Dünyanın en çok konuştuğu Türk takımı Galatasaray

Tüm dünyanın en çok ilgi gösterdiği spor dalları arasında ilk sırada yer alan futbol, medyanın da her daim yakın markajında...

30.04.2009 - 15:02 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), Nisan ayında yaptığı “Türk Spor Kulüpleri’nin ve Sporcuları’nın Dünya Basınındaki Yansımaları” araştırmasına göre, dünya gazetelerinin en çok ilgi gösterdiği Türk spor kulübü, Galatasaray oldu. Fenerbahçe’nin teknik direktörü Luis Aragones ve Galatasaray’ın gözde futbolcusu Harry Kewell, araştırmada öne çıkan isimlerdi. Türk futbol kulüplerine ve sporcularına basınlarında en çok yer veren ülkeler ise Almanya ve İsveç oldular.

Tüm dünyanın en çok ilgi gösterdiği spor dalları arasında ilk sırada yer alan futbol, medyanın da her daim yakın markajında. Futbol kulüpleri ve futbolcular ile ilgili gelişmeler, dünyanın pek çok yerinde merakla takip edilir. MTM Medya Takip Merkezi, 1-25 Nisan tarihleri arasında, dünya basının Türk futboluna olan ilgisini mercek altına alarak, kulüp, teknik direktör ve futbolcuların popülaritelerini inceledi.

Dünya basını en çok Galatasaray’a yer verdi…

49 ülkenin toplam 642 gazetesinde yapılan medya takibi sonuçlarına göre, Türk futbol kulüpleri, 25 günlük süreçte dış basında 824 haber ve yazıya konu oldu. Dünya basınında Türk kulüpleriyle ilgili yayınlanan haberlerin % 35’i Galatasaray ile ilgiliydi. Bu gazetelerde 286 habere konu olan Galatasaray’ı, ikinci sırada 206 haberle Fenerbahçe takip etti. Galatasaray’a dünyanın ilgisi, Fenerbahçe’ye oranla yaklaşık % 39 daha yüksek oldu. Dış basında, 152 haberle Beşiktaş üçüncü sırada yer bulurken, onu Sivasspor ve Trabzonspor izlediler.

MTM’nin aynı kulüplerin Türk basınındaki yansımalarını da araştırdığı raporuna göre, aynı tarihler arasında Türk gazetelerinde en çok yer verilen takım, Fenerbahçe oldu. 9.498 haberle ilk sırada yer alan Fenerbahçe’yi, 8.033 haberle Galatasaray takip etti. Türk Basını’nın Fenerbahçe’ye olan ilgisi, Galatasaray’a oranla % 18 daha fazlaydı.

Türk futbolu Almanya ve İsveç’in yakın markajında…

Rapora göre, Türk futboluna en büyük ilgiyi gösteren ülke, Almanya oldu. Türk futbol kulüpleriyle ilgili 82 habere yer veren Almanya’yı, 79 haberle İsveç ve 64 haberle Belçika takip etti. Futbol kulüplerimiz ile ilgili haberlere en çok yer veren diğer ülkeler ise sırasıyla; Avusturalya, Avusturya, Danimarka, Portekiz, Malezya, İtalya ve İngiltere’ydi.

Dünya basınının en çok ilgi gösterdiği futbolcular: Harry Kewell, Roberto Carlos ve Semih Şentürk…Medya raporuna göre, dış basında, hakkında en çok haber yayımlanan futbolcu Harry Kewell oldu. 128 habere konu olan Kewell’i, 127 haberle Roberto Carlos ve 82 haberle Semih Şentürk takip ettiler. Aynı dönemde, Türk basınında açık arayla birinci sırada yer alan alan Arda Turan’a dünya basını ise 30 kez yer verdi.

Listenin ilk 10 sırasındaki isimlerden beşinin yabancı olması ve bunlardan ikisinin en üst sıralarda yer alması, yabancı sporcuların Türkiye’nin tanıtımına sağladığı katkıyı ortaya koyması açısından dikkat çekiciydi.

Futbolcuların Türk basınındaki popülariteleri, dünya basınına göre farklılık gösterdi. Ülkemizdeki gazetelerde, 1.552 haber ile ilk sırada yer alan Arda Turan’ı 1.328 haber ile Semih Şentürk, 1.233 haberle Diego Lugano ve 1.214 haberle Cassio Lincoln izledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.