Doğuş Holding Davos’taydı

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Davos’ta ‘Küresel Sermaye Akışını Yönetmek’ başlıklı bir sunum yaptı.

31.01.2011 - 00:00 | MediaCat

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Davos’ta ‘Küresel Sermaye Akışını Yönetmek’ başlıklı bir sunum yaptı.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği Davos’ta ‘Küresel Sermaye Akımlarının Yönetimi’’ konulu oturumda konuştu. İyileşen kamu dengelerinin daha etkili ve verimli alanlar ile istihdam yaratmada kullanılması gerektiğini belirten Şahenk; “Kamu otoriteleri, sermaye girişlerini kontrol etmek için yapay yöntemlere başvurmak yerine, piyasa dostu politika uygulamaları tercih etmelidir” dedi. Konuşmasında, sadece kamu sektörünün değil, özel sektörün de ciddi sorumlulukları olduğunu vurgulayan Şahenk, “Özel sektör ise, iş modelini geliştirmeli, daha fazla şeffaflaşmalı ve kurumsal yönetimi kuvvetlendirmelidir. Uzun vadeli yabancı sermayeyi çekmek için hızlı ve verimli çalışan şirketlere ve randımanlı bir pazar yapısına ihtiyacımız var” dedi.

Gelişmekte olan ekonomilere yönelen büyük çaptaki sermaye akışlarının ardında belli başlı iki etken gördüğünü belirten Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk , “Öncelikle bu, yakın zamanda yaşanan küresel ekonomik krizin doğal bir sonucudur. Gelişmiş ülkeler mali güçlük içinde ve borç sürdürülebilirliği konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bu koşullar altında para, kaçınılmaz olarak daha göreli reel getiri elde etmek amacıyla gelişmekte olan pazarlara akıyor. İkinci olarak da, yakın zamanda yaşanan finansal kriz, küresel ekonomik görünüm üzerinde çok köklü bir değişikliğe yol açtı. Yeni realite; yeni büyüme merkezleri ile çok kutuplu küresel bir ekonomik sistemi ifade ediyor. Dolayısıyla küresel sermaye bir süre daha gelişmekte olan ekonomilere akmaya devam edecek. Bugün, tüm taraflar büyük sermaye akışlarından faydalanmakta fakat görünen o ki, riskler çoğalıyor. Gelişmekte olan ekonomiler, sermaye akışlarına giderek daha bağımlı hâle geliyor” dedi. sürdüren ülkeleri zamanında ve adaletli bir şekilde teyit etmeleri gerektiğini söyleyen Ferit Şahenk, ekonomilerin aşırı ısınarak varlık fiyatlarının gereğinden fazla yükselmesinin önüne geçebilmesi için gerekli piyasa önlemlerinin proaktif bir şekilde alınmasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye’de son dönemde bu yönde uygulamaya konulan politikaların yerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Doğuş’tan geleneksel Davos resepsiyonu

Doğuş Holding, bu yıl altıncı kez düzenlediği ve Davos’un geleneksel etkinliği haline gelen Doğuş Holding–Garanti Bankası resepsiyonunu da 28 Ocak Cuma günü gerçekleştirdi. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk’in ev sahipliğinde yapılan resepsiyon; siyaset dünyasından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, uluslararası iş dünyasından IIF (Uluslararası Finans Enstitüsü) Başkanı Charles Dallara, Prof. Victor Halberstadt, Abraaj Capital CEO’su Arif Naqwi, Xenel Group CEO’su Khalid Alireza,’nın yanı sıra, Türk iş dünyası ile köşe yazarı ve gazetecilerden oluşan temsilcileri ağırladı.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.