Dünya Kupası dönüm noktası oldu

Dünya Kupası heyecanı tüm hızıyla devam ederken, dünyaca ünlü araştırma şirketi Synovate...

09.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Dünya Kupası heyecanı tüm hızıyla devam ederken, dünyaca ünlü araştırma şirketi Synovate, Güney Afrikalıların bu fantazi’ye ev sahipliği yapmaları ile ilgili ne hissettikleri konusuna dikkatleri çekti

 

Katılım

Birçok Güney Afrikalı,  anavatanlarında, ilk defa düzenlenen Dünya Kupası’nı taç çizgisinden izlemenin çon önemli bir hadise olduğunu vurguladı. Katılımcıların yarıya yakın bir kısmı en az bir maçı stadda izlemeyi planladıklarını söyledi. Ayırılmış olan 1 milyon biletten herhangi birini ellerine alma şansına erişemeyenler ise (%89) maçları televizyondan takip edeceklerini belirtti. Şaşırtıcı bir şekilde, futbolu dört gözle bekleyenler sadece erkekler değil, kadınlar (%86) da maç seyretmeye ilgi duymaktadır. Synovate Güney Afrika Genel Müdürü Charlotte Jackson konu ile ilgili şunları söyledi; "Buradan da göründüğü gbi, futbol; cinsiyet, ulus gözetmeksizin, gerçekten de sınırları aşmaktadır. Dünya kupasının sadece Güney Afrika için değil, tüm Afrika kıtasının genel bir hedefi ve ulusal bir gurur kaynağı, "duygusal bir yapıştırıcı" olmasını bekliyoruz. Ulusal bir kenetlenme ve birçok ulusdan insanı barındıran ülkemizin vatandaşlarını biraraya getirmek için çok büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Vatanseverlik

Organizasyona gösterdikleri coşkulu destek bir yana, Güney Afrikalılar kendi futbol takımlarına da aynı şekilde büyük destek verdiler. Geçen yıl ki hayal kırıklığı bir yana (Turnuva sıralamasında en alt sıradaki takım) görüşmecilerin %55’i takımlarının Dünya Kupası için hazır olduğunu düşünürken, %25’i ise mücadele için hazırlıklı olmadıklarını düşünüyor. Yine de, Güney Afrika futbol takımı, fanatiklerin milli marşlarını, kendine güvenir bir şekilde yüksek ve berrak bir şekilde söylemelerini bekliyorlar., Araştırmanın sonucuna göre, görüşmecilerin %45’i ulusal marşın tamamını biliyorken, %50’si sadece bir kısmının biliyor, %5’i ise ulusal marşı hiç bilmediği ortaya çıktı. Güney Afrikalılar, vatanseverliklerini, direk bir yoldan gösterirken, %25ini bu durumdan mutlu ve memnun olurken, katılımcıların beşte biri ise oldukça heyecanlandı, %19’u ise ulusal kimlikleri ile gurur duyduklarını belirtti.

Hazırlık

Güney Afrikalılar ulusal gurur dalgalarının ortasında, ülkelerinin bu organizasyon için yeteri kadar hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda karışık fikirlere kapıldılar. "Stadyumlar" baskın bir oy çokluğuyla (%89) kullanıma hazır olarak belirtilirken, anketörlerin "restoranlara (%88) ve konaklanama imkanlarına(%84)" karşı büyük bir güven duyulduğunu ve hazır olduklarını belirtti. Bununla birlikte; Güney Afrikalılar diğer alanlarda yapılan hazırlıklara karşı çok daha az güven duyuyorlar. Sadece %73’lük bir kesim toplu taşımanın hazır olduğunu düşünüyor." Jackson şunları ekledi " Toplu taşıma önem verlimeyen bir konuydu ve binlerce ziyaretçinin kıyıya yanaşması ile, bu konuya daha çok önem verip ödeneklerde öncelik kullandık." "Emniyet düzeni" ilgili konularda alınan önlemlere, katılımcıların sadece %69’u yeteri kadar güvenirken, %59’u elektrik ihtiyacının yavana vuracağına parmak bastı. Katılımcıların üçte beşi ise ziyaretçilerin hafızalarında güzel anılar bırakmak adına, polislere ve güvelik konularına daha fazla özen göstermesi gerektiğini söylediler. Jackson" Hazırlıkların yeteri kadar yapılıp yapılmadığı konusu bir yana, Güney Afrikalılar sıcakkanlı ve cana yakın insanlar olarak şöhretlerini devam ettirecekler. Buna ek olarak Güney Afrikalılar aynı zaman çok da optimist, katılımcılaırn % 87’si Dünya Kupası için yeteri kadar hazır olduklarını düşünürken, %89’u da Dünya Kupasını dört gözle bekliyor" diye ekledi. Dünyaya, Güney Afrika’nın ne kadar sıcakkanlı ve misafirperver bir millet olduğunu göstermenin zamanı geldiğini söyledi ve şu şekilde devam etti: Bizler, Afrika’nın diğer ülkelerinden ve tüm dünyadan gelecek ziyaretçileri, ağırlamak konusunda son derece sabırsız ve arzuluyuz."

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.