Dior ve Johnny Depp’ten tepki çeken reklam

Dior, Sauvage markası için hazırladığı kampanyayı eleştiriler nedeniyle iptal etme kararı aldı.

03.09.2019 - 13:57 | Arzu Nilay Kocasu

Dior, reklam yüzlerinden Johnny Depp’in başrolünde olduğu yeni kampanyası nedeniyle şu sıralar zor bir dönemden geçiyor. Markanın parfümü Sauvage [vahşi] için “Amerika yerlileri kültüründen ilhamla” hazırlanan ve Depp’e Kızılderili bir dansçının eşlik ettiği bir dakikalık reklam filmi “We are the land” kültürel temellük [cultural appropriation] nedeniyle sosyal medyada büyük tepki uyandırdı.

Dior’un yerli halkların kültür, değer ve miraslarına saygıda kusur etmemek amacıyla American for Indian Opportunity (AIO) üyesi Kızılderili danışmanlardan destek alarak hayata geçirdiği kampanyanın karşı karşıya kaldığı eleştirilerin temelinde, markanın Kızılderili kültürünü vahşilikle özdeşleştirdiği iddiasının yanı sıra, markanın geçtiğimiz yıllarda da işbirliği yaptığı ünlü oyuncu Johnny Depp’in özel hayatındaki çalkantılar var.

“Bu yeni reklam filminde Kızılderilileri çağrıştıran imge ve simgeleri kullanmaya başlar başlamaz, the House of Dior, Jean-Baptiste Mondino [reklam filminin yönetmeni] ve Johnny Depp; Comanche, Isleta, Taos Pueblo ve Pawnee vatandaşı Kızılderili danışmanlarla iletişime geçmeye karar verdiler” diyen Dior, kampanyanın amacını şu sözlerle açıklamıştı:

“Yerli halkları temsil eden imgelere sıklıkla gölge düşüren kültürel temellük ve tahribattan kaçınmak amacıyla klişelerden uzaklaşmayı hedefledik. Böylelikle AIO, mekân seçiminden kostümlere ve bizzat düzenledikleri oyuncu seçimine kadar, Kızılderili kültürüne bağlı tüm öğe ve simgeleri kendi onayından geçirdi.”

Reklam filmini olumsuz yönde eleştirenler ile markaya yöneltilen eleştirilerde gösterilen hassasiyetin haddini aştığını düşünenler kendi aralarında tartışadursun, Dior, aldığı ilk olumsuz tepkilerle birlikte reklam filmini sosyal medya hesaplarından kaldırdı. Marka, ayrıca, kampanya kapsamında eylül ayı boyunca yapacağı medya planlama ve satınalma faaliyetlerini de durduruyor.

Kaynak: Adland.TV

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.