MediaCat

Dior’a kayyum atandı

Dünyaca ünlü moda markası işgücü sömürüsüyle suçlanıyor.

Fransız lüks moda markası Dior’un, 2 bin 500 doların üzerinde fiyatlandırmayla satışa sunduğu çantalarını tedarikçilerine 57 dolara ürettirdiği ortaya çıktı. Markanın işgücü sömürüsüyle de suçlandığı savcılık belgesinde, “tedarikçilerin fiili çalışma koşullarını veya teknik yeteneklerini kontrol etmek için uygun önlemleri almadığı, işçileri üretim tesislerinde uyuttuğu ve üretime geceleri ve tatil günlerinde de devam ettiğine dair kanıtlar bulunduğu” da belirtildi. Milano Mahkemesi, tespitlerin ardından markanın üretim operasyonlarına kayyum atadı.

Mahkeme, benzer bir soruşturmayı birkaç ay önce Armani için de yürütmüş ve yine kayyum atama yoluna gitmişti. Armani’nin de 2 bin dolar fiyat etiketiyle sattığı çantalar için tedarikçisine ödediği rakamın 270 dolar olduğu anlaşılmış, üretim bandında çalışan göçmen işçilere ödediği ücretin ise saatlik 2 dolar civarında olduğu açığa çıkmıştı.

Moda devleri hakkında alınan kayyum atama kararı, işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için denetimlerin artırılmasını sağlamayı hedefliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.