En iyi film ödülü tartışma yarattı

Bu yıl 54.’sü yapılan Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali Cumartesi gecesi (23 Haziran) yapılan son ödül töreniyle tamamlandı. Festival’in en eski ve en önemli kategorisi kabul edilen Film’de büyük ödül tartışmalı bir şekilde Kanada’ya gitti.

24.06.2007 - 05:02 | MediaCat

Bu yıl 54.’sü yapılan Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali Cumartesi gecesi (23 Haziran) yapılan son ödül töreniyle tamamlandı. Festival’in en eski ve en önemli kategorisi kabul edilen Film’de büyük ödül tartışmalı bir şekilde Kanada’ya gitti.

Ogilvy & Mather’ın Toronto ofisinin Unilever’in Dove markası için hazırladığı ‘Evolution’ adlı reklam filmi, büyük ödüle layık görüldü. Büyük ödül alan çalışma, güzellik konusunda özgüven eksikliği yaşayan genç kızlara yönelik kapsamlı bir kampanyanın duyurusu niteliğinde. Söz konusu kampanya internet mecrasından da yoğun bir şekilde yararlanıyor. Bu filmin lokomotifi olduğu ‘Campaign for Real Beauty’ başlıklı bu kampanya Siber kategorisinde büyük ödüle layık bulunmuştu.

Ödülün bu işe verilmesi festivalde tartışma yarattı. Jürinin sonuçları açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci “Ödülü bu işe vermek için hile mi yaptınız?” sorusunu yöneltti. Tartışma Dove çalışmasının başvurduğu kategoriden kaynaklanıyor. Bu çalışma ajansı tarafından ‘Yardım toplama’ kategorisinde festivale göndermişti. Oysa festival kurallarına göre ‘Hayır işleri’, ‘Kamu hizmetleri’ gibi kategorilerde başvuran işlere büyük ödül verilemiyor.

Basın toplantısında konu hakkında açıklama yapan jüri başkanı, DDB’nin dünya başkanı ve kreatif şefi Bob Scarpelli, tüm jüri üyeleri olarak işi çok beğendiklerini, büyük ödülü hak eden bir iş olarak gördüklerini ancak yanlış kategoride olduğunu gördükleri için bunun düzeltilmesi için festival yönetimine başvurduklarını söyledi. Bunun üzerine çalışmanın kategorisi değiştirilerek ‘Kurumsal imaj’ yapıldı.

Bob Scarpelli çalışma hakkında “Gördüğümüz en iyi, en güçlü iş buydu” derken, Festival Başkanı Terry Savage kategori değişikliği konusunda “Biz Cannes’a iş gönderen birçok insana yanlış kategoride başvurdukları için kategorilerini değiştirme tavsiyesinde bulunuyoruz. Bu konuyla ilgili bütün sorumluluk bize ait. Her yıl gözden geçirdiğimiz binlerce iş arasında bunun yanlış kategoride olduğunu daha önce fark etmeliydik ama fark etmemişiz. Ancak bu durum işe ve büyük ödüle herhangi bir gölge düşürmemeli” açıklamasını yaptı.

Kanadalı jüri üyesi Zak Mroueh ise “Dürüst olmak gerekirse bu bir Dove işi. Evet yardım amacıyla bir fon kurulmuş ama işin ardında bir şirket var ve bu şirket güzellik ürünleri satıyor” dedi.

Ödül alan reklam filmini izlemek ve kampanya hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız ‘www.campaignforrealbeauty.com’ adresini ziyaret edebilirsiniz.

19 ALTIN ASLAN

Film kategorisinde büyük ödülün yanı sıra 18 Altın, 36 Gümüş ve 66 Bronz Aslan dağıtıldı. Kanada büyük ödülün yanı sıra 6 Altın Aslan alırken, ABD 7 Altın Aslan elde etti. Bu ülkelerin dışında Britanya 3, Arjantin, Almanya ve Fransa ise birer Altın Aslan alabildiler.


PALME D’OR

Bu arada gerçekleştirdiği filmler en çok ödül alan prodüksiyon şirketlerine verilen özel bir ödül olan Palme D’or’un sonuçları da açıklandı. Bu yılki Cannes Festivalinde bu özel ödülün birincisi ABD’den Smuggler adlı şirket oldu.

İlk üçte yer alan diğer iki şirket de ABD’den. İkinci sırada Los Angeles’tan Biscuit Filmworks yer alırken, üçüncülüğü Beverly Hills’ten Epoch Films elde etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.