MediaCat

Don Peppers Vodafone’nun konuğuydu

Vodafone Red Academy bünyesinde düzenlenen Red Minutes konferanslarından ilki “Birebir pazarlama”nın yaratıcılarından ve müşteri ilişkileri yönetimi konusunda dünyanın en önemli düşünce önderlerinden Don Peppers’ın katılımıyla düzenlendi.

Don Peppers Vodafone’nun konuğuydu

Vodafone Red Academy bünyesinde düzenlenen Red Minutes konferanslarından ilki “Birebir pazarlama”nın yaratıcılarından ve müşteri ilişkileri yönetimi konusunda dünyanın en önemli düşünce önderlerinden Don Peppers’ın katılımıyla düzenlendi. 2005 yılında dünyanın yönetim alanında en etkili 50 düşünürü arasında gösterilen Don Peppers mobil gelecekte pazarlama ve müşteri hizmetleri konusunda son derece önemli bilgiler paylaştı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Vodafone Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, Vodafone’un başarısının sırrını müşteri memnuniyetine verilen önemle açıklarken şöyle konuştu: “Çeşitli vesilelerle sizlerle paylaştığımız üzere, misyonumuz; kurumsal ve bireysel tüm müşterilerimizin, günlük ve iş hayatlarını kolaylaştıran ve zenginleştiren güvenilir iletişim ve iş ortağı olabilmek. Vizyonumuzu ise müşterisini en çok memnun eden iletişim şirketi olmak yönünde belirledik. Bu nedenle, müşterilerimizi ve onların memnuniyetini tüm faaliyetlerimizin merkezine koyuyoruz. Don Peppers’ın son yirmi yıldır liderliğini yaptığı, ürün ve servis odaklılık yerine, müşteri odaklılık ve müşteri ilişkileri yönetimi şirketimiz için çok önemli. Don Peppers’ın tecrübelerinin, ulaşmak istediğimiz müşteri deneyimini kuracak çalışmalarımıza yön vermesini istiyoruz. Ayrıca, hizmet verdiğimiz mobil iletişim sektörü, müşteri odaklı pazarlamanın merkezine doğru ilerliyor ve mobil teknolojiler şirketlerin müşterilerini birebir tanıyabilmeleri, ihtiyaçlarını anlayabilme ve onlara birebir ulaşabilme konusunda eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu nedenlerle, Don Peppers’ı ağırlayarak, onun fikirlerinden esinlenme fırsatını yakaladığımız için heyecanlıyız. “Güvenilir iş ortağı” olma misyonumuz ile bu heyecanımızı birlikte çalıştığımız şirketler ile de paylaşma fırsatı bulduk.”

Konferansta “Mobil Gelecekte İş Yapmak” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Don Peppers “Mobil gelecekte başarıya ulaşmak için uygulanacak stratejilerin en önemlisi güvenilir olmak için saygınlık yaratmaktır. İlk önce bunun için uğraş vermek gerekir ki burada özgünlük ve şeffaflık şarttır. Müşterinin güvenini kazandığınız takdirde, sürdürülebilir bir iş modeli yaratmış olursunuz. Öncelikle müşterinin özelliklerini belirleyerek süreci başlatmak gerekir. Ardından buna göre farklı hizmetler geliştirmek gelir, sonrasında ise müşteriyle etkileşim ve sonuçta müşterinin kendisini özel hissedeceği hizmet verilmelidir.”

“Ürün odaklı pazarlamadan, müşteri odaklı pazarlamaya geçiş başladı”

Don Peppers, artık pazar payının yanısıra, müşterilerin cüzdan payını arttırmanın önem kazandığına dikkat çekti: “Artık bir fayda ve ürünü olabildiğince çok müşteriye pazarlamaya çalışmak yerine, bir grup müşteri ile daha uzun süreli ve kalıcı bir ilişki kurmak, ve onlara birden fazla fayda ve ürün sunmak daha da önemli olmaya başladı.”

“E-posta bile demode oldu, sosyal paylaşım reklamdan daha etkili”

Don Peppers, mobil dünya ile ilgili saptamalarını katılımcılarla şöyle paylaştı: “Mobil dünyada bugün gençlerin yüzde 96’sı sosyal medya ağlarından birine üye. Artık e-posta bile demode oldu diyebiliriz. Bundan 20 yıl sonra, bugün paylaştığımız bilginin bin katını paylaşıyor olacağız. Sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunu şu veriler oldukça güçlü bir biçimde gösteriyor. Tüketicilerin yüzde 83’ü arkadaşlarından aldıkları birebir tavsiyelere güveniyor, yüzde 57’si ise yabancılardan alsalar bile birebir alınan önerilere güveniyor. Ancak geleneksel reklamlara güvenenlerin oranı ise yüzde 14.

“Ürünle ilişki kuramazsınız, ama tüketiciyle kurabilirsiniz”

Mobil pazarlama tüketiciye özel bir yöntem. Ürünle bir ilişki kuramazsınız ama tüketiciyle kurabilirsiniz. Bugün tüketicilerinize nasıl davranırsanız yarın onlardan aynı şekilde geri dönüş alırsınız. Artık tüketiciler kendileri ile birebir iletişime geçen kampanyalara daha çok ilgi gösteriyor. Son dönemde başarılı olan SMS kampanyaları buna en büyük örnek. İşte burada tüketiciye dokunmanın, onunla iletişim içinde olmanın önemi ortaya çıkıyor. Gelecekte mobil pazarlama yöntemlerinden beklentilerimiz de bu doğrultuda şekillenecek. Ticaret internetteki sosyal alanları geliştirecek. Gelecekte, bizler dahil her şey internet ağında birbirine bağlanacak.” dedi.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.