Ekim ayında hangi başlık öne çıktı?

Medya Takip Merkezi’nin, her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derleyerek hazırladığı “ayın medya gündemi” raporu yayımlandı...

05.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Ekim ayında, yazılı, görsel ve elektronik basında en çok habere konu edilerek, ayın en popüler gündem maddesi hangi konu oldu?

Medya Takip Merkezi’nin verileriyle, işte sonuçlar…

Medya Takip Merkezi’nin, her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derleyerek hazırladığı “ayın medya gündemi” raporu yayımlandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, Ekim ayına damgasını vuran konular, Başbakan Erdoğan, PKK ve Amerika oldu.

TÜRKİYE’YE DÖNEN OTUZDÖRT TERÖRİSTE KARŞILAMA TÖRENİ…

Abdullah Öcalan’ın talimatıyla açılıma destek için gelen 34 teröristin, DTP’liler tarafından davul-zurnayla karşılanması, Türk medyasının yoğun ilgisini de beraberinde getirdi. Dört savcı ve bir hakim tarafından sorgulanan teröristlerin tamamının serbest bırakılmasının ardından, Ahmet Türk’ün konuyla ilgili yaptığı çeşitli açıklamalar da medyanın gündemine yerleşti. Bu gelişmelerin de etkisiyle, PKK Terör Örgütü geçtiğimiz ay toplam 29 bin 271 habere konu edilirken, “Kürt açılımı” ise 28 bin 91 haberde yer buldu. Kürt açılımı konusuna TV kanalları ise 529 saat yer ayırdı.

DOMUZ GRİBİ TELAŞLANDIRDI…

Aynı araştırma sonuçlarına göre; geçtiğimiz aya damgasını vuran bir diğer konu başlığı, domuz gribi’ydi. Virüsün çeşitli ülkelerde ortaya çıkması, domuz gribinden ölenlerin her geçen gün artması, dünyada olduğu gibi ülkemizde de sancılı ve endişeli bir dönemin başlamasına neden oldu. Sağlık Bakanlığı’nın domuz gribine yönelik aşı önerisi ve bu aşının ilk kez Türkiye’de uygulamaya sokulacak olması ay boyunca tartışılan konu başlıkları arasındaydı. Domuz gribiyle ilgili 17 bin 586 haber yapıldı. 

ERGENEKON DAVASI’NA İLGİ DÜŞTÜ…

Aylardır Türkiye’nin gündemine yerleşen ve adı her geçen gün daha büyük sansasyonlarla anılan Ergenekon Davası’nın; Kürt sorunu, PKK, domuz gribi gibi konulara olan ilgi yoğunluğu nedeniyle, popülaritesi azaldı. Ergenekon ay boyunca 7 bin 201 habere konu edildi.

Ayın öne çıkan diğer başlıkları;

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından organize edilen 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10-17 Ekim tarihleri arasında yapıldı. Festival ay boyunca 3 bin 635 haber ve yazıya konu edildi.

Türkiye’nin en önemli kültür sanat kurumlarından biri olan İş Sanat, bu yıl onuncu yılını kutladı.
Mardin’de Sultan II. Abdülhamit zamanında süvari kışlası olarak inşa edilen tarihi bina, Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek, ”Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi” olarak hizmete açıldı.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Akbank Caz Festivali’nin açılış gecesi Sakıp Sabancı Müzesi içerisinde yer alan ‘The Seed’de gerçekleşti.

Kaynak: medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.