En çok ödül alan ajanslar

Sektörün yedi yılda bu kadar hızlı mesafe alması heyecan verici.
03.10.2012 - 09:39

 

YEDİ YILDA ÇOK YOL ALDIK

Felis Ödülleri’nin ilk kez dağıtıldığı 2006’da, yarışmaya toplam 100 civarında proje başvurmuştu. Reklamverenler Derneği’nin o zamanki yöneticilerinin ‘medya fikrinin nesi ödüllendirilir ki?’ yaklaşımı ile Felis’e epeyce mesafeli durduklarını hatırlıyorum.

Oysa artık, Felis seçici kurullarının en vazgeçilmez üyeleri reklamverenler. 2012’de Felis’te yaklaşık 800 proje yarıştı. Projelerin 169 tanesi ‘Dijital kategoriler’e başvurdu. Kısa listeyi oluşturmak için üç farklı ön jüri çalıştı. 10 günlük bir değerlendirme sonucunda 305 proje kısa listeye kalmayı başardı. Kısa listeye kalan projelerin 37’si birincilik ödülü alırken, 65 tanesi de başarı ödülü kazandı.

Sektörün yedi yılda bu kadar hızlı mesafe alması heyecan verici.

Felis Ödülleri yarışmasında yedi yılda çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Özellikle reklamverenin, reklamın medya fikrinin ve stratejisinin yaratıcılığını, sağlamlığını sandığımızdan çok daha fazla önemsediğini gördüm. Hatta hayati derecede önemsediğini gördüm.

Bu yıl Felis’te toplam 30 kişilik bir seçici kurul görev aldı. 10 kişilik Dijital Bölüm seçici kuruluna Levent Erden başkanlık yaptı. 20 kişilik seçici kurula ise PepsiCo Genel Müdürü Hüseyin Tulpar başkanlık yaptı.

BÜYÜK ÖDÜLLER MINDSHARE VE OMD’YE GİTTİ

Dijital Bölüm seçici kurul toplantısını 4 Eylül’de Medyanet’in evsahipliğinde Trumps Tower’da yaptık. Büyük seçici kurul toplantısını ise, 6 Eylül’de Hyatt Regency Otel’de gerçekleştirdik. Birinciler belirlendikten sonra her iki gruptaki seçici kurul üyeleri internet ortamında Mecra ve Dijital Bölüm birincilerini yeniden değerlendirdiler ve büyük ödülü belirlemeye çalıştılar. Bu oylama sırasında iki proje eşit oy aldı: Doritos Akademi ve Hayat Paylaşınca Güzel kampanyaları. Böylece bu yıl ilk kez büyük ödül iki ajansa verildi: Mindshare ve OMD.

YILIN AJANSI BÜYÜK ÖDÜLÜ MINDSHARE’İN, YILIN REKLAMVERENİ BÜYÜK ÖDÜLÜ UNILEVER’İN

Felis’te yılın ajansları belirlenirken sadece medya ajansları değerlendiriliyor. Medya ajansları yarışmaya başvurdukları projelerden kısa listeye, finale kalan ve birincilik ile büyük ödül kazandıkları projelerinden belirli puanlar kazanıyorlar. Bu puanların toplamından sonra, yılın ajansı büyük ödülü Mindshare, yılın ajansı birincilik ödülü OMD ve yılın ajansı başarı ödülü ise Universal McCann’in oldu. Aynı yöntemle belirlenen yılın reklamverenlerinde ise büyük ödül Unilever’e, birincilik ödülü Turkcell’e ve başarı ödülü Coca Cola’ya gitti.

FELİS’TE EN ÇOK ÖDÜL KAZANAN AJANSLAR

Bu yıl en çok ödül kazanan ajans, iki büyük, 11 birincilik ve 14 başarı ödülü olmak üzere toplam 27 ödülle Mindshare oldu. OMD ise bir büyük ödül, beş birincilik, 11 başarı ödülü alarak toplam 17 ödülün sahibi oldu. OMD ve Tribal DDB ile birlikte birlikte yarışmaya başvuran Medina Turgul DDB en çok ödül kazanan yaratıcı ajans olurken, C-Section üç birincilik ve yedi başarı ödülüyle en başarılı ajanslar arasında yerini aldı. Universal McCann de beş birincilik ve iki başarı ödülüyle yılın en başarılı ajanslarından biri olarak dikkat çekti.

YILIN REKLAMVERENİ BÜYÜK ÖDÜLÜ UNILEVER’İN

‘Her başarılı ajansın arkasında başarılı bir reklamveren vardır’ derler. Bu yıl ajansların başvurdukları projelerde en çok ödül kazanan reklamveren Unilever oldu. Unilever bir büyük, beş birincilik, yedi başarı olmak üzere toplam 12 ödül kazandı. Turkcell ise beş birincilik, yedi başarı ödülüyle en çok ödül alan reklamverenlerin başında geldi. Frito Lay bir büyük, üç birincilik ve yedi başarı ödülü kazanırken, Coca-Cola üç birincilik, yedi başarı ödülü kazandı.

FOX STÜDYOLARI TURU, NATIONAL GEOGRAPHY KÂŞİFLERİYLE GEZİ

Fox International Channels Turkey ve Habertürk sponsorluğunda gerçekleşen Felis Ödülleri 2012’de Mindshare ve OMD ekipleri büyük ödül kazandıkları için Los Angeles’daki Fox Stüdyoları turunu hediye olarak aldılar. Unilever ekibi ise National Geography kâşifleri ve fotoğrafçılarıyla uzun bir tur yapacak. Dilerim 2013’te çok daha büyük projelerle, yine böyle güzel sürprizlerle Felis’in sekizincisinde birlikte oluruz.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.