Emekten sepete

Kadın kooperatifleri dijital dönüşümlerini “Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı” ile tamamladı.

08.06.2022 - 13:54 | MediaCat

Emekten sepete

Visa, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Habitat Derneği, Paramı Yönetebiliyorum Finansal Okuryazarlık Projesi kapsamında 2021 yılında başlattıkları Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı’nın ilk yıl sonuçlarını açıkladı. Proje sonucunda, 14 kooperatifin online ticaret, dijital pazaryerinde satış ve internet sitesi altyapısına kavuştuğu belirtildi.

Big Cat Research tarafından programa ilişkin gerçekleştirilen sosyal etki araştırması, kadın kooperatiflerinin yüzde 86’sının satışlarında artış kaydettiğini, yüzde 93’ünün ise yeni işbirlikleri gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı’na yapılan her 1 liralık yatırım, iki katı sosyal getiri yarattı. İstanbul’da düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin dört bir yanından programa katılan 14 kadın kooperatifiyle bir araya gelen UNDP, Visa ve Habitat Derneği yöneticileri, bu olumlu sonuçlardan yola çıkarak programın ikinci yılına 12 yeni kadın kooperatifinin dahil edildiğini açıkladı.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, “Visa olarak bir ekonomi ne kadar kapsayıcı olursa, o ekonomideki oyuncuların da o kadar gelişip büyüyeceğine inanıyoruz. Eşit işaretine benzeyen logomuz kapsayıcılık ve eşitliğe dayalı yaklaşımımızı çok güzel özetliyor. Bu bağlamda hem kadınların güçlenmesi hem de küçük işletmelerin dijitalleşerek ekonomiye dahil olabilmeleri için pek çok projeyi aynı anda yürütüyoruz. Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı her iki odağımızı da içeriyor. Program sonucunda kooperatiflerin tümünün ticaret altyapısının dijitalleşmiş olmasını yüzde yüz başarı olarak nitelendiriyoruz. Kadın kooperatiflerinin yüzde 76’sının program sayesinde e-ticarete başlaması, yüzde 71’inin satış kanallarını çeşitlendirebilmesi ve yüzde 47’sinin ihracatı hedeflemesi yaptığımız işin ne kadar katma değerli olduğunu ortaya koyuyor. Dijitalleşme desteği verdiğimiz kooperatiflerden ‘Dünyamız değişti’, ‘3 senede gideceğimiz yolu 1 senede aldık’, ‘Online siparişe başlayınca yurtdışına satışa başladık’, ‘Bereketimiz arttı’ gibi sözleri duymak projenin bundan sonrası için de bizleri çok yüreklendiriyor. Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı ile dijitalleşme yolunda üreten kadınların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Kooperatifler, Türkiye’de kadınların ekonomiye düşük katılım oranına çözüm bulmak için ilgi çekici bir fırsat sunuyor” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise sözlerine şöyle devam etti: “Ancak sıklıkla kooperatiflerin ürünleri için pazar bulmada zorluk çektiklerini görüyoruz. Bu nedenle daha geniş bir pazaryerine ulaşmaları için dijital araçların nasıl kullanılabileceği konusunda kendilerine tam zamanında destek sağlayabilmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Son olarak Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da görüşlerini, “Habitat Derneği ve tüm proje ortaklarımız ile kadın istihdamının sürdürülebilir büyüme ve ekonomik kalkınma için ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda, Mart 2021’de Paramı Yönetebiliyorum kapsamında ilk olarak 13 farklı şehirden kadın kooperatifleriyle Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı’nı başlattık. Kadın kooperatiflerinin dijital pazar kurması, dijital pazarlama, e-ticaret ve finansal okuryazarlık gibi konuları içeren 11 farklı eğitim programı Haziran 2021’de tamamlandı. Eğitim programlarını tamamlayan 14 kadın kooperatifi de aktif olarak online satış yapabilir duruma geldi. Emekten Sepete Kadın Kooperatiflerini Destekleme Programı kapsamında yeni 12 kadın kooperatifi de dahil olmak üzere toplamda 19 ilden 26 kadın kooperatifini destekleyeceğiz. Kadın kooperatiflerinin bin bir emekle ürettikleri el emeği ürünlerinin dijitalde pazarlanarak Türkiye’nin dört bir yanına ulaşması hikâyelerini dinlemek bir kez daha yaptığımız projenin ne kadar anlamlı olduğunu bizlere hatırlattı” sözleriyle dile getirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.