En çok ‘Ergenekon’ konuştuk

İşte, Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1.700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı takip sonucunda derlediği medya raporunun ayrıntıları…

07.08.2008 - 14:07 | MediaCat

Ergenekon iddianamesi ve davanın kabulü, AKP’nin kapatılma davası, Güngören’de yaşanan bombalı terör saldırısı, ABD konsolosluğuna yapılan terör saldırısı, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan’ın ani ölümü, siyaset dünyasındaki polemikler derken, Temmuz ayı hareketli ve sıkıntılı geçti… İşte, Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1.700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı takip sonucunda derlediği medya raporunun ayrıntıları…

MTM’ nin her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği ayın medya raporuna göre, Temmuz ayının en çok konuşulan konusu, Ergenekon Davası oldu. Birçok önemli ismin tutuklanması ile gündemin değişmesine neden olan Ergenekon, ay toplamında 38 bin 122 habere konu edilirken, ekranlarda yer alma süresi ise 936 saate yaklaştı. Üst rütbeli emekli askerlerin, devletin üst kademeleri ve pek çok alanda ünlenmiş isimlerin adının karıştığı operasyon, çeşitli tartışmalara da yol açtı.

Avrupa Birliği, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay, medyanın en çok işlediği diğer konu başlıkları olurken, terör haberleri de gündemdeki yerini korumaya devam etti.

Türkiye’nin değişmeyen gündem konularından Avrupa Birliği, Temmuz ayında da önemini korudu. Önceki aya göre haberlerinde düşüş yaşamasına rağmen, gündemin üst sıralarında yer bulan AB, 17 bin 987 habere konu edildi ve 74 saati aşkın süreyle ekranlarda kaldı.

AKP’nin kapatılması ile ilgili dava süreci nedeniyle tüm gözlerin üzerine yöneldiği Anayasa Mahkemesi, 15 bin 418 haberle gündemde en çok yer bulan kurum olurken; Yargıtay ise gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 6 bin 270 haberde yer aldı.

ABD Konsolosluğu’na yapılan saldırı ve Güngören’deki patlamayla, terör şehre taşındı…
Geçtiğimiz ayın başlarında ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırı, ay sonunda ise Göngören’deki patlama, gündeme bomba gibi düştü. Tüm ülkede derin üzüntüye neden olan bu olaylarda birçok insan hayatını kaybederken; terör şehir merkezlerine mi taşınıyor sorusunu da yeniden akıllara getirdi. Olayı üstlenen herhangi bir örgüt olmazken, patlamayla ilgili haberler ise manşetlerden ve son dakikalarla duyuruldu.

HASAN DOĞAN’IN ANİ ÖLÜMÜ ÜZDÜ

Euro 2008 maçlarında ilgiyi üzerine toplayan Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Temmuz ayında geçirdiği ani kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Futbol camiasında büyük üzüntüyle karşılanan vefat, toplam 4 bin 26 kez haber yapılırken; haberlerin TV’de yer alma süresi de 106 saati aştı.

ORMAN YANGINLARI

Her yıl yaz aylarında ortaya çıkan orman yangınları, bu yıl da verdiği ağır zararlarla Türk insanının ve medyasının gündeminden düşmedi. Temmuz ayı boyunca 4 bin 123 habere konu olan orman yangınlarına TV kanalları, yaklaşık 58 saat yer verdiler.

KÜRESEL ISINMA TEHLİKESİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Küresel ısınmanın etkileri tüm dünyada her geçen gün daha çok hissedilirken; yaklaşan felaketin doğal hayata etkileri, örneklerle ve son gelişmelerle medyada sıkça yer buldu. Diğer yandan ise konuya dikkati çekmek için düzenlenen konserler, su kullanımıyla ilgili uyarılar, küresel ısınmayı azaltmak için yapılabilecek çalışmalarla ilgili öneriler, küresel ısınmaya karşı çeşitli kurum ve örgütler tarafından yapılan çağrılar, geçtiğimiz ayın dikkat çeken gelişmeleriydi. Küresel ısınma, medyada geçtiğimiz ay toplam 3 bin 107 habere konu oldu.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ COŞTURDU

2-16 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, tüm sanatseverlerin ilgisini çekerken, medya tarafından da yakın markaj altındaydı. İstanbul’da konser veren Lenny Kravitz’in katılımı ile renklenen festival, Temmuz ayında 960 habere konu oldu.

AKP, KAPATMA DAVASIYLA GÜNDEMDEN DÜŞMEDİ

Süre gelen kapatma davası ve heyecanla beklenen sonuç; ayın son günü verilen karar sonrası yapılan açıklamalar, Temmuz ayında AKP’yi en çok konuşulan siyasi parti yaptı. Ay toplamında 36 bin 135 habere konu edilen Ak Parti’nin, Haziran ayına oranla haberlerinde % 14’lük bir artış yaşandı. İktidar partisine, TV ekranlarında 627 saate yakın süreyle yer ayrıldı. Geçtiğimiz aylarda, tüm gündem konuları toplamında ilk sırada yer alan AKP, Temmuz ayında yerini Ergenekon Davasına bıraktı ve ikinci sıraya geriledi.

CHP AÇIKLAMALARIYLA DİKKAT ÇEKTİ

MTM’nin aynı araştırma verilerine göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan ikinci partisi ise yine CHP oldu. Ana muhalefet partisi CHP, usulsüzlük davaları, kapatma davası ve Ergenekon ile ilgili açıklamalar ve solun geleceği tartışmaları ile gündemden düşmezken, ay boyunca toplam 15 bin 50 habere konu edildi. Haziran ayına göre haberlerinde % 20 oranında düşüş gerçekleşen siyasi partinin, TV ekranlarında yer alma süresi ise 191 saate yakın oldu.

Medya gündem raporuna göre; Temmuz ayının en çok bahsi geçen diğer partileri, 3 bin 923 haberle MHP, 3 bin 520 haberle DTP ve 1.993 haberle DSP’ydi.

SİYASİLERE YAKIN MARKAJ

Medyanın, Temmuz ayı boyunca, en çok yer verdiği siyasetçi, partisinin kapatma davasının lehte sonuçlanmasıyla yüzü gülen Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dı. MTM’ nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre, ay toplamında 21 bin 883 habere konu edilen Erdoğan’ın haberleri, önceki aya oranla yüzde 13’lük bir artış gösterirken, TV’de yer alma süresi ise 325 saati aştı.

Siyaset dünyasının en medyatik ikinci ismi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Haber sayısında yüzde 13’lük bir artış gerçekleşen Abdullah Gül, Temmuz ayında 9 bin 227 habere konu edilirken, 105 saati aşkın süreyle de ekranlarda yer buldu.

Gül’ü, 6 bin 933 haberle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 3 bin 57 haberle Dışişleri Bakanı ve Baş müzakereci Ali Babacan ve 2 bin 651 haberle Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek izlediler. Listede yer alan tüm siyaset adamlarının haber sayılarında artış olması, raporun dikkat çeken noktalarından biriydi.

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer siyasi ismi ise, 2 bin 322 haberde bahsi geçen Abdüllatif Şener oldu. AKP’den ayrılan ve kendi partisini kurmak üzere yolan çıkan Şener’e, medya da yakın ilgi gösterdi.

TEMMUZ AYINDA EKONOMİ GÜNDEMİ

MTM Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırma verilerine göre, kapatma davası ve Ergenekon operasyonunun ekonomi üzerindeki yansımaları, Temmuz ayında, haberlerin büyük bir kısmında etkisini hissettirdi. Borsanın ani iniş-çıkışları ve buna bağlı olarak döviz kurlarında yaşanan çıkış-inişler, ekonomi medyasına damgasını vuran gelişmelerin başında geldi.

GÖZLER ENERJİ SEKTÖRÜNDE

Türkiye’nin önemli gündem maddelerinden biri olan enerji sektöründe, geçtiğimiz ay hareketli günler yaşandı. Çeşitli firmaların enerji sektörüne yaptığı yatırımlar, 1400 yatırımcıya enerji teşviki, TBMM Genel Kurulu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile CHP’li Tacidar Seyhan arasında yaşanan “elektrik krizi” tartışması, Türkiye ve İsrail arasında yapılması planlanan Akdeniz Boru Hattı için anlaşmaya varılması, doğuya yapılması planlanan termik santrali projesi, güneş ve rüzgar enerjisinden daha çok yararlanılması için yapılan yönlendirmeler; sektörün öne çıkan gelişmeleri oldu.

KOÇ DEVLER LİGİNDE

Dünyanın en büyük şirketlerinin sıralandığı Fortune 500 listesine girebilen tek Türk şirketi olan Koç Holding, 39.4 milyar dolar ciro ile dört basamak yükseldiği listede, 186’ıncı sıraya yerleşti. Bu başarılı çıkışı ile medyanın da ilgi odağı olan Koç Holding 1.427 habere konu oldu ve 5 saate yakın TV ekranlarında yer buldu.

GARANTİ’YE DOKUZUNCU KEZ EN İYİ BANKA ÖDÜLÜ

Finans dergisi Euromoney, Garanti Bankası’nı 9’uncu kez “Türkiye’nin En İyi Bankası” seçti. Sponsorluk ve kültür-sanat faaliyetleri ile de ön planda olan Garanti Bankası, ay toplamında 986 habere konu oldu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 1.000 BANKASI LİSTESİNDE, İŞ BANKASI 86. OLDU

The Banker dergisinin, Temmuz 2008 sayısında yer alan ve 2007 yılı finansal konsolide mali tablolarına göre bankaların ana sermaye büyüklükleri dikkate alınarak yapılan “Dünyanın en büyük 1000 bankası” sıralamasında, İş Bankası ilk 100’e girerek 86’ncı sıraya yerleşti. Banka, geçen seneye göre 16 sıra yükselerek 102. sıradan 86. sıraya çıktı. Akbank ise aynı listede 97. sırada yer aldı.

TÜRKİYE’Yİ İLK 10 KURULUŞ SIRTLIYOR

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ”Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2007 Yılı Raporu”na göre, ihracat yapan kuruluş sayısı 2007’de 451 olurken; Ford Otomotiv, TÜPRAŞ, Toyota Otomotiv, Oyak-Renault, Vestel, Arçelik, TOFAŞ, Mercedes-Benz Türk A.Ş., Bosch San. ve Tic. A.Ş. ile Habaş’tan oluşan ilk 10 kuruluş, 2007 yılına ait Türkiye toplam ihracatının yüzde 18,8’ini gerçekleştirdi. Medyanın da yakın markajında olan bu kuruluşlar, Temmuz ayında ekonomi haberlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturdu.

SEZEN AKSU, YENİ ALBÜMÜYLE ‘EN MEDYATİKLER’ LİSTESİNDE BİRİNCİ

MTM Medya Takip Merkezi’nin, medyada yayımlanan her haberi tek tek inceleyerek oluşturduğu medya raporuna göre Sezen Aksu, çıkardığı yeni albümü ve verdiği konserlerle medyanın yakın markajına girdi ve tüm ünlüleri geride bırakarak, Temmuz ayının en çok konuşulan ismi oldu. Magazin haberlerinden çok, yaptığı işle ön planda olmayı tercih eden Aksu’nun, ay toplamında 1.671 haberde bahsi geçti. Uzun bir aradan sonra çıkardığı albüm ile sevenlerinin yüzünü güldüren Aksu’nun haber sayısı, önceki aya göre % 53 artış gösterdi.

Sahnelere hızlı bir dönüş yapan Gülben Ergen, “en medyatikler” listesinde yükselişte…
Magazin dünyasının “en medyatikler” listesinin demirbaşları Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Sibel Can, Tarkan gibi isimleri geride bırakan Gülben Ergen, ikinci sıraya yerleşti. Sunduğu programla ekranlarda boy gösteren ve konserlerinde sevenleri ile buluşan Ergen, Temmuz ayında 1.014 habere konu oldu ve 10 saate yakın bir süre TV ekranlarında yer aldı.

AYRILIK, TARKAN’IN HABER SAYISINI YÜZDE 40 ARTTIRDI

Medya gündem raporuna göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan üçüncü ismi, 970 habere konu edilen Tarkan oldu. Geçtiğimiz ay haber sayısında düşüş yaşayan Tarkan, uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisinden ayrılınca, magazincilerin de yakın takibine girdi. Konserleri ve polemikleriyle gündeme gelen Demet Akalın, ayın en popüler dördüncü ismi oldu. Show programı ile ekranlarda yer alan İbrahim Tatlıses ise 800 haberle ‘en medyatikler’ listesinde beşinci sıraya yükseldi.

Haziran ayında listenin ilk sırasında yer alan Hülya Avşar’ın, Temmuz ayında haber sayısı 455’e geriledi ve ünlü sanatçı “en medyatikler” listesine bu kez giremedi. Önceki aya göre haber sayısı % 61 oranında düşüş gösteren Avşar kızı, hareketli yaz aylarında ya popülaritesini kaybetti, ya da yeniden medyadan uzak durma kararı aldı.

17 Temmuz 2008 günü evinde düşerek kalça kemiğini kıran ve hastaneye kaldırılan Suna Pekuysal, 22 Temmuz’da hayata gözlerini yumdu. Tiyatro sahnelerine ve sinemaya yıllarını adayan sanatçı, Temmuz ayında 694 haberde yer alırken; TV ekranları da toplam 16 saati Pekuysal’a ayırdı.

TEMMUZ AYINDA SPOR GÜNDEMİ

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) aylık medya raporuna göre, lige ara verilmiş olmasına rağmen, hemen tüm takımların haber sayıları artış gösterdi. Çeşitli transfer haberleriyle dikkatleri çeken spor kulüpleri, yaptıkları hazırlık maçlarıyla da yeni sezon hazırlıklarını sürdürdüler.

Dönemin en popüler kulübü ise, geçtiğimiz ay da listenin zirvesinde yer alan Fenerbahçe’ydi. Önceki aya göre haber sayısında yüzde 58’lik bir artış yaşayan Fenerbahçe, 16 bin 182 habere konu oldu ve ekranlarda 173 saati aşkın yer buldu.

Her haberin tek tek incelenerek hazırlandığı rapora göre, en çok haberi yayınlanan ikinci spor kulübü ise Galatasaray’dı. Haberleri yüzde 46’lık artış gösteren Galatasaray, Temmuz ayı boyunca 12 bin 234 habere konu olurken, ekranlarda ise 133 saati aşkın bir süre yer aldı.

Üçüncü sırada yer alan Beşiktaş Spor Kulübü, haber sayısındaki % 79’luk artışla, dikkatleri üzerine çekti. Ay boyunca toplam 10 bin 364 habere konu edilen Beşiktaş’ı, 5 bin 775 haberle Trabzonspor ve 2 bin 575 haberle Sivasspor izlediler.

TRANSFER DÖNEMİNİN EN POPÜLER İSİMLERİ MEHMET AURELİO

Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Mehmet Aurelio, İspanya’nın Real Betis kulübüne transferiyle Temmuz ayında en çok konuşulan sporcu oldu. Ay boyunca 2 bin 213 habere konu olan Aurelio, TV ekranlarında 9 saati aşkın bir süreyle yer aldı.

Temmuz ayının en çok konuşulan ikinci ve üçüncü isimleri, kavga haberiyle gündeme geldiler. İbrahim Toraman ve takım arkadaşı İbrahim Üzülmez, Avusturya kampında yaşadıkları kavga sonucu önce kadro dışı bırakıldılar, sonra da takımdan azledildiler. Bu nedenle haber sayısı ciddi bir artış gösteren Toraman, ay boyunca 2 bin 47 habere konu olurken; İbrahim Üzülmez ise 1.872 haberle üçüncü sıraya yerleşti.

Özellikle Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme maçında Budapeşte’ye attığı golle dikkatleri üzerine çeken ve medyanın markajında olan Roberto Carlos, geçtiğimiz ayın en çok haber olan dördüncü ismi oldu. Temmuz ayı boyunca 1.699 habere konu edilen Carlos’un TV’de yer alma süresi ise 7 saate yakındı.

Medyanın en çok yer verdiği diğer sporcular, sırasıyla Matias Delgado, Emre Belezoğlu, Mateja Kezman ve Hakan Şükür oldular. Basında sık sık yer alan transfer haberleri ile sporcuların görünüm oranları artarken, haber sayısında düşüş yaşayan isimler ise Emre Belözoğlu ve geçtiğimiz ay listenin ilk sırasında yer alan Semih Şentürk oldu.

SPOR DÜNYASININ YENİ GÖZDELERİ MİCHAEL SKİBBE VE LUIS ARAGONES

Temmuz ayının en çok konuşulan spor adamlarından biri de, yeni sezon için Galatasaray ile anlaşan Michael Skibbe oldu. Ay boyunca 2 bin 219 habere konu olan Skibbe, hem takıma gelişi hem de hızlı başladığı transfer görüşmeleriyle medyanın ilgi odağı oldu.

Yeni sezon için Fenerbahçe ile anlaşan Luis Aragones; Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda, ilk resmi karşılamasında takımının yanında yer aldı. Alınan galibiyetle taraftarını sevindiren takımın, çiçeği burnunda teknik direktörü Luis Aragones, medyada da 2 bin 123 habere konu edildi. Aragones’in TV’de yer alma süresi ise 16 saate yakın oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.