Euribor oranı ilk kez USD cinsinden belirlendi

Garanti, USD Euribor uygulamasına katılan ilk Türk bankası oldu.

05.04.2012 - 00:00 | MediaCat

Avrupa Birliği’ndeki para piyasalarında, bugüne kadar yalnızca Euro cinsinden sabitlenen Euribor oranı, tarihte ilk kez USD cinsinden belirlendi.

Garanti, dünyanın önde gelen bankalarının uygulamaya başladığı USD Euribor’a Türkiye’den katılan ilk banka oldu. Avrupa finans piyasalarının, son 3 yıldır USD Euribor arayışı içerisinde olduğunu belirten Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Uygulamaya Türkiye’den katılan ilk banka olmamızın, uluslararası piyasalardaki yüksek kredibilitemizi ortaya koyduğuna inanıyorum. Güçlü uluslararası bankacılık ağı sayesinde, sürdürülebilir yurtdışı borçlanma yaratma konusunda, bugüne kadar pek çok öncü ve başarılı uygulamaya imza attık. Garanti, yurtdışından sağladığı finansmanı Türk ekonomisinin hizmetine sunmaya devam edecek.” dedi.

Euribor (Euro Interbank Offered Rate / Bankalararası Borçlanma Faizi), Euro’nun resmi para birimi haline geldiği 1 Ocak 1999’dan bu yana, Avrupa Birliği’ndeki para piyasalarında referans faiz oranı olarak kullanılıyor. Hafta içi her gün, Brüksel saatiyle sabah 11:00’de açıklanan Euribor, uluslararası piyasalarda borç alıp vermede ve türev enstrümanların fiyatlandırılmasında referans alınıyor. Yeni panel, referans faiz oranlarını USD parabiriminde de belirleyecek.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.