Ekrandaki reklam sayısında yüzde 15 düşüş yaşandı

2011 yılının Ocak ayında ekranda yayınlanan reklamlar toplamda 2 bin 104 saati geçerken, 2012 yılının Ocak ayında bu sürenin bin 757 saatte kaldığı belirlendi.

09.02.2012 - 00:00 | MediaCat

Reklam takibi konusunda hizmet veren Nar Ajans’ın, reytinglerin ölçümlenmediği süreçte televizyondaki reklamlara yönelik yaptığı aylık araştırmaya göre, geçtiğimiz Ocak ayında yayınlanan reklam sürelerinde bir önceki yılın ilk ayına göre % 15 civarında bir düşüşün yaşandığı ortaya çıktı.

2011 yılının Ocak ayında ekranda yayınlanan reklamlar toplamda 2 bin 104 saati geçerken, 2012 yılının Ocak ayında bu sürenin bin 757 saatte kaldığı belirlendi. Ekrandaki 27 kanalı kapsayan incelemede, 2011 yılı Ocak ayında firmaların televizyonda 391 bin 970 adet reklam spotu yayınlanırken, geçtiğimiz Ocak ayında ise bu sayı 304 bin 406’ya düşmüş durumda.

Televizyonda yayınlanan reklamlar içinde ilk beş sırayı oluşturan sektörleri belirlendiği aynı incelemede, ekranda en çok reklamı toplam 296 saat süreyle iletişim sektörünün verdiği ortaya çıktı. İletişim sektörü içinde 90 saati aşan süreyle, birinci sırada geçtiğimiz ay ilk defa zirveye çıkan GSM şirketlerinden Vodafone’un yer aldığı görüldü. Türk Telekom ve Turkcell sektörün ilk üç sırasını oluşturan diğer firmalar oldular.

Aynı araştırma verilerine göre, geçtiğimiz ay ekranda yayınlanan reklamlar içinde sektör bazında ikinci sırada 281 saat ile gıda sektörü yer aldı. Eti toplam 25 saat ile sektörde ilk sırada bulunurken, Cheetos ve Nestle yayınlanan reklam sıralamasında ikinci ve üçüncülüğü aldı. Ocak ayında televizyonda yayınlanan reklamlar içinde sektör bazında üçüncü sırada, toplam 274 saat ile yayıncılık sektörü yer alırken, Star TV toplam 48 saatle birinci sırayı aldı. Digitürk ikinci, CNBC-e’de üçüncü oldu.

Nar Ajans’ın televizyonu kapsayan reklam araştırmasında finans sektörü yayınlanan toplam 173 saatle dördüncü sırayı aldı. Sektörde ilk sırayı İş Bankası 32 saati bulan süreyle yer alırken, ikinci sırada Finansbank, üçüncü sırada ise Akbank yer aldı. Kozmetik ve kişisel bakım sektörü, yayınlanan toplam 143 saat reklamla beşinci sırayı alırken, Avon 14 saat reklam vererek yılın ilk ayını sektöründe birinci sırada tamamladı. Orkid ve İpana en çok reklamı yayınlanan diğer markalar oldu.

Not: Advertorial ve Doğrudan Satış reklamları toplam sürelere dahil olmakla birlikte, marka sıralamasında dikkate alınmamıştır.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.