F1 seyircisi 30 bine düştü

Türkiye, dünyanın en çok izlenen sporlanndan Formula 1 (F1) macerasında 4. yılını yine tartışmalarla...

13.05.2008 - 16:25 | MediaCat

Türkiye, dünyanın en çok izlenen sporlanndan Formula 1 (F1) macerasında 4. yılını yine tartışmalarla geride bıraktı. Türkiye’nin tanıtımına ve turizm gelirine büyük katkı sağlayacağı öngörüsüyle 150 milyon dolarlık yatınmla yapılan İstanbul Park F1 biletlerinin pahalılığı ve her yıl düşen ziyaretçi sayısıyla büyük eleştirilere neden oldu.

2005’teki ilk yarışı 182, 2006’da 135 ve 2007de de 70 bin kişinin izlediği Fl’i bu yıl ise 30 bin kişinin izlediği iddia ediliyor. Geçen yıl pistin işletmesini alan Fl’in patronu Bemie Ecclestone da bu yıl Petrol Ofisi Fİ Türkiye Grand Prix inin startını veren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, seyircinin azlığından şikayetçi oldu.

Pistin işletmesi başarısız

Yanşların da Mayıs’tan tekrar turizmin iyi olduğu Ağustos’a alınması isteniyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, yanş tarihinin Mayıs’a alınmasının tanıtımının iyi yapılamadığını vurgularken. “Bu yıl yüzde 15 artan bilet fiyatı aşağı çekilebilir. İşletmenin zarar edeceğini sanmıyorum. Pistteki izleyiciden daha çok dünyada 2.5 milyar kişi tarafından izlenmesi öncelikli konudur” dedi.

Pistin yüksek maliyetle gerçekleştirilmesi konusunda eleştirilen İTO eski Başkanı Mehmet Yıldınm ise “İsteseydik 20-25 milyon dolara da pist yapardık. Pist planladığımız şekilde değerlendirilseydi, 10 yılda maliyetini çıkarıyordu. Otomobil fuarlarının yapılabileceğini düşünmüştük. Türkiye’de 18 otomobil firması var. Her bir şirketten 5 milyon dolar gelir sağlanacaktı” dedi. Sadece bu tanıtımlarla 150 bin kişinin piste çekilebileceğini düşündüklerini anlatan Yıldınm, “Geçen yıl bir benzeri Roma da, bu yıl da Sevilla’da yapıldı. Türkiye’de ise pistin işletmesini, yıllığı sadece 3 milyon dolardan bir şirkete devrettiler” dedi.

Kaynak:Referans

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.