DISCOP Arap yapımlarıyla başladı

Bu yıl 3′üncüsü düzenlenen DISCOP, ilk gününde birçok ülkeden firma ve katılımcıyı ağırladı.

06.03.2013 - 08:59 | Ali Kuru

DISCOP West Asia - İstanbul

Bu yıl 3′üncüsü düzenlenen DISCOP West Asia Konferansı ilk gününde birçok ülkeden firma ve katılımcıyı ağırladı. Dünyanın farklı bölgelerinden firmaların yapımlarını tanıtma fırsatı bulduğu fuarın yanı sıra televizyon yayıncılığında bölgesel yapımların ve yerel içeriğin öneminin ele alındığı konferanslara da geniş katılım gerçekleşti.

Müslüman ülkelerdeki televizyon yayıncılığının geçmişi ve bugününü anlatan konferans serisi iki oturumdan oluşan ‘Focus On Drama’ başlıklı sunum ile başladı. Konferansın ‘Producing Cross-Cultural Drama For Television’ başlıklı ilk oturumunda televizyon yayıncılığında kültürler arası farklılığın ve anlayışın yapımlara ne şekilde yansıması gerektiği ele alındı. Konferansın ‘The Power of Drama in Muslim Countries’ isimli ikinci oturumunda ise Türkiye dizi sektörünün bölgedeki egemenliğinin ardından son iki sene içinde yükselişe geçen Arap yapımlarının geleceği tartışıldı. Farklı bölgelerden önde gelen prodüksiyon şirketi ve televizyon kanallarından konuşmacıların yer aldığı oturumda son dönemde gerçekleştirdiği ortak yapımlarla uluslararası arenada öne çıkma gayreti gösteren Arap ülkelerinin bu alandaki ilerleyişi anlatıldı.

Program, dış ülkelerden rağbet görmeye başlayan Arap program formatlarının geleceğinin konuşulduğu ‘Arab Formats Have Talent’ ve yeni dönemde gerçekleştirilen bölgesel ve uluslararası ortak yapımların örneklendirilerek anlatıldığı ‘The New Coproduction Deals’ sunumlarıyla devam etti.

Banu Öğüt

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.