MediaCat

Dijital platformlarla kişisel marka geliştirmenin ipuçları

Kişisel markanızı geliştirmek için dijital platformları nasıl kullanabilirsiniz?

Dijital platformlarla kişisel marka geliştirmenin ipuçları

Dünyanın en başarılı çevrimiçi pazarlamacı arasında sayılan Neil Patel, bir marka yaratmanın egonuzu beslemekle alakalı bir şey olmadığını söylüyor. Bu, kendi sektörünüzdeki insanlarla iletişime geçmek ve onlara yardım etmek için daha fazla fırsatınızın olması anlamına geliyor. Sosyal medyada, konu kişisel marka geliştirmek olunca haliyle genel bir bakıştan ziyade ipuçlarının ve stratejilerin daha derin bir şekilde düşünülmesi gerekiyor. Markanızın oluşması ve sosyal ağınızın genişlemesi için bu sürecin içinde “blog yazmak”tan daha da fazlası var.

1- Markanızı niş bir alanda oluşturun

“Niş”, pazarlama alanında oldukça sık kullanılan bir kelime aslında. Anlamına kısaca değinecek olursak, yaptığınız işin belirli bir kitleye hitap etmesi ve uzmanı olduğunuz bir alanda faaliyet göstermeniz olarak ifade edilebilir. Markanızı oluştururken, pazarda eksik olan bir alan bulup oraya yönelebilirsiniz; böylelikle yeni ve benzeri olmayan bir şey yapmış olursunuz. Buna göre de alanınız her ne olursa olsun, mutlaka bilgi sahibi olduğunuz bir konu olmalıdır. Tanıtımını yapabilmek için de bu konuda yazı yazabilmeniz, yaratıcı olmanız ve anahtar kelimeleri iyi kullanmanız gerekir.

2- İçeriğe ağırlık verin

Odaklanacağınız alanı seçtikten sonra blog’unuzda yazmaya ve uzmanlığınızı konuşturmaya başlayabilirsiniz. İçerik pazarlaması, kişisel bir marka ve bilinirlik oluşturmak için en iyi yollardan biridir. İnsanlar bilgi edinebilecekleri kaynaklara sık sık göz atarlar. Eğer kaliteli ve güvenilir bir bilgi kaynağı olursanız, kısa süre içerisinde alanınızda bir uzman olarak nitelendirilmeye başlayabilirsiniz. Bunun için de blog’unuzu her zaman güncel tutmalı ve düzenli aralıklarla içerik üretmelisiniz. Unutmayın; içerik sayınız çoğaldıkça arama motorlarındaki görünürlüğünüz de artacaktır. Web sitenizin ya da blog’unuzun tasarımı da mümkün olduğunca yalın olmalı ve sizin karakterinizi, zevklerinizi yansıtmalı. İsterseniz, markanız için kendi isminizi de kullanabilirsiniz.

3- Sosyal medya hesaplarınızı güncelleyin

Sosyal medya, içeriklerinizi hedef kitlenize ulaştırmanız için en iyi kanallardan biri durumunda. Bu nedenle Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya profillerinizi en ince ayrıntısına kadar doldurun ve kişisel markanızın alanı ve standartlarıyla uyumlu olup olmadıklarını gözden geçirin. Hesaplarınızı düzenli olarak güncelleyin ve ağınızdaki diğer kişilerin de paylaşımlarını takip edin. Twitter’da eski paylaşımlarınızı repost etmekten çekinmeyin; sonuçta her geçen gün yeni takipçilere sahip olacaksınız. Ancak sosyal medyada sadece kendi içeriğinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Zaman zaman takipçi kitlenizin ilgisini çekebilecek içeriklere yer verin. Bu, sizi monotonluktan ve sürekli kendi reklamını yapan biri gibi görünmekten kurtarır. Bunun dışında YouTube üzerinden de bir hesap oluşturarak markanız ve ilgilendiğiniz alanla ilgili tanıtıcı ve eğitici videolar da paylaşabilirsiniz.

4- Ağınızı oluşturun

Hem sosyal medyada hem de gerçek dünyada kişisel markanızı geliştirmenin en önemli anahtarlarından biri de network oluşturmaktır. Kendi alanınızdaki diğer kişiler ve güçlü bağlantılara sahip olan herkesle iletişim halinde olun. Bu hem uzmanlığınızı geliştirmenize hem de bilgi alışverişinde bulunmanıza olanak sağlar. Düzenli aralıklarla çevrimiçi platformlarda topluluk tartışmaları düzenleyin. Yaşadığınız bölgede network oluşturma ve pazarlama ile ilgili profesyonel etkinlikleri takip edin ve mümkün olduğunca bu etkinliklere katılmaya çalışın. Yeni insanlarla tanışma ve konuşma fırsatlarını kaçırmayın.

5- Misafir blog yazarı olmayı deneyin

Misafir blogger’lık daha fazla insana ulaşmak ve kişisel markanızın tanıtımı açısından oldukça faydalıdır. Kendi uzmanlık alanınızla ilgili başka bir web sitesinde içerik oluşturduğunuz zaman kendi blog’unuz için de backlink fırsatı yaratmış olursunuz. Kazandığınız bu backlink, SEO için oldukça değerli. Ayrıca bu link sayesinde konuk olduğunuz web sitesinin ziyaretçilerini kendi web sitenize yönlendirme fırsatı da bulmuş olacaksınız. Burada en önemli kriterler, içerik oluşturacağınız web sitesinin ya da blog’un hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ve otoriteye sahip olmasıdır.

6- Pes etmeyin

Markanız, sizin yatırımınızdır. Karşınıza çıkan fırsatları iyi değerlendirir ve gerçekleştirdiğiniz projelerde başarı sağlarsanız, kişisel markanız da günden güne güçlenir ve bilinirliği artar. Ancak unutmayın ki bu hemen olacak bir şey değildir; özveri isteyen bir süreçtir. Pazar araştırması yapmanız, yeni fikirler üretmeniz, emek harcamanız ve teknolojik gelişmelere de uyum sağlamanız gerekir. Bu yüzden umutsuzluğa kapılmamalı ve işler istediğiniz gibi gitmese de kolayca pes etmemelisiniz. Yapılan geri dönüşlere, kitlenizin tepkilerine göre hareket etmeniz ve tutarlılığınızı korumanız sizi mutlaka başarıya götürecektir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.