Fehmi Koru Zaman’dan ayrıldı!

Yeni Şafak'tan ayrılarak sene başında Zaman Gazetesi'ne geçen Fehmi Koru, Zaman'dan da ayrıldı.

29.07.2011 - 00:00 | MediaCat

Yeni Şafak’tan ayrılarak sene başında Zaman Gazetesi’ne geçen Fehmi Koru, Zaman’dan da ayrıldı.

Fehmi Koru Zaman Gazetesi’nden ayrılması ile ilgili bir veda yazısı yazdı:

Ayrılmak zor da veda etmek daha zor…

‘Zaman’ benim kişisel tarihim açısından olağanüstü önemli bir gazete…

Hayatımın en verimli dönemini Zaman’ın yayın yönetmeni, başyazarı, Ankara temsilcisi olarak geçirdim. Doğum sancılarını çeken üç-beş kişiydik başlangıçta… Birkaç bin satan Ankara merkezli küçük bir gazete iken, ülke sınırlarını zorlayan, dört kıtaya Türkiye’nin haberlerini ulaştıran uluslararası bir yayın organına dönüşmesine, sürecin her aşamasında, tanıklık ettim.

Ne günlerdi o günler…

En baştan birçok ilke imza attı Zaman… Önceleri aykırı bir ses olarak görülürken sonraları gazetecilikte bir ‘miyar’ haline geldi. Parmakla sayılabilecek kadar az olduğu günlerde de şimdikiler gibi heyecanlıydı gazetenin çalışanları; haberi ilk verme, en sağlıklı yorumları yapma, standartları zorlama heyecanı hiç eksilmedi.

Ayrı kaldığım uzun yıllarda bile, Zaman’a, ihtiyaç duyulduğunda sığınılacak güvenilir bir liman olarak baktım hep. Yazılarımla katkıda bulunduğum son altı ay bu teşhisimde yanılmadığımı bana fazlasıyla gösterdi. Önceki gazetemden hiç hesaplamadığım bir anda apansız ayrılmak durumunda kaldığımda, "Gel" davetini ilk Zaman’dan aldım.

İçinde yaşayanlar, yıldızların parladığı veya söndüğü tarihî anlara tanıklık ettiklerini fark edemeyebilirler. Türkiye’nin son altı ayı, yaşananlar kadar yaşatılmayanlar bakımından da, tarihimizin en kritik dönemlerinden biriydi. Yanlışlar yapılmaması, doğruların yanında yer alınması ve çok çaba gösterilmesi gereken bir dönem…

Üzülmesi milyonlarca insanı yatağa düşürecek nice güzel insanın o dönemde çektiği çileyi tahmin etmekte zorlanmıyorum.

O dönemde ben de elimden geleni yapmalıydım; uzakta duramaz, düşüncelerimi sadece kendime saklayamazdım. Zaman yönetimi bu imkânı sağladı işte ve görüşlerimi ülkenin en duyarlı, en bilinçli, en sağduyulu okurlarıyla doğrudan paylaşmanın keyfini bana yaşattı. Söylenenin büyüyerek çok geniş kitlelere mal edilebildiği nadir platformlardan biri Zaman ve o önemli platformda bana da sesini duyurma fırsatı tanıyanlara şükran borçluyum.

Evet, doğru anladınız, altı ay önce yazarları arasına katıldığım Zaman’dan ayrılmanın vakti geldi benim için… Yazarları arasına katılmadan önce de olağanüstü değerli bir kadrosu vardı Zaman’ın. Ben ayrılıyorum diye en ufak bir zaafa uğramayacak bir kadro… Her geçen gün sayıları artan okurlarıyla buluşmaya can atan, okurların da yazdıklarını okumak için büyük heyecan duyduğu yazarlar…

Türkiye’nin çok kritik bir döneminde sığınağım ve sesimi duyurma platformum olan Zaman’dan ayrıldığım için elbette üzgünüm. Ayrılığım, ‘Zaman’ denildiğinde hemen akla gelen değerli insanlarla, yazar ve yönetim kadrosuyla, okur kitlesiyle yolumun ayrılması anlamına gelmiyor. Gözüm ve kulağım her daim onlarla birlikte olacak; aynı havayı soluduğumu hissettirecek bir uzaklıkta olacağımı sizlerin de bilmenizi istiyorum.

Kişisel tarihimin en önemli ve verimli dönemini geçirdiğim ‘Zaman’ gazetesi iyi ellerde büyümeye devam edecek, sizlerle birlikte; ben de hemen yanı başınızdayım.

Ekrem Dumanlı da Fehmi Koru’nın Zaman’dan ayrılması ile ilgili açıklama yaptı

Bugün son yazısı ile Zaman okurlarına veda eden Fehmi Koru Star Gazetesi’nde yazmaya başlayacağını da duyurdu. Fehmi Koru’nun Zaman’dan ayrılması ile ilgili internet sitelerinde farklı yorumlara neden olmaması için Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı Twitter’den bir açıklama yaptı. İşte o açıklama:

Fehmi Koru neden ayrıldı, gazeteyle bir problem mi yaşadı? Biraz daha gecikirsem herhalde senaryolar da yazılacak. Dilerseniz cevap vereyim.

Fehmi Koru ile Zaman arasında herhangi bir problem yaşanmadı. Biz onu hep üstat bildik, yine öyle bileceğiz. O da Zaman’ı nasıl gördü? Fehmi Koru’nun Zaman ile ilgili düşüncelerini bugünkü yazısından anlamak mümkün. Zaman’a bu kadar değer veren bir yazarın ayrılmasını merak ediyorsunuzdur. Haklısınız. Ancak durum sanıldığı kadar karmaşık değil. Herhangi bir problem yaşamaktan kaynaklanmıyor. Bir Genel Yayın Yönetmeni (benim de yakın arkadaşım) Fehmi Bey’i gazetesinde görmek istiyor. Israrlı davetinin bir mantığı var aslında. Değerli arkadaşım Mustafa Karaalioğlu son dönemde yaptığı yayın atağına Fehmi Bey’i de eklemek istedi ve bu konuda çok ısrar etti. Fehmi Bey Mustafa Karaalioğlu’nun hem yakın dostu hem eski genel yayın yönetmeni. Israrlı davete Fehmi Bey de biz de hayır diyemedik.

Sonuçta kaybedilen bir şey yok. Fehmi Koru Star’da yazmaya başlayacak. Hem Fehmi abi için hem de Star Gazetesi için hayırlı uğurlu olsun. Dıştan bakanlar belki ilişkileri doğru anlayamayabilir. Fehmi Bey bizim camianın ilk gazetecilerindendir ve her daim saygın bir yeri vardır. Fehmi Bey için de Zaman çok değerlidir; fikir dünyamızın özgür limanıdır. Bugünkü yazısını okuyanlar aramızdaki bağı bir nebze anlayabilir.

Her neyse… Fehmi Abi’ye yeni gazetesinde başarılar diliyorum. Star’ın serpilip büyümesini, dünya standartlarını yakalaması için dua ediyorum.

Bazı arkadaşlar Star için dua etmemden başka mana çıkarmışlar. Gerek yok. Samimi bir şekilde Star’ın başarısını istedim. Sadece Star’ın değil bütün gazetelerin dünya standartlarında olmasını dilerim. O standartların gerisinde kalmış tek sektör medya.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.