Facebook’tan Zoom’a yeni rakip

Facebook, grup görüntülü sohbet özelliği Messenger Rooms’u hayata geçirdi.

27.04.2020 - 09:48 | MediaCat

Facebook'tan Zoom'a yeni rakip

Coronavirus salgını nedeniyle grup görüntülü sohbetlere talebin arttığı bugünlerde Facebook, yeni grup görüntülü sohbet özelliği Messenger Rooms’u hayata geçirdiğini duyurdu.

Messenger Rooms, insanların paylaşılabilir görüntülü sohbet bağlantıları aracılığıyla arkadaşları, aileleri ya da kendileriyle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerle online etkinlikler üzerinden bir araya gelmelerini ve Messenger ya da Facebook üzerinden odalar oluşturarak, istedikleri kişileri katılmaları için davet etmelerini sağlıyor. Konuşmalara davet edilen kişilerin Facebook hesabı ya da Messenger uygulamasına sahip olmaları gerekmiyor, hiçbir uygulama indirmeksizin telefon ya da bilgisayar üzerinden sohbete katılım sağlanabiliyor. Messenger uygulamasına sahip olanlar arka plan ve farklı efektler başta olmak üzere birçok AR filtresine erişebiliyor.

50 kişiye kadar katılım izni sunan Messenger Rooms’ta sohbetlerde zaman sınırlaması söz konusu değil. Sohbet bağlantılarını oluşturanlar, bu bağlantıları haber kaynaklarında, üye oldukları gruplarda ve etkinlik sayfalarında paylaşabiliyor. Sohbet bağlantısını oluşturan kişiler, sohbetlere kimlerin katılabileceğini belirleyebiliyor ve sohbete daha fazla kişinin katılmasını istememeleri durumunda katılımı kapatabiliyor.

Facebook, önümüzdeki günlerde insanların Instagram, WhatsApp ve Portal üzerinden de Messenger Rooms sohbetleri oluşturabilmeleri ve bu sohbetlere katılabilmeleri için yeni özellikler de sunacak.

İnsanların pandemi sırasında bağlantıda kalmak için teknolojiyi belki de daha önce hiç olmadığı kadar çok kullandıklarını dile getiren Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, sözlerine şöyle devam etti: “Coronavirus salgınından en çok etkilenen bölgelerde, Messenger ve WhatsApp üzerinden yapılan sesli ve görüntülü aramaların geçtiğimiz sene bu zamanlara göre iki kat artış gösterdiğini gördük. Toplulukların ve bu topluluklarla bağlantıda kalmanın öneminin de bir kez daha farkına vardığımız bu zor zamanlar, bizi de platformlarımızda ne gibi yenilikler yapabileceğimizi düşünmeye itti. Umuyoruz ki, fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz bugünlerde insanlar Messenger Rooms üzerinden aileleri, arkadaşları ve toplulukları ile iletişimde kalmaya ve eğlenmeye devam edebilir ve AR filtreleri, oyunlar ve ekran paylaşma gibi özellikler sayesinde keyifli vakit geçirebilirler.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.