MediaCat

Dünya Basın Fotoğrafları 11 Sergisi başlıyor

Dünyanın her yıl tekrarlanan en büyük ve prestijli basın fotoğrafları yarışması olan ‘World Press Photo’nun 2011 yılındaki kazanan isimlerinden oluşan sergi, 6-28 Eylül tarihleri arasında Forum İstanbul’da fotoğraf tutkunlarıyla buluşacak.

Dünya Basın Fotoğrafları 11 Sergisi başlıyor

Dünyanın her yıl tekrarlanan en büyük ve prestijli basın fotoğrafları yarışması olan ‘World Press Photo’nun 2011 yılındaki kazanan isimlerinden oluşan sergi, 6-28 Eylül tarihleri arasında Forum İstanbul’da fotoğraf tutkunlarıyla buluşacak. Forum İstanbul, dünyanın en etkileyici karelerinin izlenebileceği ‘World Press Photo 11’ kapsamında bu seneki yarışmada ödül kazanan isimlerden İtalyan fotoğrafçı Riccardo Venturi’yi ağırlayacak.

Dünya fotomuhabirliğinin bir yıllık güncesi niteliği taşıyan ve geçtiğimiz yılın dünya gündemine oturmuş olayların fotoğraflarının yer aldığı ‘World Press Photo’ sergisi, 2009 ve 2010’da olduğu gibi yine Forum İstanbul’da izlenime sunulacak. Bu yıl elli dördüncüsü düzenlenen ‘World Press Photo’ya, 125 ülkeden 5691 fotoğrafçı, 2010 yılında çekilmiş 108.059 fotoğrafla katıldı. 13 kişilik bağımsız uluslararası bir jüri tarafından 10 kategoride yapılan değerlendirmeler sonunda 23 ülkeden 55 fotoğrafçı çeşitli ödüllere layık görüldü. Yarışmanın en büyük ödülü olan ‘World Press Photo of The Year 2011’ ise Güney Afrikalı fotoğrafçı Jodi Bieber’in Bibi Ayşe portresine verildi.

Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu’nun katkıları, Canon ve TNT’nin sponsorluğu ve Geniş Açı Proje Ofisi’nin koordinasyonuyla Türkiye’ye getirilen sergi, 2012’nin ilk günlerinde Ankara ve Diyarbakır’da da fotoğrafseverlerle buluşacak.

Ödüllü foto muhabiri Riccardo Venturi İstanbul’da

Bu yılki World Press Photo yarışmasının Genel Hikâyeler kategorisi Tek Fotoğraflar dalında ödül kazanan Riccardo Venturi, ‘World Press Photo 11’ kapsamında Forum İstanbul’da 6-7 Eylül tarihlerinde fotojurnalizm üzerine düzenlenecek atölyeleri yürütecek. Bugüne kadar komünizm sonrası Arnavutluk, Tayland’da çocuk fahişeler, Almanya’daki dazlaklar gibi uluslar arası alandaki farklı konular ile Sri Lanka ve Endonezya’daki tsunami ve İran’daki deprem gibi önemli sıcak haberleri fotoğraflayan Venturi, 1997 yılında Afganistan’da yaptığı çalışmayla da bir World Press Photo ödülü kazanmıştı.

Hali hazırda uluslararası haber önemi olan konular ve kişisel projeleri üzerinde çalışan Venturi’nin yürüteceği atölyeler basın fotoğrafçılarına, bağımsız çalışan foto muhabirlerine, üniversitelerin fotoğraf bölümlerinde okuyan öğrencilere, basın fotoğrafına ilgi duyan amatör fotoğrafçılara açık olacak.

Atölyelere katılımla ilgili ayrıntılı bilgi için:
Geniş Açı Proje Ofisi (212) 251 7003
http://www.gapo.org/wpph11atolye.html

Ödüllü fotoğraf yarışması Fotomaraton’un bu yılki konusu ‘Alışveriş ve Çocuk’

Forum İstanbul, World Press Photo kapsamında fotoğraf meraklılarına yönelik ‘Fotomaraton’ yarışmasını bu yıl da düzenliyor. Canon işbirliği ile gerçekleşecek ödüllü yarışmanın bu yılki konusu ‘Alışveriş ve Çocuk’ olacak. Tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açık olan Fotomaraton 24 Eylül 2011 Cumartesi saat 10:00’da başlayıp, 25 Eylül 2011 Pazar saat 16:00’da sona erecek.

Çocuklar için ‘Fotoğraf’ın F’si’

World Press Photo 11 sergisi kapsamında çocuklar da unutulmadı. Çocuklara fotoğraf sevgisi aşılamak amacıyla Canon işbirliğiyle ‘Fotoğraf’ın F’si’ isimli bir atölye çalışması da gerçekleştirilecek. 17-18 Eylül tarihlerinde 13.30-19.30 saatleri arasında düzenlenecek atölye çalışmalarında 2 gün boyunca 5-12 yaş grubundaki 120 çocuk ağırlanacak.

www.forumistanbul.com.tr

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.