Duomo’daki yaratıcı sergi

Deri endüstrisinin en büyük varlığı tasarımcılar.
09.03.2015 - 10:22

“Bir şeyin nasıl göründüğü ve hissedildiği, duyuları nasıl tetiklediği, işlevinden çok daha önemlidir” der Sir John Hegarty. Dünyada kalite algısı yüksek olan Türk derisi geçtiğimiz hafta Milano’da ünlü Duomo’da La Rinascente mağazasının vitrinlerinde birer sanat eserine dönüştü.

İtalya’nın ilk lüks “department store”u olan La Rinascente aynı zamanda İtalya’da stil, lüks ve zerafet kavramlarının da simgesi. Ünlü Duomo meydanındaki katedrale bakan La Rinascente’nin vitrinlerini her ay 6 milyondan fazla insan ziyaret ediyor. Vitrinler yıl boyunca adeta birer sanat galerisi olarak markalara kiralanıyor.

“A Playful Turkish Leather”

L’Uomo Vogue işbirliği ile gerçekleştirilen projede La Rinascente’nin sekiz vitrini için Türk deri ürünlerinin başrolde olduğu hikâyeler yaratıldı. Vogue ekibi tarafından “A playful Turkish Leather” konseptiyle tasarlanan vitrinler için ürünler Türkiye’den gitmiş.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında başlayan Vogue İtalya ve Deri Tanıtım Grubu işbirliği bugüne kadar birçok proje gerçekleştirdi.

Deri Tanıtım Grubu (DTG) Türk derisini dünyaya tanıtmak üzere, 2005 yılında kuruldu. DTG Başkanı Erdal Matraş Türkiye’de 30’dan fazla endüstri tanıtım grubu olduğunu söylüyor. Matraş, DTG olarak küresel standartlarda, tasarım kalitesi yüksek projelere imza attıklarını belirtiyor.

Ayrılmaz bir bütün: Deri ve moda

İtalyan moda otoritelerinin kendilerine “Eğer bir gün Türkiye’den bir dünya markası çıkacaksa bu deri sektöründen olacak” dediğini belirtiyor Erdal Matraş. İtalyan derisinin dünyadaki algısının çok yüksek olduğunu söyleyen Matraş, lüks İtalyan markalarının Türk derisinin en önemli alıcıları arasında olduğunu belirtiyor. İtalya, Rusya’dan sonra Türk derisine en çok ilgi gösteren ikinci ülke.

İtalya gibi dünya modasına yön veren bir ülkede iddialı projelerle var olma cesareti gösteren Deri Tanıtım Grubu’nun bir başka önemli hedefi ise Çin. DTG Başkanı Matraş, Çin’in Türk deri sanayicileri tarafından rakip değil, bir pazar olarak görüldüğünü ifade ediyor.

En büyük varlıklarının tasarımcılar olduğunu belirten Erdal Matraş’ı dinleyince doğrusu heyecanlandım. Çünkü Türk iş dünyasının tasarımı bu kadar merkeze aldığı çok fazla endüstri yok. Dilerim bu çabalar başka endüstrilere de örnek oluşturur.

La Rinascente vitrinlerindeki sanatsal projelerin yanı sıra Deri Tanıtım Grubu Duomo Katedrali’nin çevresindeki iki reklam alanından birini de kiraladı. DTG’nin reklamı Mart 2015 sonuna kadar yer alacak.

[GaleriEkle url=”dtg-la-rinascente-sergisi”]

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.