Engellere karşı 3 boyutlu graffitiler

Yapı Kredi'den Dünya Engelliler Haftası'na özel bir sosyal sorumluluk projesi.

16.05.2019 - 17:07 | MediaCat

Engellere karşı 3 boyutlu graffitiler

“Herkese eşit bankacılık” ilkesi doğrultusunda, engelli müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak ve engelli çalışan istihdamını artırmak üzere çalışmalar yürüten Yapı Kredi, her yıl 10 – 16 Mayıs tarihlerine denk gelen Dünya Engelliler Haftası kapsamında bir sosyal farkındalık projesi hayata geçirdi. Grafiti sanatçısı Kien tarafından tasarlanan, Beşiktaş ve Caddebostan’da kurulan dev panolarda sergilenen üç boyutlu graffitiler, izleyicilerle buluştu.

“Engelleri Birlikte Kaldıralım” sloganıyla tasarlanan graffitilerin anlattığı hikâyeler, dev panoların önündeki kırmızı ve mavi renk filtreleriyle bakıldığında farklılaşıyor.

Kien’in dev panolara 3D çift pozlama tekniğiyle iki tonlu özel bir tasarımla hazırladığı ve Beşiktaş Atatürk Anıtı önünde sergilenen görselde kırmızı filtreden bakıldığında bir akrobatın kalabalık tarafından beğeniyle izlendiği, mavi filtreyle bakıldığındaysa tekerlekli sandalyede oturan bir kişiyi görmezden gelerek önünden asansör sırasına giren vatandaşlar görülüyor.

Caddebostan’daki graffitinin konusuysa görme engelli bir kadının yürürken yaşadığı zorluk. Panoya kırmızı filtreyle bakıldığında ipte yürüyen bir cambaz, mavi filtreyle bakıldığındaysa kaldırımda arı çizgi üzerinde bastonuyla yürüyen ancak çevresel faktörlerden etkilenen görme engelli bir kişinin çizimi fark ediliyor.

Toplumsal farkındalığın artması sonucu engelliler için günlük hayatta sorun teşkil eden tüm engellerin ortadan kalkabileceğini anlatan görseller, “Engelleri Birlikte Kaldıralım” mesajını vurguluyor.

Markanın Publicom işbirliğiyle hayata geçirdiği Kien imzalı graffitiler, 24 Mayıs tarihine kadar Beşiktaş ve Caddebostan’da yer alacak.

KÜNYE

  • Reklamveren: Yapı Kredi
  • Reklamveren Yetkilisi: Arda Öztaşkın, Özge Bakırçalı, Ceren Gençceylan, Sejda Olcaş, Burcu Sarıer
  • Reklam Ajansı: Publicom
  • Ajans Temsilcisi: Ayşe Karabulut Sezer, Deniz Büyüktaşkın, Gamze Çakır
  • Graffiti Sanatçısı: Kien Art
  • Mecra: Açıkhava

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.