MediaCat

Facebook Tinder’a rakip oluyor

Zuckerberg, ilerleyen günlerde çöpçatanlık özelliğinin devreye gireceğini açıkladı.

Facebook Tinder’a rakip oluyor

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, ABD’de Kaliforniya San Jose’de düzenlenen F8 Konferansı’nda yaptığı konuşmasında Facebook’un mobil uygulamasına çöpçatanlık özelliğinin geleceğini duyurdu.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 2,2 milyara ulaşan Facebook, önümüzdeki dönemde devreye girecek olan çöpçatanlık özelliği ile birlikte, popüler çöpçatanlık platformları Tinder ve OkCupid’in sahibi Match Group’a ciddi bir rakip olacak. Öyle ki, Zuckerberg‘in duyurusunun ardından Match Group hisselerinde yüzde 17’den fazla düşüş yaşandı.

F8 Konferansı’ndaki konuşmasındaki Zuckerberg, yeni özelliğin, geçici ilişkilerden ziyade gerçek ve uzun süreli ilişkileri hayata geçireceğini belirtti. Zuckerberg, yeni özelliğin ana Facebook uygulaması içerisinde bulunacağını ve kullanımının tercihe bağlı olacağını da ekledi. Konuşmasında, geçtiğimiz dönemde sıkça gündeme gelen mahremiyet ve güvenlik konularına da değinen Zuckerberg, çöpçatanlık özelliğini kullanıldığında, durumun Facebook arkadaşları tarafından fark edilmeyeceğini, özelliği kullananlara sadece arkadaş listeleri dışından adayların önerileceğini de söyledi.

Konferansta Zuckerberg’in ardından konuşan Facebook Ürün Geliştirme Bölümü Başkanı Chris Cox ise yeni özellik hakkında detaylar sundu. Buna göre, yeni özellikte profiller, Tinder ve Bumble gibi çöpçatanlık uygulamalarına benzer şekilde tam sayfa profil fotoğraflarından oluşacak. Öte yandan Facebook’un çöpçatanlık özelliği topluluk odaklı olacak, etkinlikler ve gruplar da söz konusu özelliğe entegre edilecek. Mesajlaşma ise Facebook Messenger’dan bağımsız olacak.

Zuckerberg, yeni özelliğin, kendilerini Facebook’ta bekar olarak tanımlayan kişiler için tasarlandığını belirtti. Kimileri ilişki durumuna bakılarak bir sınırlama olacağını öne sürse de, Facebook’un açık ilişkiyi ya da çok eşliliği tercih edenleri özellikten mahrum bırakacağına dair herhangi bir bilgi sunulmuş değil.

Facebook’un çöpçatanlık özelliği nasıl çalışacak?

Mobil uygulama üzerinden Facebook uygulaması açıldığında, kullanıcıların profilleri üzerinde bulunan kalp ikonu aracılığıyla çöpçatanlık evrenine giriş yapılabilecek. Bu ikon aracılığı ile girilen kısımda, yeni insanlarla tanışmak amacıyla farklı bir profil düzenlenebilecek.

Profilin tamamlanmasının ardından, yakındaki etkinlikler ya da kullanıcının alakadar olduğu gruplara göz atmak mümkün olacak.

Oluşturulan profil, seçili etkinliğe katılan diğer kullanıcılarla da paylaşılacak. Böylece, etkinliğe katılanlar görülebilecek ve profilleri incelenebilecek. Etkinliğe katılan birisiyle iletişime geçmek için de özel mesajlaşma başlatılabilecek.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.