Dove’dan ebeveynlere çağrı

Dove, yeni reklam kampanyasını ve Sosyal Medyadaki Güzellik Baskısı Araştırması ile Dove Özgüven Projesi'nin sonuçlarını paylaştı.

04.11.2021 - 15:31 | MediaCat

Dove'dan ebeveynlere çağrı

Dove, dün Aslı Kızmaz moderatörlüğünde gerçekleşen, Unilever Güzellik ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Marka Müdürü Özge Acarbay, Eğitim Bilimci, Akademisyen ve Yazar Dr. Özgür Bolat ve Oyuncu Pelin Akil’in katıldığı online basın toplantısıyla Sosyal Medyadaki Güzellik Baskısı Araştırması’nın öne çıkan verilerini, yeni reklam kampanyasını ve lise çağındaki gençler için 2015’ten beri yürüttüğü Dove Özgüven Projesi’nin beş yıllık sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Yeni reklam kampanyasıyla sosyal medyadaki güzellik baskısına dikkat çeken Dove, fotoğraf düzenleme, filtre ve rötuş araçlarının etkisiyle özellikle kız çocuklarının özgüvenlerinin zarar gördüğü gerçeğinden yola çıkarak, sosyal medyanın dayattığı güzellik kalıplarına uymaya çalışmak yerine karşısında durabilecek özgüvenli nesiller yetiştirmenin önemine vurgu yaptı. Marka bu kampanyayla ebeveynleri, 2015 yılından beri gençleri özgüven eğitimleriyle buluşturan Dove Özgüven Projesi’nin bir parçası olmaya davet etti.

Marka, Dove Özgüven Projesi kapsamındaki özgüven eğitimleriyle 150 ülkede 69 milyon gence ulaştı ve 2030 yılına kadar global ölçekte 250 milyon gence ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’de lise çağındaki gençleri de bu eğitimlerle buluşturan Dove, proje aracılığıyla Türkiye’nin yedi bölgesinde 40’ın üzerinde ilden 400 binden fazla gence ulaşmış durumda.

Unilever Güzellik ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Marka Müdürü Özge Acarbay

Unilever Güzellik ve Kişisel Bakımdan Sorumlu Marka Müdürü Özge Acarbay kampanyayla ilgili olarak şunları söyledi: “Sosyal Medyadaki Güzellik Baskısı adlı bir araştırma yaparak 10-17 yaş aralığındaki kızlarda bu baskının boyutlarını ele aldık. Araştırma sonuçlarına göre, 10-15 yaş arasındaki kızların yüzde 80’i, sosyal medyada filtre kullanarak görünümlerini en az bir kez değiştirdiklerini söylüyor. Yüzde 69’u, sosyal medyada fotoğrafını paylaşmadan önce filtre veya uygulama kullanarak dış görünümünü değiştiriyor. Her 5 kızdan 1’i, yalnızca fotoğrafları üzerinde oynadığında kendi görünümünü beğeniyor. Bu verilerden yola çıkarak, yeni kampanyamızda, sosyal medyada özellikle genç kızların maruz kaldıkları güzellik baskısına dikkat çekmek için ebeveynlere sesleniyoruz ve güzelliğe bakışımızı değiştirelim diyoruz.”

Dr. Özgür Bolat

Dr. Özgür Bolat, Dove Özgüven Projesi’nin yarattığı değişimi şöyle açıkladı: “Eğitimlerimizi alan gençlerin özgüvenlerinin 2,5 kat arttığını söyleyebilirim. Aynaya baktıklarında kendilerini beğenme, kilo ve vücutlarından memnun olma gibi oranlarda iyileşme yaşıyorlar. Eğitim alan gençlerin kendilerini medyada gördükleri imajlarla ve ünlülerle karşılaştırma oranları, eğitim almayan gençlere göre önemli değişim gösteriyor. Öyle ki istediğimiz değişim, eğitim alan gençlerde 4 kat arttı. Bu sonuç, gençlere medya okuryazarlığı kazandırmada ve ideal güzel kalıplarının gerçekliğini sorgulamada büyük bir ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor. Beden odaklı konuşma eğiliminin de eğitim alan gençlerde, almayan gençlere göre azaldığını söyleyebiliriz. Gençlerde bu alanda yaratmak istediğimiz değişim de olumlu yönde 3 kat arttı.”

Oyuncu Pelin Akil

Oyuncu Pelin Akil ise bir kadın, iki kız çocuğu annesi ve bir oyuncu olarak sosyal medyadaki güzellik baskısının kendisi üzerindeki etkilerinden şöyle bahsetti: “Ergenliğimde, özellikle kilolarımla ilgili dalga geçilmeye, aşağılanmaya maruz kalan bir kızdım. ‘Şişman’ diye seslenenlerin suratları, kinleri, zorbalıkları dün gibi aklımda. Şimdi bu tür zorbalıklar sosyal medyada devam ediyor. Sanki normal gibi gösterilen tek tip bir ‘güzel’ algısının, filtre kullanımının ne kadar arttığının çok farkındayım, sosyal medya baskısını ise birebir yaşıyorum. Ancak biliyorum ki önemli olan kimse dediği için değil, kimse yaptığı için değil, sen kendini kalıplara sokmadan nasıl mutlu hissediyorsan, aynaya baktığında kendini nasıl görmek istiyorsan öyle yaşamak. Tam da bu nedenle şu anda bir kaygı yaşamıyorum. Sosyal medyada gördüğüm baskı sadece kendimle sınırlı da değil, çocuklarım konusunda öyle ilginç baskılar var ki. Kıyafetlerinin renginden, saçlarının neden tokasız, dağınık olduğuna kadar… Ben çocuklarıma hiçbir şeyi dayatmıyorum ve dayatmayacağım. Şimdi ve ileride her türlü tercihlerinde yanlarında olacağım. Özellikle kız çocuğu annesi olarak Dove’un bu kapsamda yaptığı farkındalık kampanyalarını tüm kalbimle destekliyorum.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.