Facebook’ta sahte hesaplara son

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN’in Facebook uygulaması GerçeXiz sayesinde mobil imza teknolojisi kullanılarak sahte ve gerçek hesaplar ayırt edilebilecek.

17.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN’in Facebook uygulaması GerçeXiz sayesinde mobil imza teknolojisi kullanılarak sahte ve gerçek hesaplar ayırt edilebilecek.

Son dönemde ünlü isimlerin de içinde olduğu birçok kullanıcının Facebook’ta kendi adlarına açılan hesaplar yüzünden sıkıntı yaşadığı, hatta bu sorunu çözmek için mahkemeye başvurmak zorunda kaldıkları biliniyor.Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan E-GÜVEN’in Facebook uygulaması GerçeXiz, bu soruna bir çözüm sunuyor.

Facebook profiline kişinin mobil imzasıyla giriş yapmasına olanak sağlayan GerçeXiz uygulaması, kişinin gerçek isim, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilerinin gömülü olduğu mobil imza sertifikasıyla Facebook profil bilgilerini eşleştiriyor. Eğer uyumsuzluk bulunursa, kişiye profile giriş yapma imkânı vermiyor. Mobil imzasıyla kendi profilini imzalayan profil sahibi, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde “güvenli” olarak işaretlenmiş oluyor. GerçeXiz uygulamasına, http://www.facebook.com/apps/application.php?id=32219934928&v=wall adresinden erişebiliyorsunuz.

GerçeXiz, E-GÜVEN’in geliştirdiği ve bilgisayar ortamında yaratılmış her türlü dosyanın özetine nitelikli elektronik sertifika verme yetkisine sahip bir sunucudan aldığı zaman damgasını vuran bir sistem olan Tasdix’in bir uygulaması olarak çalışıyor. Tasdix, çalışmaları fikri ve sınaî mülkiyet kapsamında sayılabilecek kişiler ile ticari sırlarına ilişkin zaman bilgisi elde etmek isteyen herkes tarafından kullanılabiliyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.