“Sıfır noktasından kahramanlığa atlayamazsınız”.

Felix Baumgartner basının sorularını yanıtladı

Brand Week Istanbul’un sıra dışı konuğu rekortmen ekstrem sporcu Felix Baumgartner basın mensuplarıyla bir araya geldi. Levent Erden’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda Baumgartner’ın ilham veren sözleri alkış aldı.

Levent Erden: Aşağıya inerken otostopçu almayı düşündünüz mü?

Hiç görmedim ki, olsa düşünürdüm sanıyorum.

Bundan sonraki projeniz ne olacak?

Eğer bu proje başarılı olursa bu işten çekileceğimi düşündüm. Bundan daha iyisini yapabileceğimi düşünmüyorum. Artık helikopter pilotluğu yaparak kurtarıcı birimlerde görev almak, itfaiyelerin bünyesinde yer alan hava ekiplerinde görev almak istiyorum.

Aile içinde ya da çevrede projeye engel olmaya çalışan oldu mu? Malum biraz tehlikeli bir işi başardınız. (Levent Erden: Sizi hiç mi seven yok diye soruyorlar anladığım kadarıyla)

Bence çok var. Eğer aklımda bir şey varsa sağa sola bakıp zaman kaybetmem. Bu benim karaterim. Ciddi olduğumu anladıklarında beni vazgeçirmek gibi bir niyetleri olmadı.

Başka proje teklifleri alıyor musunuz, film teklifleri gibi?

Tom Cruise’la buluştum ve Jay Leno’nun şovunda görüştük. Atlayışla son derece ilgiliydi. Red Bull Stratos’la ilgili bir film yapmayı da düşündüğünü söyledi. Motor yarışlarından da epey teklif alıyorum ancak henüz bunlar hakkında konuşmak için oldukça erken.

Tom Cruise’la bir film yapılırsa o mu atlayacak yoksa siz mi?

Eğer Stratos hakkında bir film yapılacaksa Felix’i ben oynamalıyım diye düşünüyorum.

Herhangi bir metabolik hastalığınız var mı? Şundan dolayı atlayış zora girebilir dediğiniz oldu mu?

Felix Baumgartner basın mensuplarının sorularını yanıtladıHayatım boyunca hep fittim. Bir sürü vitamin almam gerekti zira Roswell New Mexioco’da olduğunuzda şunu anlıyorsunuz; hasta olma şansınız yok. Sadece grip ya da nezle olsam dahi bu atlayışı gerçekleştiremezdik. Çok kalabalık bir grupta bulunurken de hasta olmamak son derece kolay. Beslenmeme son derece dikkat etmek durumundaydım. Her gün somon ve pilav yedim çünkü kazanan ekibi değiştirmek saçmadır. Astronotlarla, Neil Armstrong’la konuştum ve onların et ve yumurta yediğini öğrendim ancak bunu kendimde denediğimde başarılı olamadığımı fark ettim. Yapmanız gereken şey, sizin için kazanan ekibinin hangisi olduğunu bulmak ve ona sadık kalmaktır.

Artık emekli olduğunuzu söylediniz. 29 metreyle elinizde bulundurduğunuz en kısa mesafeli base jump rekoru kırıldığında ya da Red Bull Stratos’u geliştirdiklerinde ne yapacaksınız?

Ses hızını kırma rekorunu benden alamazsınız, bunu ikinci kez yapanı çok az kişi hatırlar. Red Bull Stratos’ta öğrendiğimiz şey bunu tekrar yapmanın ya da bu rekoru kırmanın son derece karmaşık olduğuydu. Önümüzdeki 10 yılda bu rekorun kırılabileceğini düşünmüyorum.

Hem Türkiye’de hem de dünyada trending topic oldunuz. Birden bire bu kadar büyük destek almanızın sebebi sizce neydi?

Belki de medya iyi bir iş çıkarmıştır… Eğer birinin bir hayali ve vizyonu varsa ve onun ne olursa olsun bu hayalden vazgeçmediğini görüyorsanız bu size ilginç gelebilir. İnsanlar için çekici gelen bu tutkuydu belki de. Duygusal bir bağ kurulması bu sayede mümkündü bana sorarsanız.

Yaptığınızı yapabilecek başka insanlar olduğunu düşünüyor musunuz?

Herkes başarılı olmak için gerekli yeteneğe sahip. Her zaman hız ve yükseklikle ilgili yetenekli olduğumu biliyordum. Hep söylediğim gibi bu büyük atlayışın yüzde 20’si atlayış yüzde 80’i hazırlıktan oluşuyordu. Herkes başarılı olabilir, doğru planı kurup vazgeçmez, gerçekten isterseniz neden olmasın. Ancak şunu unutmayın: Sıfır’dan Kahraman’a dönüşemezsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.