Doğan Holding cirosunu yüzde 14 artırdı

Doğan Holding cirosunu yüzde 14 artırdı, 2012’de büyümeye odaklandı

12.04.2012 - 00:00 | MediaCat

Doğan Holding, 2011 yılı finansal sonuçları ve 2012 yılı hedeflerini açıkladı. Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, 2011 yılını sürdürülebilir büyüme ve verimlilik artışı sağlamaya yönelik adımlarla geçirdiklerini ve 2012’yi yatırım fırsatlarıyla dolu bir yıl olarak gördüklerini belirtti.

Doğan Faralyalı, “Medyada öncülüğümüzü devam ettirmek, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde büyümek, değer katacağımıza inandığımız yeni sektörlerde seçici yatırımlar yapmak ve sadece Türkiye’nin değil bölgemizin en başarılı gruplarından biri olmak vizyonuyla hareket ediyoruz. Medya ve enerji ana faaliyet alanlarımız olmaya devam edecek” dedi.

Holding cirosu yüzde 14 artışla 2,9 milyar TL’ye yükseldi

Doğan Holding olarak 2011 yılında, konsolide net satışlarda yüzde 14 artış kaydettiklerini belirten Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Yahya Üzdiyen şunları ifade etti:

“Ciromuzu 2,9 milyar TL seviyesine yükselttik. 2011’de toplam 585 milyon TL yatırım yaptık. Sürdürülebilirliği ve verimliliği ön plana çıkaran varlık satışları ve sermaye artırımı ile 1,75 milyar TL’lik kaynak yaratarak sermaye yapımızı güçlendirdik. Ayrıca bağlı ortaklıklarımıza gelen vergi cezalarına ilişkin davalarda herhangi bir ihtilaf kalmayacak şekilde borçlarımızı yapılandırdık. Bundan sonraki hedefimiz, faaliyet alanlarımızla ilişkili yatırım fırsatlarını değerlendirerek 5 yıl içinde ciromuzun yüzde 30’unu yurt dışından sağlamak.”

Enerji yatırımı ve özelleştirme fırsatları kollayacak

Türkiye için büyük önem taşıyan enerji sektörünün Doğan Holding’in temel yatırım alanları arasında yer aldığını söyleyen Üzdiyen şunları ifade etti:

“Enerjide elektrik üretimi ve petrol arama-üretim alanlarında faaliyet gösteriyoruz. Elektrik üretimine ortaklıklarımızla birlikte toplam 1 milyar 500 milyon dolar yatırım yaptık. Boyabat ve Aslancık projeleri, 633 MW’lık toplam kurulu güçleriyle 2 milyar Kwh’lik elektrik üretimi yapacaklar. Boyabat bu yılın sonunda, Aslancık ise 2013’ün ikinci yarısında tam kapasite faaliyete geçecek. Petrol arama-üretim alanında Kuzey Irak’ta çalışmalarımız sürüyor. Burada tamamı özkaynak olan 42 milyon dolar yatırımımız var. 136 milyon varil kanıtlanmış rezervimiz bulunuyor. Grup olarak elektrik, gaz, akaryakıt ve yenilenebilir enerji dahil enerjinin her segmentinde hem üretim hem dağıtım açısından yatırım fırsatlarını 2012 yılında da takip edeceğiz.”

Holdingin diğer faaliyet alanlarına da değinen Üzdiyen, “Bugüne kadar 24 ilde 115 mağaza, 45 bin metrekare satış alanıyla sektörün lideri olan D&R, 2012’de perakende sektöründe hedeflediğimiz büyümenin odak noktası olacak. D&R mağazalarımızla metrekare olarak büyürken başka yatırım fırsatlarını da değerlendireceğiz. Ayrıca altyapı işletmeciliği ve şans oyunları alanlarında özelleştirmeleri takip edeceğiz. Turizm ve sanayi alanlarında operasyonel çeşitlilik ve ölçek büyütme amaçlı iş birliklerini kollayacağız. Yeni yatırımların dışında halen devam eden projelerimiz için de 398 milyon TL yatırım yapacağız” dedi.

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.