Eğitimde fırsat eşitliği için el ele

Eğitime uzun yıllardır verdiği desteği 2020’nin zorunlu kıldığı uzaktan eğitim koşullarına uygun biçimde güncelleyen Nescafé’nin “Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi”ni Nestlé Türkiye Nescafé İş Birimi Genel Müdürü Hüseyin Necdet Kalkan ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay anlatıyor.

Advertorial 02.04.2021 - 15:57 | MediaCat

Eğitimde fırsat eşitliği için el ele

Eğitime uzun yıllardır verdiği desteği 2020’nin zorunlu kıldığı uzaktan eğitim koşullarına uygun biçimde güncelleyen Nescafé’nin “Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi”ni Nestlé Türkiye Nescafé İş Birimi Genel Müdürü Hüseyin Necdet Kalkan ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay anlatıyor.

Yıldız Hanım’la başlayalım müsaadenizle. TEV için bu tip işbirliklerinde en çok dikkat edilen husus ne? Belirli bir ihtiyacın karşılanmasının ötesindeki beklenti ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Yıldız Günay: Pandemi ile beraber bursiyerlerimizin ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştirdiğimiz kapsamlı araştırmalar, uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerimizin özellikle teknoloji yoksunluğu konusundaki bilgimizin ve farkındalığımızın artmasına neden oldu. 3 bine yakın bursiyerimizin evinde öğrenci sayısının çok altında bilgisayar olduğunu gördük. Sadece uzaktan öğrenim sürecinde değil, okullarına geri dönüşlerinde de bilgisayarı bulunmayan, internete erişimde problem yaşayan öğrencilerimizin yaşayacakları zorlukları engelleyebilmek adına harekete geçtik. “Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi”ni başlattık. Nescafé, yiyecek ve içecek sektöründe destek veren ilk kurum oldu. “Uzakları yakın eden destek” sloganıyla çıktıkları bu yolda bursiyelerimizin eğitimle hatta hayatla olan bağlarını da kuvvetlendirdiler.

Birçok kurumsal şirket ve marka ile işbirliği yaparak nitelikli, hedefine ulaşan, sosyal etkisi oldukça güçlü projeler yaratmaya devam ediyoruz. Nescafé ile yaptığımız bu işbirliği en kıymetlilerinden biri. Bu projeler hem dönemsel ihtiyaçlar doğrultusunda hem de bizim yaptığımız kapsamlı araştırmalarla şekilleniyor. Biz bursiyerlerimizin sadece o andaki ihtiyacını karşılamıyor, onların her an yanlarında olmaya çalışıyor, farklı platformlarımızla hem eğitimlerini hem de sosyal gelişimlerini desteklemeye çalışıyoruz.

Özellikle son birkaç yıldır marka amacını, ana iş kolu dışında fayda yaratan markaları sıkça konuştuğumuz bir dönemdeyiz. Nescafé için bu işbirliği ne ifade ediyor Necdet Bey? Neden TEV’in partnerliğinde gerçekleşti proje?

Hüseyin Necdet Kalkan: Biz gençleri daima Nescafé ailesinin bir parçası olarak görüyor, onların getirdiği farklı bakış açılarına ve sunduğu yeni fikirlere çok değer veriyoruz. Dolayısıyla gençlerin yaşam kalitesini iyileştirmeye ve daha sağlıklı bir geleceğe katkıda bulunmaya yönelik çalışmaların içinde olmak bizim için çok değerli. Yola çıkarken bizleri 7 senedir üst üste Türkiye’nin en sevilen kahvesi yapan gençlerle kendi dilimizde hem teşekkür etmek hem de onlara olan sevgimizi göstermek istedik. İki yıl önce Türk Eğitim Vakfı ile imza attığımız işbirliğine bu yıl “Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi” ismiyle devam ediyoruz. Eğitim denince ilk akla gelen kuruluş TEV, aynı zamanda Türkiye’nin en köklü ve en saygın sivil toplum örgütlerinden biri. Dolayısıyla bu işbirliğini alanında uzman TEV gibi bir kurumla yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Şimdiye dek bu birliktelik kaç gence, ne fayda sağladı?

YG: Nescafé ile bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilindeki öğrencilerimize eğitim bursu, 1000 öğrencimize online eğitimler verildi. Mentorluk desteği devam etti. Bursiyer buluşmalarında bizi hiç yalnız bırakmadılar ve teknoloji bursuna katkıları oldu.

Bu vesileyle Nescafé’ye ve projeyi büyük bir heyecanla destekleyen, yakından takip eden Genel Müdürü Necdet Kalkan’a bir kez daha kalpten teşekkürlerimizi sunuyorum.

HNK: Ülkemizde her yıl maalesef 1,5 milyon öğrenci sadece maddi yetersizliklerden dolayı okuyamıyor ya da kazandığı okula devam edemiyor. İşbirliğimiz neticesinde öğrencilere yemek ve ulaşım bursu ile staj imkânının yanı sıra mentorluk desteği de sağladık. Bu yıl ise pandemiyi göz önünde bulundurarak öğrencilerin daha da artan teknoloji gereksinimine cevap vermeye katkıda bulunmayı amaçladık. Böylece Türkiye Eğitim Vakfı ile birlikte “Uzaktan Eğitimde Eşit Fırsat Hareketi”ni hayata geçirerek 81 ilde gençlerin artan teknoloji ihtiyacını karşılayabilmeleri için destek sağlamaya başladık. Projeye adım atmamızla bu dönemde gençlerin elinde bilgisayar olmadığı için eğitimlerini sürdüremediği gerçeğiyle daha fazla karşılaştık. Özellikle bu süreçte uzaktan eğitime verilecek her katkının çok kıymetli olduğunu gördük.

Projeyi muadillerinden önemli şekilde ayrıştıran, mentor desteğine bir parantez açmak gerekli sanıyorum. Bu hususta neler söylemek istersiniz Necdet Bey? Yıldız Hanım sizden de, projenin bu boyutunun destek alan gençler için ne ifade ettiğine dair birkaç not alabilir miyiz?

YG: Kurumsal işbirliklerinde dikkat ettiğimiz konuların başında öğrencilerimizi tüm eğitim yolculukları boyunca desteklemek geliyor. Nescafé ile yollarımızı kesiştiren ve beraber güçlü bir şekilde yürümemizi sağlayan da bu çok yönlü destek anlayışının ortak olmasıydı. Nescafé’nin yönetici ve çalışanları kendi profesyonel tecrübelerini paylaşmak üzere bursiyerlerimizle birebir olarak eşleşiyor. Bunun samimiyet açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Nescafé ile işbirliğimizin, sadece bütünsel fırsat eşitliği sağlamakla kalmayıp farkındalığın daha geniş kesimlere ulaştırılması ve böylece daha fazla ihtiyaç sahibi gence destek sunulması adına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay

HNK: Ben kişisel olarak da mentorluğun iş hayatına yeni adım atanlar açısından büyük fark yarattığına inanıyorum. Öğrencilerin, yeni işe başlayan gençlerin, genç girişimcilerin tek başına karar verme, yalnızlık, finansman yönetimi ve girişimcilik vizyonunu, hayalini canlı tutma gibi konularda zorluklar yaşayabildiklerini görüyoruz. Bu çok doğal. Mentorun deneyimi, tavsiyeleri ve verdiği teşvik bu doğal bariyerleri daha kolay aşmaya imkân tanıyor. Ayrıca bütün sürecin mentor tarafından takibi ve geribildirimleri gençlerde bütünsel bir gelişim sağlıyor. İyi bir mentorun desteği, yol göstericiliği ve takibi olduğunda kişilerin performanslarını hızla yükselttiklerine inanıyorum. Biz de projemizde gençlerin gelişimi için bunu hedefledik.

Nestlé Türkiye Nescafé İş Birimi Genel Müdürü Hüseyin Necdet Kalkan

Eğitimde fırsat eşitliği ve bizatihi eğitimin kalitesi konusunda ülkece kat etmemiz gereken yol hâlâ epey uzun görünüyor. Sizler takip eden dönemde hangi hassasiyetlerle alanda faaliyet göstereceksiniz?

YG: Toplumda karşılaştığımız zorluklar ve engeller arttıkça sivil toplum hareketlerine, sosyal sorumluluk girişimlerine duyulan ihtiyacın da arttığını ve bununla birlikte, şeffaf, hedef odaklı çalışan ve çarpan etkisi yaratabilen kuruluşların, toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduklarına inanıyorum. Tüm bireylerin eşit fırsatla eğitim alabilmelerine önem verdiğimiz için kitleleri harekete geçirmede Türk Eğitim Vakfı olarak etkili bir rol ediniyoruz. Öğrencilerimizin ihtiyaçlarına yönelik araştırmalarımıza devam ediyoruz. Yeni dönemde bu doğrultuda, bireylere küçük bağışlar için çağrı yaparken kurumlarla fayda artırmaya yönelik işbirliklerimiz sürecek.

HNK: Nescafé olarak gençleri, gelecek nesilleri odağımıza alarak üretimden maddi manevi desteğe, bugünlerimizi ve yarınlarımızı sürdürülebilir kılmak için çabalıyoruz. Amacımız tüm nesillerin daha iyi bir dünyada, eşit şartlarda yaşayabilmesi ve fırsat eşitliği çerçevesinde eğitimlerini tamamlayabilmesi… Biz markalara ve kurumlara düşen ise az-çok, büyük-küçük demeden bu desteklerle gençler için aynı kalitede eğitimin kapılarını açmak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.