DORinsight seçim araştırması sonuçlarını açıkladı

DORinsight'ın 81 ilden, 18 yaşını doldurmuş seçmenlerin dahil olduğu araştırmasında; AKP’nin yüzde 39, CHP’nin yüzde 24 ve MHP’nin yüzde 12 ile ilk üç sırada yer aldığı, kararsızların yüzde 6 seviyesinde kaldığı tespit edildi.

31.05.2011 - 00:00 | MediaCat

Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight Araştıma, 1.2 milyon kayıtlı üyesi bulunan Napolyon.com’un veri tabanını kullanarak tüketici araştırmaları yapıyor. DORinsight’ın 81 ilden, 18 yaşını doldurmuş seçmenlerin dahil olduğu araştırmasında; AKP’nin yüzde 39, CHP’nin yüzde 24 ve MHP’nin yüzde 12 ile ilk üç sırada yer aldığı, kararsızların yüzde 6 seviyesinde kaldığı tespit edildi.

22-25 Nisan 2011 tarihlerinde 3.250 seçmen ile 11-18 Mayıs 2011 tarihlerinde 2.508 seçmen ile yapılan görüşmeler; 0.99 güven sınırları içinde ± 0,023 hata payı ile gerçekleştirildi. Araştırmaların sahası, CAWI (Computer Aided Web Interviewing – Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi) yöntemiyle yapıldı. Çalışmanın analiz aşamasında Türkiye temsiliyetinin sağlanması için demografik kırılımlarda ağırlıklandırma uygulandı.

“Pazar günü bir genel seçim yapılacak olsa, oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusu sorulan seçmenin, ilk 4 parti sıralaması aynı kaldı, ancak oranlar Nisan ayından bu yana değişim gösterdi. Nisan ve Mayıs aylarında yapılan araştırmalara göre; AKP yüzde 38 iken yüzde 39’a, CHP yüzde 21 iken yüzde 24’e, MHP yüzde 11 iken yüzde 12’ye yükseldi. yüzde 8 olan kararsızların oranı ise yüzde 6’ya düştü. CHP’nin oyları, yüzde 3’lük istatistiksel olarak anlamlı artışla yüzde 24’e yükseldi. Bu artışa en çok katkısı olanlar; 36-45 yaş arasındakiler, erkekler, ortaöğretim mezunları, emekliler ve kentlerde yaşayanlar oldu. 26-35 yaş arasındakiler, kadınlar, ilköğretim ve altı eğitimdekiler, ev kadınları, işsizler ve kentlerde yaşayanların CHP’ye oy verme potansiyeli Mayıs ayında yükseldi. 18-25 yaş arasındakiler, erkekler, çalışanlar ve kentlerde yaşayanların MHP’ye oy verme potansiyeli Mayıs ayında yükseldi.

Araştırmaya katılan kişilerin profili:

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.