Facebook kabustan kurtulamıyor

Facebook, 18 Mayıs’ta halka arz edilmesiyle başlayan kabustan bir türlü kurtulamıyor. Facebook hissedarlarının bugün kendi paylarını sattıkları işlemler sonunda, şirketin hisse değeri en düşük seviyeye indi.

17.08.2012 - 00:00 | MediaCat

Facebook hissedarları, büyük hayal kırıklığına uğradıkları halka arzın ardından sürekli değeri düşen hisseleri ilk kez bugün ellerinden çıkarma şansını yakaladı.

CNNMoney’in verdiği bilgiye göre, Nasdaq borsasında başlayan işlemlerin ilk 10 dakikasında 22 milyon hisse el değiştirdi. Yarım saat içinde bu rakam 42 milyona ulaştı. Gün içinde işlem gören hisse sayısının ise 271 milyon olduğu belirtildi.

Facebook, 18 Mayıs’taki halka arzında, hissedarlarıyla yaptığı anlaşma gereği belli bir süre hisselerin satılmamasını şart koşmuştu. Bu tür anlaşmalar, halka arzın ardından borsanın bir şirkete ait hisselerle işgal edilmesini önlemek amacıyla yapılıyor. Borsada işlem gören hisselerin az olması, hisselerin değer kazanması için de öngörülen bir yaklaşım olarak biliniyor.

Ancak bugün yapılan işlemlerde milyonlarca hissesinin bir anda borsaya saçılması, Facebook’un piyasa değerinde yine önemli bir düşüş yaşamasına neden oldu. Benzer hisse satışı işlemlerinde LinkedIn hisse değerlerinde yüzde 7, Groupon yüzde 10 kayıp yaşamıştı.

Milyarlarca hisse satılabilir

Analistler, bugün yaşanan hisse satışlarının gelecek dokuz ay için birçok defa yaşanabileceğini ve Facebook’un 1,8 milyar hissesinin borsada el değiştirebileceğini belirtti. Ekonomistler, bir sonraki en büyük hisse satışı için Kasım ayının ortalarına işaret ediyor.

Facebook yetkilileri, bu aşamadan sonra atılacak adımlar hakkında açıklama yapmayı reddetti. CNET’in verdiği bilgiye göre, milyonlarca Facebook hissesinin bir anda satışa sunulacağı dört kritik tarih mevcut. 15 Ekim’de 249 milyon, 14 Kasım’da 1,32 milyar, 14 Aralık’ta 49 milyon ve 13 Mayıs 2013’te 47 milyon hisse satışa sunulabilecek.

(Kaynak: Ntvmsnbc)
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.