Facebook Türkiye’den global atama

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş'ın sorumluluk alanı genişledi.

13.01.2020 - 10:00 | MediaCat

2015 yılından bu yana Facebook Türkiye Direktörü olarak görev alan Derya Matraş, Facebook Ortadoğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı olarak atandı. Matraş, yeni görevinde Facebook’un Ortadoğu, Afrika ve Türkiye’yi kapsayan bölge faaliyetlerini yürütecek ve Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi uygulamaların bölgedeki faaliyetlerinden sorumlu olacak. Türkiye’deki ülke direktörülüğü rolüne de devam edecek olan Matraş, şirketin bölgedeki ekonomik ve sosyal etkisini artırmak için çalışacak.

Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn, atamaya ilişkin değerlendirmesinde, “Hızla büyüyen Ortadoğu, Afrika ve Türkiye bölgesi Facebook için önemli bir pazar konumunda. Kariyerinin büyük bir bölümünde gelişmekte olan pazarlara yönelik yönetim rolleri üstlenen Derya Matraş’ın engin deneyimi ve öncü ruhu insanları bir araya getirme ve topluluk oluşturma misyonumuzu devam ettirirken, bu eşsiz çeşitlilikteki bölgede daha fazla etki ve değer sağlamamıza da yardımcı olacak” diye konuştu.

Facebook’taki yeni sorumluluğuyla ilgili heyecanını dile getiren Matraş, “Büyük bir büyüme potansiyeline sahip bir ülke olarak Türkiye’nin Facebook için önemini her fırsatta tekrarlıyorum. Biz de bu bilinçle her yıl daha fazla çalışarak hem Türkiye’deki her boyuttan işletmeye büyümeleri ve yurtdışı pazarlara ulaşmaları için ihtiyaç duydukları dijital becerileri kazandırmayı hem de insanlara önem verdikleri konularda topluluk kurmaları için ihtiyaç duydukları gücü sunmayı en büyük önceliğimiz haline getirdik. Bu yolda birçok başarıya imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Şimdi, yeni görevimle birlikte bu zengin coğrafyadaki faaliyetlerimizden sorumlu olmak, insanların hayatlarına katkıda bulunmak, büyümek ve istihdam yaratmak için servislerimizi kullanan milyonlarca işletmeye destek olmak ve önceki deneyimlerimiz ışığında bölgede hem ekonomik hem sosyal alanda yazılacak başarı öykülerinin bir parçası olmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde alan Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. Oliver Wyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde tecrübesi bulunan Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubundan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Teknolojide Kadın Derneği’nin asil üyelerinden biri olan Matraş, aynı zamanda Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Kaliforniya Başkanlığı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyeliği görevlerine de devam ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.