Eylül ayına damgasını vuran olaylar

Eylül ayı medya gündeminde, medyadan en fazla ilgi gören ünlü isim kim oldu? Magazin gündeminin öne çıkan isimleri en çok hangi konularla gündemde kaldı?

06.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Kürt açılımı, sel felaketleri, Münevver Karabulut cinayetindeki son nokta, IMF’li sıcak gelişmeler, Doğan Yayın Grubu’na gelen vergi cezası, geçtiğimiz ay Türkiye’de en çok konuşulan konu başlıkları oldu. İşte Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Eylül ayı medya raporunun ayrıntıları…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derleyerek hazırladığı “ayın medya gündemi” raporu yayınlandı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Eylül ayına damgasını vuran gündem maddesi, geçtiğimiz ay da olduğu gibi “Kürt açılımı” konusu oldu. Türk basınından olduğu kadar dünya medyasından da büyük ilgi gören “Kürt açılımı” ile ilgili toplam 27 bin 436 haber yayınlanırken, konu 429 saat boyunca ekranlarda konuşuldu.

Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden bir diğeri olan PKK ise ayın öne çıkan konu başlıkları arasında yerini aldı. Birçok askerin şehit olmasıyla derin üzüntüye neden olan PKK terörü, ay boyunca 16 bin 628 haber ve yazıda yer aldı.

SEL FELAKETİ TÜM TÜRKİYE’Yİ ÜZÜNTÜYE BOĞDU…
İstanbul ve Trakya bölgesinde yaşanan yoğun yağış nedeniyle, birçok kişinin yaşamını yitirmesi ve selde kaybolması Eylül ayında Türk halkını derin üzüntüye boğdu.  Türkiye’de yaşanan son yılların en büyük felaketi olarak nitelendirilen “sel”, medya tarafından da yakın takibe alındı. Sel’le ilgili toplam 13 bin 789 haber okuyucusuna/izleyicisine sunuldu.

MÜNEVVER KARABULUT CİNAYETİNDE SICAK GELİŞME…
Türk medyası tarafından an be an izlenen Münevver Karabulut cinayeti, Cem Garipoğlu’nun yakalanmasıyla son noktaya ulaştı. Birçok soruyu da beraberinde taşıyan cinayete ilgi, Garipoğlu’nun yakalanmasıyla yükselişe geçti. Münevver Karabulut, ay boyunca 8 bin 775 haber ve yazıda yer aldı.

ERGENEKON GÜNDEMDEN DÜŞÜYOR…
Aylardır Türkiye’nin gündemine yerleşen Ergenekon Davası’nın, Eylül ayındaki haber yoğunluğu ise azalma gösterdi. Önceki aya göre haber sayısında % 48 oranında düşüş yaşanan Ergenekon Davası ay boyunca 6 bin 147 haber ve yazıda yer aldı.

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), her ay düzenli olarak hazırladığı “medyada siyaset gündemi” raporuna göre, Eylül ayı boyunca gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında en çok bahsi geçen siyasi parti, CHP oldu. Aylardır Türkiye’nin en çok konuşulan gündem maddesi olan AKP’yi geride bırakarak listenin başına yerleşen CHP,  toplam 23 bin 184 haber ve yazıda yer aldı. Kürt açılımı konusuyla sıkça gündeme taşınan CHP, iktidara yönelik sert eleştiriyle de sıkça medyanın markajındaydı. CHP’nin toplamda ekranda kalma süresi ise 294 saat oldu.

Aynı araştırma sonuçlarına göre; Eylül ayında en çok haber olan ikinci siyasi parti ise iktidar partisi AKP’ydi. AKP geçtiğimiz ay boyunca, Ermenistan protokolü ve Kürt açılımı konusuyla medyanın yakın takibine girdi. Medyatik parti ay boyunca 20 bin 915 haber ve yazıda yer alırken, toplamda ekranda kalma süresi 380 saat oldu. AKP’nin CHP’den daha fazla süreyle ekranlarda kalması araştırmanın dikkat çeken ayrıntıları arasında kayda geçti.

MTM’nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; en çok haber olan bir diğer parti MHP oldu. Ay içerisinde çeşitli mitinglerle medyada yer alan MHP, “Hükümet hukuk dışı Ermeni taleplerine boyun eğdi” gibi ağır söylemleriyle de dikkat çekti. MHP, ay boyunca basında 8 bin 772 kez haber oldu.

MTM’nin verilerine göre;  8 bin 525 haberle DTP, 1.621 haberle SP en çok haber olan diğer partilerdi.

ERDOĞAN, YİNE YERİNİ KORUDU…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eylül ayında da popülaritesini korudu. Türk basınının en çok konuştuğu isim olan Erdoğan, yaptığı her açıklamayla yine manşetlere taşındı.  Erdoğan, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 35 bin 759 kez haber oldu. Erdoğan’ın ekranlarda kalma süresi ise 416 saate ulaştı.

CUMHURBAŞKANI GÜL YAKIN MARKAJDA…
MTM’nin raporuna göre, geçtiğimiz ayın en medyatik bir diğer siyasetçisi Abdullah Gül oldu. Türkiye – Ermenistan ilişkilerinde başlayan yakınlaşma ve protokol süreciyle sıkça gündeme yerleşen Abdullah Gül, 10 bin 767 haber ve yazıda yer aldı. Gül’ün ekranlarda kalma süresi 149 saati buldu.

Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini kapsayan aynı araştırma sonuçlarına göre; ayın dikkat çeken bir diğer siyasi ünlüsü Deniz Baykal oldu. Başbakan Erdoğan’la girdiği polemiklerle dikkat çeken Baykal, ay boyunca 9 bin 54 haber ve yazıda yer aldı.
Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Eylül ayında gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yaptığı medya araştırmasının sonuçlarına göre; “ekonomik kriz” konusu geçtiğimiz aya da damgasını vurdu. Uzun zamandır Türkiye’nin değişmeyen gündem konuları arasında yer alan ekonomik krizden toplam 16 bin 287 haber ve yazıda bahsedildi.

GÖZLER IMF’DE…
IMF ve Dünya Bankası’nın, bu yıl Ekim ayında İstanbul’da yapılacak yıllık olağan ve öncesinde yapılan hazırlık toplantıları; ay boyunca gerilen Türkiye-IMF ilişkileri, geçtiğimiz ayın ekonomi gündemine damgasını vuran başlıca gelişmelerdendi. Türk medyasında büyük ilgi gören IMF, Eylül ayı toplamında 7 bin 421 haber ve yazıya konu oldu.

DOĞAN YAYIN GRUBU’NA REKOR VERGİ CEZASI…
Doğan Yayın Holding’e kesilen rekor cezadan sonra, grup şirketlerinden Doğan Dış Ticaret ve Işıl İthalat İhracat’a da vergi cezaları kesilmesi, Eylül ayının en çok gündem yaratan konuları arasında üst sıralarda yer aldı. Aldığı vergi cezasıyla dikkatleri üzerine toplayan Doğan Yayın Grubu, Türk medyasının yanı sıra dünya medyasından da büyük ilgi gördü. Eylül ayında Doğan Yayın Grubu toplam 4 bin 176 haber ve yazıda yer buldu.

VESTEL’İN SATIŞLARI % 40 ARTTI…
Hükümetin uygulamaya koyduğu ÖTV ve KDV indirimlerinin, satışlarında yüzde 40’lık bir büyüme yarattığını açıklayan Vestel, geçtiğimiz ay medyanın yakın markajına giren firmalardan biriydi. Bu büyümenin etkisiyle, krizde çıkardığı işçilerini de geri alan Vestel, ay boyunca 520 haber ve yazıda yer buldu.

TEKNOSA, AMPD ÖDÜLLERİYLE DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKTİ…
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin (AMPD), 2008 yılının en iyi alışveriş merkezlerini ve perakendecilerini belirlemek için Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) işbirliğiyle düzenlediği “AMPD 2009” Ödüllerinde, dört dalda ödüle layık görülen Teknosa, Eylül ayında medyanın en çok ilgi gösterdiği kurumlar arasındaydı. Teknosa ay boyunca 306 haber ve yazıda yer aldı.

Ekonomi gündemine damgasını vuran diğer gelişmeler;
• Zorlu Holding’in, enerjiye 2012’ye kadar 5 milyar dolar, gayrimenkule ise 2010’a kadar 4-5 milyar dolar yatırım yapmayı hedeflediğini açıklaması, Eylül ayında ekonomi basının markajına giren konular arasındaydı.
• Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, ekonomideki canlanmaya paralel, önümüzdeki dönemde özelleştirmelere de yeniden hız verileceğini açıkladı.
• Yurtdışında yakaladığı başarıyı sürdüren Tween, Avrupa’nın en önemli 20 markasından biri olarak, Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük moda fuarı Magic’e, hiçbir ücret ödemeden "prestij" markası olarak davet edildi.
• Reklam Kurulu, kredilerle ilgili reklamlarının hatalı kullanımı nedeniyle, Türkiye Vakıflar Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Turkish Bank’a ceza verdi.

MİNİK SERÇE, ZİRVEYİ SEVDİ…
• Medya Takip Merkezi’nin (MTM) Eylül ayı raporuna göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan ismi, uzun süredir listede liderliği elinde tutan Sezen Aksu oldu. Eylül ayında verdiği çeşitli konserlerle sevenlerinin karşısına çıkan Aksu, Kürt açılımı konusunda Başbakanı araması ve destek vermesiyle de gündemde kaldı. Magazin basınının yakın ilgi gösterdiği ünlü sanatçı, ay boyunca 1.779 haber ve yazıda yer aldı. Önceki döneme göre haber sayısı % 14 düşmesine rağmen, listenin başında yer alan Aksu, 9 saat süreyle TV ekranlarından izleyenlerinin karşısına çıktı.

HÜLYA AVŞAR YENİDEN ZİRVEYE TIRMANIYOR…
• Magazin dünyasının gözbebeği Hülya Avşar, uzun süren bir sessizliğin ardından geçtiğimiz ay yeniden hareketli bir döneme girdi. Eylül ayında uzatmalı sevgilisi Saadettin Saran’la ayrılığı nedeniyle bir anda yeniden yakın markaja giren Avşar, Kürt açılımı hakkındaki çarpıcı açıklamalarıyla da dikkatleri üzerine çekti. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 1.575 haber ve yazıda bahsi geçen ünlü sanatçı, ayın en çok konuşulan ikinci ismi oldu. Ekranlarda 14 saate yakın yer ayrılan Avşar, televizyon kanallarının en çok ilgi gösterdiği isimdi.
 
• MTM’nin, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini kapsayan ayın medya gündemi raporu sonuçlarına göre; ayın en çok konuşulan bir diğer ünlüsü Ajda Pekkan’dı. Ayağının kırılmasıyla sevenlerini üzen Pekkan, ay boyunca 932 kez medyada yer buldu. 
 
• İbrahim Tatlıses ise Eylül ayında magazin basınının en çok yer verdiği dördüncü isimdi. Tatlıses, ay boyunca 833 kez görünüm sağladı.

• ACUN ILICALI HABERLERİ %98 ARTTI…
• Var Mısın Yok Musun’la yakaladığı başarılı grafikle dikkat çeken Acun Ilıcalı, yeni yayın döneminin başlamasıyla, yeniden medyanın yakın takibine girdi. Yeni yapımı “Devler Ligi” yarışmasıyla da büyük ilgi gören Ilıcalı’nın haber sayısı % 98 oranında artış gösterdi. Ay boyunca 736 haber ve yazıda yer alan Acun Ilıcalı’ya TV kanalları ise 5 saate yakın yer verdi.

• SİBEL CAN, GÜNDEMDEKİ YERİNİ KORUYOR…
• Aynı araştırma sonuçlarına göre, ayın dikkat çeken bir diğer ismi, Sibel Can’dı. Eşi Sulhi Aksüt’le ayrılma kararını açıkladıktan sonra, eski eşi Hakan Ural’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar, ay boyunca magazin dünyasını hareketlendirdi. 9 saate yakın ekranlarda yer ayrılan Sibel Can, tüm mecralar toplamında 730 haber ve yazıya konu oldu.

• KIVANÇ TATLITUĞ ÖZEL HAYATIYLA YAKIN MARKAJDA…
• Kanal D’de yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisiyle büyük beğeni kazanan Kıvanç Tatlıtuğ, adının aynı dizide başrolde oynayan Beren Saat’le aşk dedikodularına karışması nedeniyle magazin basınının ilgisini üzerine çekti. Dedikoduların ardından sevgilisi Meltem Cumbul’la da ayrılan Tatlıtuğ, ay boyunca 621 kez medyada görünüm sağladı. Özel hayatındaki gelişmelerin an be an kayıt altına alındığı yakışıklı oyuncu ile ilgili haberler, % 91 oranında artış gösterdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.