En Yaratıcı 50

2015'te yaratıcılıklarıyla fark yaratan 50 kişi ve ekip.

03.03.2016 - 13:02 | MediaCat

En Yaratıcı 50 2016Emre Bozbeyli ve Paşabahçe Tasarım Ekibi

Türkiye’nin en büyük cam ve eşya üreticisi olan Paşabahçe, üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ikinci, dünyanın da üçüncü cam ev eşyası üreticisi. Tasarımlarının 140 ülkeye ihraç edildiği Paşabahçe’nin tasarım ekibinin başında Paşabahçe Tasarım Müdürü Emre Bozbeyli bulunuyor. Tüm el imalatı ürünlerinin Denizli Cam Fabrikası’nda gerçekleştirildiği markanın tasarımlarında yerli ve yabancı tasarımcılarla çalışılıyor.

İki yılda bir yeni koleksiyonlar geliştiren Paşabahçe, geçen yıl da Anadolu’nun kültüründen gelen zenginlikleri modern bir çizgide yorumlayarak camın yarınını tasarladığı Omnia Koleksiyonu’nu sundu. Koleksiyon, Denizli fabrikasındaki üç cam ustasının yanı sıra toplamda yerli ve yabancı 18 tasarımcının imzasını taşıyor.

Ayrıca 2015’te Milano’da mağaza açan Paşabahçe, bu yatırımıyla Lombardiya Yatırım Ajansı tarafından ödüllendirilirken, uluslararası marka ölçümleme sistemi Superbrands’ten Türkiye’nin Süper Markası ödülünü aldı.

En Yaratıcı 50 2016Murat Palta
Sanatçı

2012 yılında ünlü Hollywood filmlerinden sahneleri resmettiği minyatürleri ile uluslararası yayınlara haber olan sanatçı Murat Palta, geçtiğimiz sene “Tasvir-i Beyaz Perde” isimli bir sergi hazırladı.

Sergide Yıldızlararası, Hayalet Avcıları, Ölülerin Şafağı gibi filmlerin yanı sıra Türk sinemasına da ait yeni minyatürler yer aldı.En Yaratıcı 50 2016Burak İlhan & Kutay Biberoğlu
Öğrenci

ODTÜ mimarlık öğrencileri Burak İlhan ve Kutay Biberoğlu, iki yılda bir düzenlenen ve dünyaca ünlü mimarların jüri görevi üstlendiği Archi-World Academy isimli uluslararası mimarlık yarışmasının son kazananları arasında.

İkilinin “Necroturris” isimli kazanan projesi, içinde AVM ve gece kulübü gibi sosyal mekânlar bulunan bir gökdelen-mezarlık.En Yaratıcı 50 2016Bülent Kılıç
Foto Muhabiri

Dünyanın en büyük haber ajanslarından Agence France-Presse’in muhabiri Bülent Kılıç’ın yıkımları tüm çarpıcılığı ile aktarabilen bir objektifi var.

Kiev’den Soma’ya, Kobani’den İstanbul’a dolaşan Kılıç 2014’te hem Time hem de The Guardian tarafından yılın fotoğrafçısı seçilmişti. Usta muhabir fotoğraflarıyla geçtiğimiz yıl da dünyanın en prestijli basın fotoğrafçılığı ödüllerinden World Press Photo’da bir birincilik bir de üçüncülük kazandı.En Yaratıcı 50 2016Enes Kutluca
Gİrişimci/Biopipe TR Çevre Teknolojileri Kurucu Ortak

Çevre mühendisi ve girişimci Enes Kutluca, öğrencilik yıllarında geliştirdiği ve dünyanın çamur üretmeden atık suları temizleyebilen düşük maliyetli ilk biyolojik borusu Biopipe ile kısa süre önce Japon devi Mitsubishi’nin hissedarı olduğu Metito tarafından keşfedildi.

Biopipe, Afrika ve Asya kıtalarında satışa sunulacak.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10