Facebook’un Google’ı sakarca karalama kampanyası

Kimliği bilinmeyen birisi, dünyanın en büyük 5 halkla ilişkiler şirketinden biri olan Burson-Marsteller’dan Google’ı karalama kampanyası istemiş.

12.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Kimliği bilinmeyen birisi, dünyanın en büyük 5 halkla ilişkiler şirketinden biri olan Burson-Marsteller’dan Google’ı karalama kampanyası istemiş.

Plana göre Burson-Marsteller, Google’ın özel hayata müdahale ettiği iddiasını başta gazeteler olmak üzere tüm yayın organlarına yayacak ve basının bunu araştırıması için onları teşvik edecek, biraz da kışkırtacak. Hatta Burson bununla da yetinmeyip sözü geçen, etkili bir blog yazarına Google’a yönelik saldırgan yazılar sipariş etmiş ve karşılığında bu yazıların geniş kitlelerce takip edilen The Washington Post, Politico ve The Huffington Post’ta yayınlanması sözünü vermiş.

Blogger bu teklifi reddetmekle kalmamış, Burson’dan gelen teklifi, konuyla ilgili gönderdiği e-postaları kendi blogunda yayınlamış. USA Today’in konuyu ele alması ve Burson’ı “fısıltı kampanyası” yapmakla suçlamasıyla olay çığ gibi büyümüş.

Çoğu insan Apple ve Microsoft için bahis oynarken, The Daily Beast bu müşterinin kim olduğunu açıkladı. Daily Beast’in haberine göre bu kurum: Facebook.

Facebook ve Google veritabanı, sosyal ağ ve e-posta hizmetlerine kadar her alanda birbirlerinin rakibi durumuna geldiler. İkisi de boş durmuyor, rakibi saf dışı bırakacak yeniliklerle karşımıza çıkıyorlar.

Site kanıt gösterene kadar hikaye güzel bir komplo teorisi idi. Kanıtlar da ortaya çıkınca Facebook sözcüsünden durumu kabullenen açıklama geldi. Ama söyleyeceğinden de geri kalmamış, iki tane de mazaret sunmuş:

• Google sosyal ağlarda, kişisel gizlilikle ilgili kaygıları artıran bir şeyler yapıyormuş…

• Ayrıca Google’ın kendi sosyal ağ hizmetlerinde Facebook verilerini kullanıyor olması, Facebook’u çok gücendirmiş.

Facebook’un PR teşebbüsü ters tepti: Google’ı karalayalım derken hem Burson hem de Facebook saygınlıklarını zedeledi.

yenimedyadüzeni

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.